آموزش نحوه غیرفعالسازی خودکار تاچ‌پد هنگام اتصال ماوس اکسترنال به لپتاپ در ویندوز 10

آموزش نحوه غیرفعالسازی خودکار تاچ‌پد هنگام اتصال ماوس اکسترنال به لپتاپ در ویندوز 10


تاچ‌پد لپ‌تاپ‌ها با توجه به طراحی منحصر به فرد و زیبایی در نوع خود می‌توانند بسیار مفید واقع شده و نیازهای شخص مصرف‌کننده را به بهترین شکل ممکن پاسخ گویند، به‌خصوص که اگر قابلیت پشتیبانی از حرکات و ژست‌های (Gesture) مختلف نیز به‌عنوان یک گزینه مطرح باشد. اگرچه دستگاه‌های اشاره‌گر فوق با توجه به ضخامت اندک خود قابل استفاده در لپ‌تاپ‌ها و سخت‌افزارهای باریک و ظریف می‌باشند، اما دقت و صحت آن‌ها در مقایسه با ماوس‌های معمولی به هیچ عنوان قابل مقایسه نبوده و در زمینه کاهش سرعت فرد هنگام کار با لپ‌تاپ بسیار تأثیرگذار می‌باشند، بر همین اساس بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا به‌منظور افزایش سرعت و دقت خود از سخت‌افزارهای ماوس اکسترنال استفاده کرده و تاچ‌پد را تنها در مواقع لزوم به‌کار گیرند.

این مهم در نوع خود به هیچ عنوان مشکل‌ساز نیست، اما هنگامی‌که یک ماوس اکسترنال به لپ‌تاپ متصل است، غیرفعالسازی تاچ‌پد جهت جلوگیری از لمس ناخواسته آن و تغییر موقعیت نشانگر ماوس برای برخی بسیار مورد انتظار می‌باشد. تصور کنید که در حال انجام بازی رایانه‌ای بوده و بخشی از دست شما به‌طور ناخواسته دائماً با تاچ‌پد برخورد کرده و نشانه سلاح موجود در دست کاراکتر بازی را تغییر می‌دهد، آیا این مهم آزاردهنده نیست؟

خوشبختانه سیستم‌عامل ویندوز 10 به‌منظور جلوگیری از بروز سناریو اشاره شده و موارد مشابه و افزایش راحتی مصرف‌کنندگان قابلیتی را جهت غیرفعالسازی کاملاً خودکار تاچ‌پد در هنگام اتصال ماوس خارجی را در بطن تنظیمات خود نهفته دارد که در این نوشته به بررسی نحوه آشنایی با آن می‌پردازیم.

برای این منظور ابتدا بر روی منوی استارت یک مرتبه کلیک کرده و سپس به بخش تنظیمات سیستم‌عامل ویندوز 10 مراجعه نمایید (آیکون تنظیمات به شکل یک چرخ‌دنده کوچک در سمت چپ منوی استارت قابل مشاهده می‌باشد). علاوه بر آن امکان فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + I جهت ورود به محیط تنظیمات نیز امکان‌پذیر است.

اکنون پس از مشاهده صفحه تنظیمات سیستم‌عامل ویندوز 10، به دسته‌بندی Devices مراجعه نمایید.

حال در پنجره جدید نمایان شده، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Touchpad مراجعه کرده و سپس گزینه Leave touchpad on when a mouse is connected را غیرفعال نمایید. ذکر این نکته ضروری است که سربرگ فوق در صورت عدم پشتیبانی دستگاه از تاچ‌پد ممکن است غیر قابل مشاهده باشد.

غیرفعالسازی خودکار تاچ‌پد لپتاپ

از این لحظه به بعد سیستم‌عامل ویندوز 10 در هنگام اتصال ماوس خارجی به لپ‌تاپ به‌صورت کاملاً خودکار به غیرفعالسازی تاچ‌پد مبادرت ورزیده و زمان قطع اتصال نیز مجدداً آن را فعال می‌نماید که این خود در زمینه اتوماسیون سازی فرآیند و راحتی بیشتر کاربر بسیار تأثیرگذار است.

دستورالعمل نوشته فعلی بر پایه تنظیمات داخلی سیستم‌عامل ویندوز 10 گردآوری شده است، اما در صورتی که امکان اجرای آن بنا به دلایلی وجود ندارد، غیرفعالسازی خودکار تاچ‌پد از طریق نرم‌افزار منتسب به دستگاه اشاره‌گر نیز ممکن است میسر باشد.

بسیاری از کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی و توسعه دستگاه‌های تاچ‌پد نرم‌افزار و یا درایور راه‌اندازی جهت کنترل کامل آن و افزودن تنظیمات و ژست‌های مختلف را همراه با محصول عرضه می‌کنند که گزینه غیرفعالسازی خودکار تاچ‌‎پد در هنگام اتصال سخت‌افزار ماوس خارجی در قالب ابتدایی‌ترین امکانات آن‌ها طبقه‌بندی می‌شود. برای این منظور کافی است تا پس از اطمینان از نصب صحیح نرم‌افزار و یا درایور منتسب به تاچ‌پد، بر روی آیکون آن در نوار وظیفه یک مرتبه کلیک کرده و سپس به بخش تنظیمات آن مراجعه نمایید.

حال کافی است تا منوی تنظیمات را به‌منظور یافتن گزینه‌ای شبیه به ” Leave touchpad on when a mouse is connected ” مورد جستجو قرار داده و سپس آن را فعال یا غیرفعال نمایید. ارائه راهنمایی قدم به قدم به توجه به فراوانی تعداد تاچ‌پدهای مورد استفاده توسط توسعه‌دهندگان دستگاه‌های لپ‌تاپ در قالب تنها یک نوشته غیرممکن است، اما جهت درک بهتر، قابلیت اشاره شده در نرم‌افزار اسمارت جسچر ایسوس (Asus Smart Gesture) در سربرگ Mouse Detection و گزینه Disable touchpad when mouse is plugged-in قرار گرفته است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید