آموزش نحوه فعال‌سازی سیستم اعلان دسکتاپ سرویس جی‌میل (Gmail)

آموزش نحوه فعال‌سازی سیستم اعلان دسکتاپ سرویس جی‌میل (Gmail)


دریافت پیغام‌های اعلان در هنگام اتمام روند انجام کاری به‌خصوص، انتقال برخی از محتویات و … در زمینه ارائه بازخوردی از موفقیت‌آمیز بودن فرآیند تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد که استفاده از آن نه تنها در رایانه شخصی، بلکه بسیاری از دیگر زمینه‌های موجود لازم و ضروری به شمار می‌رود.

یکی از حیاتی‌ترین سیستم‌های موجود (برای برخی) که توجه آنی و لحظه‌ای به آن در برخی از بازه‌های زمانی ویژه بسیار مهم به شمار می‌رود خدمت دریافت نامه‌های الکترونیکی یا به‌عبارتی‌دیگر ایمیل می‌باشد. ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در انتظار دریافت نامه‌ای سرنوشت‌ساز از دوستان و یا رئیس شرکت خود به سر برده و حساب شخصی خود را هر چند ثانیه یک بار بررسی می‌نمایید که این خود عملی سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رود. حالت دیگری که در این زمینه می‌توان به آن اشاره کرد فراموشی در بررسی ایمیل‌های دریافتی برای چندین روز پیاپی و عدم پاسخ‌گویی به نامه‌های گوناگون می‌باشد که این خود در زندگی آینده بعضی ممکن است تأثیراتی منفی را به ارمغان آورد. اندکی اندیشه در این مهم مثال‌ها و احتمالات بی‌نهایت و بسیار فراوانی را هویدا می‌سازد که تمامی آن‌ها در برخی از موارد تأثیرات سوء و مضری را نمایان می‌سازند که پارامتر پیشگیری پیش از وقوع در بستر آن‌ها بسیار جلوه نمایی می‌نماید.

حال تمامی سناریو‌های فوق و هر آنچه که به ذهنتان می‌رسد را در نظر داشته و سیستمی را تصور کنید که در هنگام دریافت نامه‌های الکترونیکی پیغام اعلانی را بر روی محیط میزکار یا به‌عبارتی‌دیگر صفحه دسکتاپ رایانه شخصی فرد نمایان ساخته و فرد را از مراجعه به حساب شخصی خود در خدمات ایمیل کمپانی گوگل (جی‌میل) و تازه‌سازی پنجره باز دارد، آیا این مهم در زمینه جلوگیری از بروز مشکلات آینده و پاسخ‌دهی در لحظه و آنی فرد به ایمیل‌های خود تأثیرات بسیار فراوانی را به ارمغان نمی‌آورد؟ با ما همراه باشید تا در این نوشته با طریق چگونگی فعال‌سازی قابلیت اعلان دسکتاپ (Desktop Notification) سرویس ارسال نامه‌های الکترونیکی کمپانی گوگل (جی‌میل) آشنایی پیدا کنیم.

ابتدا به بخش خدمات ایمیل کمپانی گوگل به نشانی mail.google.com مراجعه کرده و سپس به حساب کاربری جی‌میل خود وارد شوید.

حال بر روی کلید دارای علامت چرخ‌دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده گزینه Settings را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که بخش تنظیمات سرویس به نمایش در می‌آید.

جی‌میل

اکنون صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت کرده و سپس دسته‌بندی Desktop Notifications را بیابید.

همان‌طور که می‌بینید، تعداد سه گزینه در زیرمجموعه بخش فعلی قابل مشاهده می‌باشد که انتخاب هر کدام از آن‌ها به تغییر در نحوه عملکرد سیستم اعلان دسکتاپ خدمات نامه‌های الکترونیکی کمپانی گوگل منتهی می‌شود.

جی‌میل

گزینه New mail notification on در حالت کلی قابلیت دریافت و مشاهده اعلان در قالب صفحه دسکتاپ را برای تمامی انواع نامه‌های مختلف انتقال یافته به پرونده Inbox فعال می‌سازد.

گزینه Important mail notifications on این مهم را تنها برای نامه‌های پر اهمیت و دربردارنده آیتم‌های به‌خصوص فعال ساخته و گزینه سوم یعنی Mail notifications off نیز قابلیت را به‌طور کلی غیرفعال می‌سازد.

حال کافی است تا پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود بر اساس نیاز، به قسمت انتهای صفحه تنظیمات مراجعه و سپس بر روی کلید Save Changes کلیک نمایید. اکنون قابلیت نمایش پیغام‌های اعلان فعال و آگهی دریافت نامه‌های جدید با توجه به گزینه پیشتر انتخاب شده در قالب صفحه دسکتاپ به نمایش در می‌آیند، اما این نکته را نیز باید مدنظر داشت که عملکرد سرویس در تمامی موقعیت‌های گوناگون امکان‌پذیر نبوده و شرایط از پیش تعریف شده‌ای باید برای آن مهیا شود.

سیستم اعلان دسکتاپ سرویس نامه‌های الکترونیکی کمپانی گوگل (در رایانه شخصی) به‌طور کلی از مرورگرهای کروم، فایرفاکس و سافاری پشتیبانی کرده و عملکرد آن تنها زمانی قابل انجام می‌باشد که فرد به استفاده از یکی از نرم‌افزارهای فوق پرداخته و حساب کاربری وی نیز در سربرگ جدیدی از مرورگر در حالت گشوده و لاگین قرار داشته باشد (فرد به سربرگ جدیدی مراجعه کرده و پس از ورود به حساب شخصی جی‌میل خود، تب را همچنان در همان حالت رها کرده و به انجام دیگر فعالیت‌های خود با استفاده از رایانه شخصی اقدام نماید). بر همین اساس سیستم‌عامل آندروید و دستگاه‌های مبتنی بر آن نیز تنها زمانی می‌توانند به استفاده از سیستم فوق مبادرت ورزند که فرد پیشتر به حساب کاربری خود با استفاده از تلفن همراه و یا … وارد شده باشد. در سیستم‌عامل iOS شرایط مورد نیاز با نصب اپلیکیشن Gmail و انتخاب گزینه مناسب از طریق منوی تنظیمات برنامه و دسته‌بندی Notifications مهیا می‌گردد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید