آموزش نحوه غیرفعالسازی قابلیت به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها در iOS 12

آموزش نحوه غیرفعالسازی قابلیت به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها در iOS 12


کمپانی اپل در دوازدهمین نسخه از سیستم‌عامل iOS خود (iOS 12) قابلیت دریافت و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی و همچنین اعطای امکان آپدیت خودکار برنامه‌ها و نرم‌افزارهای نصب شده از طریق فروشگاه اپ استور را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است. این مهم اگرچه در نوع خود تغییری بسیار قابل ستایش در جهت افزایش چشمگیر ایمنی و دسترسی به جدیدترین ویژگی‌های محصولات نرم‌افزاری به شمار می‌رود، اما دانلود پیوسته و خودکار بسته‌های به‌روزرسانی بدون اطلاع فرد در کشورهایی نظیر ایران که محدودیت ترافیک اینترنتی هنوز به‌عنوان معضلی بسیار بزرگ خودنمایی می‌کند ممکن است ضررهایی را سبب گردد؛ بر همین اساس تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به نحوه چگونگی غیرفعالسازی (و یا حتی فعالسازی) قابلیت پیشتر اشاره شده بپردازیم. پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع ذکر این نکته ضروری است که نصب نسخه دوازدهم سیستم‌عامل iOS به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی نوشته ضروری به شمار می‌رود.

برای این منظور ابتدا به منوی تنظیمات دستگاه مبتنی بر سیستم‌عامل iOS خود (آیفون یا آیپد) مراجعه و سپس دسته‌بندی General را بگشایید.

حال به‌منظور دسترسی به بخش به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل عامل به بخش Software Update مراجعه نمایید.

iOS 12

اکنون کافی است تا به‌منظور فعالسازی و یا غیرفعالسازی قابلیت دانلود و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی وابسته به سیستم‌عامل بر روی گزینه Automatic Updates کلیک و سپس دستگیره موجود را به سمت مناسب (On یا Off) تغییر دهید. ذکر این نکته ضروری است که عدم مشاهده گزینه فوق به معنای نصب ناصحیح سیستم‌عامل iOS 12 می‌باشد.

iOS 12

بسته‌های به‌روزرسانی دانلود شده به‌منظور جلوگیری از اختلال در استفاده کاربر از دستگاه در همان لحظه دریافت مورد نصب قرار نگرفته و روند این عمل در شب و هنگامی‌که دستگاه به پریز خروجی برق متصل است صورت می‌پذیرد، لذا فعالسازی آن در زمینه بروز تداخل با فعالیت‌های فرد مشکل‌آفرین نمی‌باشد.

همان‌طور که در ابتدای نوشته نیز اشاره شد، کمپانی اپل به‌منظور تسهیل دسترسی مصرف‌کنندگان به آخرین قابلیت‌های محصولات نرم‌افزاری و افزایش امنیت، امکان دریافت و نصب خودکار به‌روزرسانی‌های برنامه‌ها و نرم‌افزارهای دستگاه‌های آیفون و آیپد خود را نیز فراهم آورده است، لذا به‌منظور غیرفعالسازی این مهم کافی است تا دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

ابتدا منوی تنظیمات را گشوده و سپس به دسته‌بندی iTunes & App Store مراجعه نمایید.

حال گزینه Updates در زیرمجموعه بخش Automatic Downloads را غیرفعال (و یا در صورت نیاز فعال) نمایید.

روند نصب خودکار به‌روزرسانی‌های برنامه‌ها و نرم‌افزارهای دستگاه مورد استفاده نیز درست همانند توضیحات پیشین بلافاصله پس از اتمام فرآیند دانلود صورت نپذیرفته و این مهم در هنگام اتصال تلفن همراه به پریز خروجی برق و عدم استفاده از آن انجام می‌گیرد تا از بروز اختلال در فعالیت کاربر جلوگیری به عمل آید.

iOS 12

دانلود و نصب خودکار بسته‌های به‌روزرسانی اگرچه در نوع خود قابلیتی جالب توجه و فراهم آور زمینه سهولت در استفاده از دستگاه به شمار می‌رود، اما اتمام زود هنگام ترافیک سرویس اینترنت از جمله عوامل کاهش‌دهنده محبوبیت آن در برخی از کشورها مزید بر علت می‌گردد، به‌خصوص اگر فردی تعداد اپلیکیشن‌های بسیاری را نیز بر روی تلفن همراه خود نصب کرده باشد. توضیحات نوشته فعلی تنها در زمینه غیرفعالسازی قابلیت به‌روزرسانی خودکار افزوده شده به ساختار سیستم‌عامل iOS 12 تدوین گشته است، اما نباید این نکته را فراموش کرد که امکان آپدیت خودکار سیستم‌عامل از طریق منوی تنظیمات و همچنین نرم‌افزارها از طریق فروشگاه اپ استور هنوز هم به‌عنوان یک گزینه کاملاً مطرح بوده و در روند انجام آن نیز هیچ‌گونه تغییری صورت نپذیرفته است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید