آموزش نحوه مدیریت مجوزها و سطح دسترسی اپلیکیشن‌ها در سیستم‌عامل آندروید

آموزش نحوه مدیریت مجوزها و سطح دسترسی اپلیکیشن‌ها در سیستم‌عامل آندروید


اگر تاکنون به نصب اپلیکیشن‌های مختلف در پلتفرم آندروید پرداخته باشید، حتماً به این نکته نیز پی برده‌اید که برنامه‌های گوناگون به‌منظور فراهم آوردن عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص خود نیازمند دسترسی به بخش‌ها و جنبه‌های متفاوتی از تلفن همراه می‌باشند که این مهم با چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل ارتباط مستقیم دارد. افزایش گستردگی و پیچیدگی سطح توسعه یک اپلیکیشن در فزونی تعداد دسترسی‌های آن بسیار تأثیرگذار بوده و تدارک برنامه‌های جاسوسی در این صورت با سهولت فراتری همراه می‌شود. دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها در حالت کلی به دو دسته نرم‌افزاری و سخت‌افزاری طبقه‌بندی شده و بستر نرم‌افزاری سیستم‌عامل به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین واسط‌های موجود در مسیر نقش پررنگی را در اعطا و یا انسداد مجوزهای موجود به خود اختصاص می‌دهد.

یک اپلیکیشن در حالت کلی از قابلیت دسترسی خود به خودی به جنبه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تلفن همراه برخوردار نبوده و این موضوع باید از جانب کاربر تعیین شود. خوشبختانه سیستم‌عامل آندروید از انعطاف‌پذیری بالایی در مدیریت مجوزهای برنامه‌ها و نرم‎‌افزارهای مختلف برخوردار بوده و تمامی دسترسی‌های لازمه را با پرسش مستقیم از کاربر و در طی روند نصب، اجرا و استفاده از ویژگی‌های مختلف اپلیکیشن در اختیار آن قرار می‌دهد، علاوه بر آن سیستم‌عامل آندروید با نمایش فهرست کاملی از دسترسی‌های قابل انجام توسط نرم‌افزار، در جلوگیری از نصب برنامه‌های جاسوسی و مخرب و دارای سطح دسترسی‌های غیرمعقول بسیار مفید واقع شده است، اما این مهم چگونه می‌تواند به افزایش امنیت کاربران منتهی شود؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، یک اپلیکیشن با توجه به عملکرد خود نیازمند تعداد دسترسی‌های محدودی بوده و این مهم باید مطابق با قابلیت‌های بستر نرم‌افزاری مربوطه باشد. به‌عنوان مثال برنامه‌ای که در برقراری تماس‌های تلفنی نقش دارد اگرچه دسترسی به فهرست مخاطبین را جهت همگام‌سازی اطلاعات با یکدیگر از کاربر طلب می‌نماید، اما دوربین و یا قابلیت موقعیت (لوکیشن) تلفن همراه در میان فهرست مجوزهای مورد نیاز با عقل و منطق همخوانی نداشته و نمایانگر سطح دسترسی‌های اضافه‌تری می‌باشد که نباید به آن‌ها پاسخ گفته شود، مگر اینکه نرم‌افزار از دیگر قابلیت‌هایی همچون برقراری تماس تلفنی و … برخوردار بوده و وابستگی به مجوزهای فوق در بین گزینه‌ها و ویژگی‌های آن به‌وضوح مشاهده شود، در غیر این صورت باید از نصب نرم‌افزار جلوگیری به عمل آید.

سیستم‌عامل آندروید به‌صورت کاملاً خودکار در هنگام نصب اپلیکیشن‌های نیازمند دسترسی‌های ویژه، فهرستی از مجوزهای مربوطه را در سربرگ All به نمایش در می‌آورد، اما اگر فردی قصد محدودسازی سطح دسترسی‌های موجود در آینده را در سر داشته باشد باید چگونه عمل کند؟ دستور‌العمل نوشته فعلی برپایه نسخه ششم سیستم‌عامل آندروید (مارشمالو) تدوین شده است، اما از قابلیت اجرا در دیگر ورژن‌های بستر نرم‌افزاری فوق نیز برخوردار بوده و تنها ممکن است عنوان گزینه‌ها و یا مسیر آن‌ها کمی با یکدیگر متفاوت باشد.

دسترسی

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات (Settings) تلفن همراه را گشوده و سپس به دسته‌بندی Apps مراجعه نمایید؛ مشاهده می‌کنید که فهرستی از نرم‌افزارهای اول شخص و سوم شخص نصب شده به نمایش در می‌آید.

حال اپلیکیشن مورد نظر خود را یافته و سپس بر روی آن کلیک کنید، مشاهده می‌نمایید که صفحه مربوط به گزینه‌ها و خواص برنامه به نمایش در می‌آید.

حال در صفحه جدید به نمایش درآمده، به دسته‌بندی Permissions مراجعه کنید.

دسترسی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صفحه جدید نمایان شده در حالت کلی دربردارنده فهرستی از تمامی دسترسی‌های ویژه اپلیکیشن مورد نظر می‌باشد که قابلیت فعالسازی و غیرفعالسازی آن‌ها به‌صورت مستقیم نیز فراهم آورده شده است. اکنون کافی است تا به‌منظور مدیریت دسترسی‌ها، مجوزهای مورد نظر خود را با کشیدن دستگیره آن‌ها به سمت چپ یا راست روشن یا خاموش نمایید.

صفحه فعلی تنها نمایشی از مجوزهای ویژه و قابلیت مدیریت آن‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در صورت نیاز به مشاهده فهرستی کامل از تمامی دسترسی‌های برنامه کافی است تا یک مرتبه بر روی کلید منو (دارای آیکون سه نقطه عمودی) در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کرده و سپس گزینه All permissions را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که فهرستی از تمامی دسترسی‌های موجود به نمایش در می‌آیند. در صورت نیاز می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی هرکدام از مجوزها کلیک نمایید تا جزئیات فراتر در مقابل دیدگان شما قرار گیرند.

دسترسی

در انتها ذکر این نکته ضروری است که غیرفعالسازی دسترسی‌های ویژه ارتباط مستقیم و تنگاتنگی را با عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص اپلیکیشن‌ها به خود اختصاص داده و در صورت عدم رعایت نکات مربوطه ممکن است کارایی برنامه با اختلال کامل همراه شود، لذا با توجه با این موضوع نسبت به مدیریت دسترسی‌های موجود اقدام نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید