آموزش نحوه شخصی‌سازی پرینت صفحات مورد نظر توسط نرم‌افزار ویرایشگر ورد (Word)

آموزش نحوه شخصی‌سازی پرینت صفحات مورد نظر توسط نرم‌افزار ویرایشگر ورد (Word)


اگر تاکنون به چاپ یک سند ورد (Word) اقدام کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که نرم‌افزار ویرایشگر مذکور در حالت پیش‌فرض امکان پرینت تمامی صفحات، صفحه فعلی و یا محدوده‌ای از صفحات مورد نظر (به عنوان مثال از صفحه پنج تا بیست) را فراهم می‌آورد، اما اگر شرایطی پیش آید که یک فایل سند به چندین بخش (Section) تقسیم‌بندی شده و هر بخش نیز قالب شماره‌گذاری مربوط به خود را دارا باشد چگونه می‌توان عملیات چاپ را به انجام رساند؟ آیا فرآیند پرینت باید به‌صورت جداگانه برای هر قسمت از سند به انجام رسد؟ در این نوشته قصد داریم تا ترفند کاربردی کوچکی جهت اتوماسیون‌سازی فرآیند و چاپ صفحات مورد نظر از بخش‌های مختلف یک فایل سند ورد را با یکدیگر بیاموزیم.

برای این منظور ابتدا سند مورد نظر خود را گشوده و سپس بر روی منوی File در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک نمایید.

حال در منوی جدید نمایان شده، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Print مراجعه و سپس از بخش تنظیمات، بر روی گزینه Print All Pages کلیک نمایید.

حال با انتخاب گزینه Custom Print از طریق منوی کشویی نمایان شده، مشاهده می‌کنید که کادر کوچکی با برچسب Pages جهت سفارشی‌سازی فرآیند پرینت صفحات به نمایش در می‌آید که عملکرد پیش‌فرض آن با استفاده از درج عبارات و همچنین کاراکترهای ویژه‌ای با تغییر همراه می‌شود.

مایکروسافت ورد

فرآیند شخصی‌سازی صفحات پرینت شده در حالت کلی با استفاده از کاراکترهای ویژه P (نمایانگر صفحه)، S (نمایانگر بخش یا همان سکشن)، خط تیره (نمایانگر صفحات یا بخش‌های متصل به هم) و ویرگول (نمایانگر صفحه یا بخش‌های غیر هم‌جوار)، مطابق با الگوی زیر انجام می‌پذیرد:

     #p#s#-p#s

یا

#p#s#,p#s

جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که در کادر اشاره شده مقدار p1s2-p3s2 را تایپ می‌کنید. این مهم در حالت کلی به نرم‌افزار ویرایشگر ورد تفهیم می‌نماید تا عملیات پرینت را از صفحه شماره 1 از بخش دوم سند آغاز و در صفحه شماره 3 در بخش دوم سند متوقف نماید؛ به عبارتی دیگر عبارت درج شده در ابتدای دستور نمایانگر صفحه و بخش آغازین پرینت و عبارت انتهای آن نیز صفحه و بخش توقف را تعیین کرده عملکرد خط تیره (-) نیز در هنگام هم‌جوار بودن سکشن‌های سند مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت درک بهتر موضوع ادامه نوشته را با تعدادی مثال پیش می‌بریم.

فرض کنید که قصد چاپ صفحات 1 تا 3 از بخش دوم سند را در سر داریم. برای این منظور باید دستور نوشته شده در کادر فوق از قرار زیر باشد:

p1s2-p3s2

مایکروسافت ورد

حال مثال را کمی پیچیده‌تر کرده و بنای پرینت صفحه 3 از بخش اول تا صفحه 1 از بخش دوم سند را در پیش می‌گیریم:

p3s1-p1s2

علاوه بر موارد اشاره شده، امکان چاپ تمامی صفحات یک بخش یا بخش‌های غیر هم‌جوار سند بدون نیاز به جداسازی آن‌ها نیز امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور باید عملگر خط تیره به ویرگول تغییر یافته و تنها عبارت S که نمایانگر سکشن‌های متن می‌باشد در فرمان مورد استفاده قرار گیرند؛ به مثال زیر توجه کنید:

s1,s3

مایکروسافت ورد

نرم‌افزار ویرایشگر ورد در این حالت تمامی صفحات بخش اول و سوم سند را به چاپ می‌رساند. در صورتی که قصد استفاده از عملگر خط تیره (به جای ویرگول) را در سر دارید، باید سکشن‌ها در مجاورت یکدیگر قرار داشته و پشت سر هم واقع شده باشند:

s1-s2-s3

(اکنون نرم‌افزار تمامی صفحات بخش‌های هم‌جوار اول، دوم و سوم را به چاپ می‌رساند).

حال در جهت جمع‌بندی موضوع و حسن ختام نوشته، ادامه مطلب را با مثال پیچیده و ترکیبی دیگری به پیش می‌بریم. فرض کنید که قصد پرینت صفحات 2 تا 5 از بخش اول سند و صفحات 1 تا 4 از بخش سوم سند را در سر داریم. در این حالت سکشن‌ها در مجاورت یکدیگر قرار نداشته و محدوده‌ای از صفحات مختلف نیز مورد نیاز می‌باشند، لذا عملگرهای خط تیره و ویرگول باید به‌منظور تکمیل همدیگر مورد استفاده قرار گیرند:

p2s1-p5s1,p1s3-p4s3

مایکروسافت ورد

در نهایت پس از درج دستور و اطمینان از درستی آن، کافی است تا به‌منظور شروع عملیات چاپ بر روی کلید Print کلیک نمایید تا نرم‌افزار ادامه فرآیند را به‌صورت کاملاً خودکار به انجام رساند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید