آموزش نحوه غیرفعالسازی قابلیت USB Restricted Mode در سیستم‌عامل iOS 12

آموزش نحوه غیرفعالسازی قابلیت USB Restricted Mode در سیستم‌عامل iOS 12


اگر شما نیز به‌تازگی چهارچوب نرم‌افزاری تلفن همراه آیفون خود را به دوازدهمین نسخه از سیستم‌عامل iOS یا به عبارتی دیگر iOS 12 به‌روزرسانی کرده باشید، حتماً تاکنون به این نکته پی برده‌اید که استفاده از وسایل جانبی مبتنی بر درگاه یو‌اس‌بی در وضعیت آماده به‌کار دستگاه دیگر امکان‌پذیر نبوده و به‌منظور برقراری صحیح ارتباط در فیمابین مبداً و مقصد، قفل اولیه آیفون و یا آیپد باید حتماً گشوده و دسترسی به محیط سیستم‌عامل میسر باشد.

بروز رفتار فوق از جانب سیستم‌عامل iOS 12 به علت ویژگی بسیار مفید و ارزشمندی تحت عنوان USB Restricted Mode صورت می‌پذیرد که عملکرد آن قابلیت ارسال و دریافت داده از طریق کابل یو‌اس‌بی را هنگامی‌که دستگاه در وضعیت قفل قرار دارد منع کرده و مجوز این مهم را تنها هنگام آنلاک بودن وسیله (آیفون یا آیپد) برقرار می‌سازد. ویژگی امنیتی فوق در ابتدا به نسخه 11.4.1 سیستم‌عامل iOS افزوده و در ورژن دوازدهم آن با بهسازی‌های فراتری همراه گشته است. علت طراحی و توسعه قابلیت فوق بر طبق اعلام کمپانی اپل به وجود ابزارهایی نظیر GrayKey بازگردانی می‌گردد که فعالیت آن‌ها با عنایت به بهره‌برداری از حفره‌های امنیتی موجود در درگاه یو‌اس‌بی امکان نفوذ به دستگاه و دور زدن گذرواژه عبوری یا پین کد تنظیم شده از جانب کاربران را بدون نیاز به درج آن‌ها فراهم می‌آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه قابلیت اشاره شده به نوشته زیر مراجعه فرمایید:

“آشنایی با قابلیت USB Restricted Mode و اهمیت آن در افزایش امنیت دستگاه‌های آیفون و آیپد”

اگرچه ویژگی USB Restricted Mode در زمینه افزایش ضریب ایمنی دستگاه‌های آیفون و آیپد و جلوگیری از نفوذ بدون اجازه به محیط سیستم‌عامل تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد، اما نحوه عملکرد آن برای آن دسته از افرادی که دستگاه‌های جانبی فراوانی را به تلفن همراه خود متصل می‌کنند ممکن است آزاردهنده به شمار رفته و بنای غیرفعالسازی آن را در پیش گیرند. خوشبختانه چگونگی انجام این مهم با عنایت به گزینه کوچکی در منوی تنظیمات به‌راحتی هرچه تمام‌تر امکان‌پذیر می‌باشد که در این نوشته به نحوه انجام آن می‌پردازیم. پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع پیشنهاد می‌شود تا از غیرفعالسازی قابلیت مذکور حدالامکان خودداری به عمل آورید، زیرا ابزارهای بسیاری همانند GrayKey هم‌اکنون به‌طور کاملاً حقیقی جهت نفوذ به حریم شخصی افراد مورد استفاده قرار گرفته و سرقت یا مفقود شدن دستگاه تلفن همراه نیز در صورت احتمال در کمتر در چند ثانیه اتفاق می‌افتد، بنابراین تدارک اقدامات لازمه پیش از وقوع واقعه به‌منظور راحتی خیال تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد.

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات آیفون یا آیپد را گشوده و سپس به دسته‌بندی Touch ID & Passcode (یا Face ID & Passcode) مراجعه نمایید. دسترسی به تنظیمات زیرشاخه فوق نیازمند درج گذرواژه عبوری فعلی دستگاه می‌باشد.

اکنون کافی است تا از زیرمجموعه بخش Allow Access When Locked گزینه USB Accessories را فعال نمایید.

iOS 12

اکنون قابلیت عملکرد دستگاه‌های جانبی متصله به تلفن همراه حتی با وجود قفل بودن آن و عدم دسترسی به محیط سیستم‌عامل نیز میسر بوده و محدودیت اشاره شده به‌صورت کامل برداشته شده است. پیشتر نمایش عباراتی همچون Unlock iPhone to use accessories یا Unlock iPad to use accessories دستگاه‌های جانبی را از برقراری صحیح ارتباط و ارسال یا دریافت داده باز می‌داشته‌اند، اما این مهم اکنون مشکلی را برای کاربر ایجاد نکرده و پل اتصالی در فیمابین مبداً و مقصد با موفقیت شکل می‌گیرد، اما تضمین ضریب ایمنی تلفن همراه در صورت بروز شرایط پیش‌بینی نشده دیگر به‌عنوان یک گزینه مطرح نیست. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که قرارگیری دستگاه تلفن همراه در حالت SOS Emergency به فعالسازی مجدد قابلیت مذکور منتهی می‌گردد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید