آموزش نحوه فعال‌سازی قابلیت گرد نمودن اعداد در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)

آموزش نحوه فعال‌سازی قابلیت گرد نمودن اعداد در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)


گرد نمودن اعداد به یک مقدار ثابت در قالب یکی از پراستفاده‌ترین عملیات ریاضی مطرح می‌باشد که در محاسبات دستی بسیار به‌کار گرفته می‌شود، اما هنگامی‌که صحبت از محاسبات دیجیتالی و رویه‌های نرم‌افزاری به میان می‌آید، چگونه می‌توان فرآیند فوق را مورد استفاده قرار داد؟

بدون شک نرم‌افزار اکسل در قالب یکی از قدرتمندترین بسترهای ایجاد برگه‌های حسابداری و کتاب‌های کاری مختلف به شمار می‌رود، اما قابلیت گرد نمودن اعداد را چه‌طور باید در قالب آن پیاده‌سازی کرد؟ با ما همراه باشید تا در قالب نوشته‌ای چگونگی انجام این مهم را با یکدیگر بیاموزیم. قابلیتی که در ادامه قصد فعال‌سازی آن را در سر داریم به دلیل کاهش دقت و صحت محاسبات نهایی در حالت پیش‌فرض خاموش بوده و مراجعه به منوی تنظیمات را نیازمند می‌باشد. پیش از پرداختن به مبحث آموزش باید خاطر نشان کرد که فعال‌سازی ویژگی مذکور تمامی مقادیر و اعداد موجود در یک برگه (Sheet) را تحت تأثیر خود قرار داده و امکان تعیین محدوده اعمال آن در حال حاضر امکان‌پذیر نمی‌باشد، بنابراین از تصمیم خود پیش از دنبال نمودن دستورالعمل اطمینان کافی را حاصل کنید.

عملیات گرد نمودن در حالت کلی منجر به کاهش صحت محاسبات انجام پذیرفته شده و لذا در مواردی که دقت بالا از جمله اولویت‌های اصلی به شمار می‌رود آن‌چنان نمی‌تواند کاربردی واقع شود. هنگامی‌که فرآیند اشاره شده در منوی تنظیمات نرم‌افزار اکسل فعال شود، بخشی از داده‌های قرار گرفته پس از ممیز از بین رفته و تعداد ارقام با کاهش کمتری همراه می‌شوند. به‌عنوان مثال اگر مقدار 12.7851968 در یکی از سلول‌‌ها قرار گرفته و دقت عملیات گرد نمودن نیز دو رقم پس از ممیز تنظیم شده باشد، نرم‌افزار به‌صورت کاملاً خودکار مقدار 51968 را حذف کرده و عدد نهایی را به‌صورت 12.79 (یا 12.76) به ثبت می‌رساند که این مهم در حذف بخشی از داده‌ها تأثیرگذار می‌باشد.

علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که فعال‌سازی قابلیتی که در ادامه قصد پرداختن به آن را در سر داریم به‌صورت کلی در قالب یک برگه اعمال می‌شود، اما امکان تنظیم آن به‌صورت متمایز برای هر فایل امکان‌پذیر می‌باشد.

برای این منظور ابتدا بر روی سربرگ File کلیک کرده و سپس از طریق منوی به نمایش درآمده گزینه Options را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که بخش تنظیمات نرم‌افزار به نمایش در می‌آید.

گرد نمودن

حال در پنجره به نمایش درآمده، از طریق پنل موجود در سمت چپ به سربرگ Advanced مراجعه نمایید.

اکنون صفحه را اندکی به سمت پایین هدایت و سپس گزینه Set precision as displayed را فعال نمایید. امکان تعیین فعال‌سازی گزینه به‌صورت متمایز در قالب فایل‌های هم‌اکنون گشوده شده نیز از طریق منوی کشویی گزینه When calculating this workbook امکان‌پذیر می‌باشد.

گرد نمودن

پس از فعال‌سازی گزینه فوق، مشاهده می‌کنید که پیغامی در خصوص کاهش صحت داده‌های ثبت شده به‌صورت دائمی توسط نرم‌افزار به نمایش در می‌آید که با کلیک نمودن بر روی کلید OK می‌توانید آن را تائید نمایید.

حال کافی است تا در جهت اعمال تغییرات انجام پذیرفته و بازگشت مجدد به منوی سربرگ File بر روی کلید OK (در پنجره تنظیمات) کلیک کنید.

اکنون عملیات گرد نمودن اعداد به‌صورت پیش‌فرض فعال شده و نرم‌افزار به اعمال فرآیند به‌صورت خودکار مبادرت می‌ورزد. در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سربرگ Home و بخش Number، تعداد ارقام باقی‌مانده پس از نقطه ممیز را تنظیم و مدیریت نمایید. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که دستورالعمل اشاره شده تنها در قالب یک فایل اجرا شده و امکان اعمال آن به‌صورت کلی میسر نمی‌باشد، لذا اجرای دوباره آن برای فایل‌های جدید گشوده شده لازم و ضروری می‌باشد.

گرد نمودن

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید