آموزش نحوه قفل نمودن از راه دور رایانه توسط حساب کاربری مایکروسافت

آموزش نحوه قفل نمودن از راه دور رایانه توسط حساب کاربری مایکروسافت


توسعه‌دهندگان پلتفرم‌های آندروید و مکینتاش مدت زمان بسیاری است که قابلیت‌های ویژه‌ای در قالب ردیابی دستگاه سرقت شده و همچنین قفل نمودن آن به‌صورت از راه دور را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار داده و انعطاف‌پذیری آن‌ها در صورت بروز مشکلات مختلف را با فزونی بیشتری همراه ساخته‌اند، اما کمپانی مایکروسافت بنا به دلایلی از افزودن سیستم فوق به سیستم‌عامل بسیار محبوب خود یعنی ویندوز تا زمان عرضه نسخه دهم آن سر باز زده است.

قفل نمودن رایانه شخصی از راه دور درزمینهٔ جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به اطلاعات شخصی در صورت سرقت دستگاه می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد، اما این مهم نیازمند پیش‌نیازهایی است که بسترهای نرم‌افزاری اختصاصی از جمله اصلی‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. کمپانی مایکروسافت با عرضه نسخه دهم سیستم‌عامل محبوب خود (ویندوز 10) ابزار کاربردی منحصر به فردی تحت عنوان Find my Device را نیز در اختیار کاربران قرار داده است که امکان ردیابی سخت‌افزار با استفاده از موقعیت جغرافیایی آن را به‌صورت از راه دور فراهم می‌آورد؛ اما آنچه که در افزایش توانایی ابزار مفید واقع شده است قابلیت‌های جانبی آن از جمله قفل نمودن بیسیم دستگاه می‌باشد که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی استفاده از آن را در سر داریم.

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، قفل نمودن رایانه شخصی به‌صورت از راه دور نیازمند پیش‌نیازهایی می‌باشد که از جمله اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به اتصال دستگاه به اینترنت، فعال بودن قابلیت Find my Device و استفاده از حساب کاربری مایکروسافت (مایکروسافت اکانت) با دسترسی ادمین می‌باشد. در صورتی که یکی از شرایط فوق برقرار نبوده و یا سیستم میزبان اکانت محلی ویندوز باشد، امکان استفاده از ابزار میسر نبوده و استفاده از روش‌های جایگزین لازم و ضروری به شمار می‌رود.

با فرض برقرار بودن شرایط اشاره شده در پاراگراف پیشین، ابتدا به صفحه اینترنتی ورود به حساب کاربری مایکروسافت به آدرس Microsoft Account Page مراجعه و به درج ایمیل، شماره تلفن همراه و یا نام کاربری اسکایپ خود جهت ورود به اکانت بپردازید.

قفل

پس از درج مقدار مناسب و کلیک نمودن بر روی کلید Next، گذرواژه عبوری خود را جهت ورود به حساب کاربری وارد نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه اکانت به همراه فهرستی از تمامی دستگاه‌های متصل به آن نمایان می‌شوند (سیستم‌هایی که از حساب کاربری فعلی جهت ورود به آن‌ها استفاده شده است).

پس از ورود موفقیت‌آمیز به حساب کاربری خود، بر روی کلید Show Details در مجاورت دستگاهی که قصد قفل نمودن از راه دور آن را در سر دارید کلیک نمایید.

قفل

حال در صفحه جدید نمایان شده به سربرگ Find my Device مراجعه کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، آخرین موقعیت جغرافیایی دستگاه شما به‌صورت متن در سربرگ Find my Device به نمایش در می‌آید. در صورتی که موقعیت دستگاه مکان نامعلومی را نمایانگر است، به‌منظور فعال‌سازی مکانیسم قفل بر روی دکمه Lock کلیک کنید. فرآیند فوق به‌صورت کاملاً خودکار تمامی حساب‌های کاربری فعال دستگاه را بسته و اکانت‌های محلی آن را نیز قفل می‌نماید.

قفل

در نهایت پس از کلیک نمودن بر روی کلید Next، صفحه جدیدی جهت نمایش پیغام شخصی به‌منظور ارائه دستورالعمل برای بازگردانی دستگاه به نمایش در می‌آید. در صورت نیاز می‌توانید پیامی را برای فرد سارق یا یابنده دستگاه خود از طریق صفحه فعلی ارسال نمایید (پیغام مربوطه پس از روشن شدن مجدد دستگاه بر روی صفحه قفل (لاک اسکرین) به نمایش در می‌آید).

قفل

همان‌طور که در ابتدای نوشته نیز اشاره شد، متصل بودن دستگاه به شبکه گسترده وب جهت استفاده از ابزار Find my Device به‌عنوان یکی از پیش‌نیازهای مهم لازم و ضروری به شمار می‌رود. در صورتی که دستگاه شما توسط فرد سارق به اینترنت متصل نگردد، دستورالعمل تدوین شده در این نوشته آن‌چنان کاربردی نخواهد داشت.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید