آموزش نحوه دانلود و نصب بسته‌های به‌روزرسانی مکینتاش از طریق رابط ترمینال

آموزش نحوه دانلود و نصب بسته‌های به‌روزرسانی مکینتاش از طریق رابط ترمینال


اگر تاکنون به استفاده از فروشگاه اینترنتی سیستم‌عامل مکینتاش (Mac App Store) جهت دانلود و نصب بسته‌های به‌روزرسانی مرتبط با چهارچوب نرم‌افزاری اقدام کرده باشید، حتماً با سرعت پایین و مشکلات فراوان آن آشنایی داشته و چه بسا که در میانه عملیات از ادامه روند نیز صرفه‌ نظر کرده باشید، اما آیا می‌دانستید که نصب به‌روزرسانی‌های مکینتاش بدون نیاز به مراجعه به فروشگاه محصولات و استفاده از ترمینال به‌صورت مستقیم از طریق محیط سیستم‌عامل قابل انجام می‌باشد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه نوشته به آشنایی با نحوه چگونگی انجام آن بپردازیم.

فرآیند دانلود و نصب بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل مکینتاش با استفاده از رابط ترمینال در زمینه افزایش سرعت فرآیند و جلوگیری از بروز مشکلات بعضاً بدیهی تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص داده و به‌عنوان روش پیشنهادی توصیه می‌شود، اما کار با منوی مذکور و درج کدهای دستور خود سختی‌های به خصوصی را دارد که برخی از انجام آن اجتناب می‌ورزند.

نمایش و نصب بسته‌های به‌روزرسانی مکینتاش از طریق رابط ترمینال

نصب به‌روزرسانی سیستم‌عامل مکینتاش از طریق رابط ترمینال در مرحله اول نیازمند نمایش فهرستی از بسته‌های هم‌اکنون موجود برای چهارچوب نرم‌افزاری و برنامه‌های مهم و اساسی داخلی آن همچون iTunes و … می‌باشد.

 برای این منظور ابتدا به مسیر Application > Utilities مراجعه کرده و سپس با اجرای رابط ترمینال، دستور زیر را به‌منظور نمایش فهرستی از تمامی بسته‌های به‌روزرسانی هم‌اکنون موجود تایپ نمایید:

softwareupdate -l

مکینتاش

اکنون پس از دسته‌بندی و نمایش فهرستی از بسته‌های به‌روزرسانی موجود، کافی است تا به‌منظور شروع فرآیند دانلود و سپس نصب خودکار آن‌ها مجدداً دستور زیر را تایپ نمایید:

softwareupdate -i -a

مکینتاش

استفاده از دستگاه در طی فرآیند دانلود و نصب بسته‌های به‌روزرسانی بلامانع بوده و زمینه بروز مشکلی را ایجاد نمی‌نماید، اما راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل مکینتاش پس از اتمام نهایی عملیات نصب امری ضروری به شمار می‌رود که پیغام درخواست آن در هنگام به پایان رسیدن فرآیند در قالب پنجره ترمینال به نمایش در می‌آید.

دستورالعمل گردآوری گشته در توضیحات پیشین نحوه چگونگی دانلود و نصب تمامی بسته‌های به‌روزرسانی موجود در قالب فهرست را تحت پوشش خود در آورده است، اما اگر فردی بنای نصب آپدیت‌های مربوطه به‌صورت جداگانه را در سر داشته باشد باید چه تمهیداتی را به کار گیرد؟

برای این منظور کافی است تا خصوصیت a- را از دستور فوق حذف کرده و کاراکتر آن را با عنوان دقیق بسته آپدیت مورد نظر به‌صورت محصور شده در داخل علامت نقل قول یک گانه جایگزین نمایید:

'softwareupdate –i 'i TunesXPatch-12.7.7

دانلود بسته‌های به‌روزرسانی بدون نصب خودکار آن‌ها

دانلود بسته‌های به‌روزرسانی بدون نصب آن‌ها از طریق فروشگاه سیستم‌عامل مکینتاش در حالت عادی به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نبوده و جلوگیری از شروع عملیات نصب بلافاصله پس از اتمام روند دانلود امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود؛ لذا انجام این مهم در حال حاضر فقط با استفاده از رابط ترمینال میسر می‌باشد.

برای این منظور ابتدا فهرست بسته‌های به‌روزرسانی موجود را مجدداً با استفاده از دستور پیشتر اشاره شده (softwareupdate –l) به نمایش در آورید.

حال کافی است تا به‌منظور دانلود بسته‌های به‌روزرسانی بدون نصب خودکار آن‌ها دستور زیر را به کار بسته و به درج آن در پنجره رابط ترمینال اقدام نمایید:

softwareupdate -d –a

مکینتاش

اکنون فرآیند دانلود شروع و تا پایان روند اتمام ادامه پیدا می‌نماید. ازآنجایی‌که عملیات نصب خودکار به‌روزرسانی‌ها با استفاده از فرمان فوق بلافاصله به اجرا در نمی‌آید، لذا راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل نیز امری ضروری به شمار نمی‌روند. در انتها ذکر این نکته ضروری است که بسته‌های آپدیت دانلود شده از طریق دستورالعمل فعلی در موقعیت مناسبی در دیسک سخت نگهداری گشته و دریافت دوباره آن‌ها در آینده لازم نمی‌باشد، بر همین اساس جهت نصب آن‌ها کافی است تا فروشگاه سیستم‌عامل مکینتاش را گشوده و سپس با رد عملیات دانلود به انجام این مهم اقدام نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید