آموزش نحوه غیرفعالسازی علامت تیک ثانویه در شبکه اجتماعی واتس‌اپ (WhatsApp)

آموزش نحوه غیرفعالسازی علامت تیک ثانویه در شبکه اجتماعی واتس‌اپ (WhatsApp)


اگر تاکنون به استفاده از نرم‌افزار پیام‌رسان محبوب واتس‌اپ (WhatsApp) اقدام کرده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که شبکه اجتماعی مذکور نیز همانند دیگر بسترهای مشابه همچون تلگرام به‌منظور آگاهی طرف مقابل از خوانده شدن پیام‌های ارسالی خود اقدام به نمایش علامت تیک ثانویه‌ای در مجاورت پیغام‌های ارسالی پس از گشودن صفحه گفتگو می‌نماید. این مهم در زمینه اطلاع از برقراری صحیح و ارسال درست پیغام‌های مختلف تأثیرات بسیار فراوانی را می‌تواند به خود اختصاص دهد، اما برخی از افراد بنا به دلایلی سیستم عملکردی آن را نپسندیده و پیوسته به دنبال استفاده از رویه و روش‌هایی جهت جلوگیری از نمایش آن و بازداشتن طرف مقابل از آگاهی از خوانش محتوا می‌باشند.

اگر ساختار پیام‌رسان‌های قدرتمند و بسیار محبوبی همچون تلگرام را مورد بررسی قرار می‌دهیم، در میابیم که شبکه اجتماعی نامبرده در حالت پیش‌فرض از قابلیت مخفی سازی علامت تیک ثانویه برخوردار نبوده و کاربران به‌منظور انجام آن ناچار به استفاده از برنامه‌های سوم شخص و ثانویه می‌باشند (استفاده از هرگونه نرم‌افزار غیررسمی تلگرام در حال حاضر به هیچ عنوان پیشنهاد نشده و اکیداً توصیه می‌شود که تنها به استفاده از نسخه اصلی شبکه اجتماعی تلگرام مبادرت ورزید).

خوشبختانه نرم‌افزار پیام‌رسان واتس‌اپ قابلیت مخفی سازی علامت تیک ثانویه و آگاهی از خوانده شدن پیغام‌های ارسالی از جانب شخص فرستنده را به‌صورت پیش‌فرض در بطن خود پشتیبانی کرده و مصرف‌کنندگان را از استفاده از روش‌های گوناگون باز داشته است که در ادامه این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن را در سر داریم.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار پیام‌رسان واتس‌اپ را بر روی دستگاه تلفن همراه خود گشوده و پس از مراجعه به بخش تنظیمات، دسته‌بندی Account را بگشایید.

حال مجدداً به دسته‌بندی Privacy مراجعه و سپس گزینه Read Receipts را غیرفعال کنید.

واتس‌اپ

از این لحظه به بعد، علامت تیک دوم در مجاورت پیغام‌های ارسالی افراد هنگام گشودن صفحه گفتگوی آن‌ها به نمایش در نمی‌آید که این مهم نمایانگر عدم اطلاع آنان از خوانده شده پیام توسط شما می‌باشد؛ اما این نکته را نیز باید مدنظر داشت که به‌منظور تعادل شرایط موجود، توسعه‌دهندگان شبکه اجتماعی واتس‌اپ عملکرد ویژگی فوق را به‌صورت دوطرفه برقرار ساخته‌اند. این خود بدان معنی است که در هنگام فعال بودن گزینه مذکور، علاوه بر عدم نمایش علامت تیک ثانویه فرستنده، فرد گیرنده نیز از نعمت آن بی‌بهره شده و امکان آگاهی از خوانش موفقیت‌آمیز پیغامات ارسالی شما به دیگران نیز وجود ندارد.

ماهیت وجودی قابلیت معرفی شده در نوشته فعلی تنها در جهت پاسخ‌گویی به پیام‌های دریافتی در زمان و مکان مناسب توسعه یافته و استفاده صحیح از آن نیازمند فرهنگ‌سازی معقولی می‌باشد که متأسفانه تعدادی از آن بی‌بهره بوده و از امکانات در جهت سوء استفاده‌های شخصی خود تمسک می‌جویند، لذا پیشنهاد می‌شود تا غیرفعالسازی این مهم را تا حد امکان از دستور کار خارج ساخته و تنها در صورت نیاز به استفاده از آن بپردازید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید