آموزش نحوه نصب فونت‌های سفارشی در سیستم‌عامل iOS

آموزش نحوه نصب فونت‌های سفارشی در سیستم‌عامل iOS


نصب فونت‌های سوم شخص و سفارشی در زمینه تغییر ظاهر از پیش طراحی شده رابط کاربری دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل iOS همچون آیفون و آیپد و اعطای جلوه‌ای چشم‌نواز و مطابق با علایق و سلایق مصرف‌کننده تأثیرات بسیار فراوانی را می‌تواند به خود اختصاص دهد که این مهم متأسفانه به‌صورت پیش‌فرض امکان‌پذیر نمی‌باشد. سیستم‌عامل iOS به‌طور کلی از قابلیت نصب و ذخیره‌سازی فایل‌های فونت حاضر در قالب‌های فرمتی TrueType و OpenType که به اختصار تحت برچسب‌های ttf و otf شناخته می‌شوند برخوردار است، اما گزینه‌ای جهت به انجام رسانی این امر به‌صورت مستقیم از طریق محیط تنظیمات موجود نمی‌باشد که در این نوشته قصد داریم تا با استفاده از نرم‌افزار رایگان iFont به نصب قلم‌های سفارشی مبادرت ورزیم.

پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع باید خاطر نشان کرد که سیستم‌عامل iOS با عنایت به محدودیت شدیدتر اعمالی در مقایسه با رقیب خود یعنی آندروید، امکان تغییر فونت رابط کاربری را فراهم نمی‌آورد، اما نصب قلم‌های سفارشی در بسیاری از نرم‌افزارهای مختلف به دگرگونی مقادیر پیش‌فرض منتهی می‌شود که این مهم باید توسط برنامه مورد نظر قابل پشتیبانی باشد.

نصب فایل‌های فونت به‌صورت مستقیم در قالب سیستم‌‎عامل iOS امکان‌پذیر نبوده و ساخت نمایه‌های پیکربندی جهت انجام این مهم امری ضروری به شمار می‌رود که خوشبختانه نرم‌افزار مورد استفاده در نوشته فعلی از قابلیت فوق پشتیبانی می‌نماید.

برای این منظور ابتدا اپلیکیشن iFont را از طریق فروشگاه محصولات نرم‌افزاری اپل دانلود و سپس بر روی دستگاه خود نصب کنید.

حال نرم‌افزار را گشوده و سپس با کلیک نمودن بر روی کلید Download در قسمت پایینی صفحه، به کتابخانه قلم‌های کمپانی گوگل جهت جستجو و مشاهده و انتخاب طیف گسترده‌ای از فونت‌های مختلف مراجعه نمایید. امکان استفاده از وب‌سایت‌های دربردارنده فونت‌های گوناگون نیز به‌عنوان یک گزینه مطرح می‌باشد، اما پیشنهاد می‌شود که جهت راحتی کار به دانلود قلم به‌صورت مستقیم از طریق محیط نرم‌افزار اقدام نمایید.

iOS

درصورتی‌که قصد دریافت فونت از وب‌سایت‌های متفرقه را در سر دارید، کافی است تا با استفاده از نرم‌افزار مرورگر سافاری به بستر سایت مربوطه مراجعه و پس از جستجو و کلیک نمودن بر روی کلید دانلود، نرم‌افزار iFont را از طریق کادر محاوره‌ای انتخاب اپلیکیشن انتخاب نمایید (درصورتی‌که که فایل فونت در قالب ttf ،otf و یا حتی zip قرار داشته باشد، امکان گشودن مستقیم آن از طریق اپلیکیشن امکان‌پذیر می‌باشد).

iOS

در نهایت پس از انتخاب فونت مورد نظر، پنجره دیگری جهت وارد نمودن اطلاعات و فایل‌های مورد نیاز نرم‌افزار نمایان می‌گردد که با کلیک نمودن بر روی کلید Import to iFont این مهم به انجام می‌رسد.

تمامی فونت‌های دریافتی، در حال حاضر نصب نشده و تنها عملیات دانلود آن‌ها در قالب نرم‌افزار به پایان رسیده است، لذا فرآیند تنظیم پیکربندی و نصب همچنان باید سپری گردد. برای این منظور ابتدا بر روی گزینه Files در قسمت پایینی اپلیکیشن یک مرتبه کلیک نمایید، مشاهده می‌کنید که فهرستی از قلم‌های دریافتی در صفحه‌ای جدید به نمایش در می‌آیند.

حال جهت نصب فونت مورد نظر کافی است تا ابتدا آن را از طریق فهرست قلم‌ها انتخاب و سپس بر روی گزینه Install on در بخش سمت راست رابط کاربری اپلیکیشن کلیک نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که کلیک نمودن بر روی گزینه Bulk Install نیز به نصب تمامی فونت‌ها به یک‌باره نیز منتهی می‌شود.

iOS

گزینه Allow را از طریق کادر محاوره‌ای به نمایش در آمده جهت تولید نمایه پیکربندی فشرده و پس از اتمام خودکار روند، صفحه مربوط به نصب پروفایل به نمایش در می‌آید که با کلیک نمودن بر روی کلید Install، فرآیند نصب فونت آغاز می‌شود.

در نهایت پس از اتمام روند نصب، بر روی کلید Done کلیک کرده و سپس به استفاده از فونت و یا فونت‌های جدید نصب شده اقدام نمایید. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، iOS به دلیل محدودیت‌های خود امکان تغییر قلم رابط کاربری را فراهم نیاورده و لذا اتمام عملیات به دگرگونی فونت چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل منتهی نمی‌گردد، اما این مهم در حقیقت پشت پرده به انجام رسیده و قلم‌های جدید نصب شده در تمامی نرم‌افزارهای مورد استفاده و در کنار دیگر فونت‌های پیش‌فرض اپلیکیشن به نمایش در می‌آیند که برای این منظور کافی است تا به دسته‌بندی تغییر فونت در نرم‌افزار مربوطه مراجعه و سپس فونت نصبی را انتخاب نمایید.

iOS

درصورتی‌که نرم‌افزاری از دسته‌بندی تغییر فونت پشتیبانی نکرده و یا قلم‌های نصب شده توسط کاربر در میان دیگر گزینه‌های موجود به نمایش در نمی‌آیند، اعمال امکان پشتیبانی از فونت‌های سفارشی از جانب توسعه‌دهندگان باید در دستور کار قرار گیرد که این مهم از دایره توانایی‌های کاربر خارج است.

مسیر General > Profiles در منوی تنظیمات سیستم‌عامل فهرستی از تمامی نمایه‌های پیش‌فرض و نصب شده توسط کاربر را در زیرمجموعه خود جای داده است. درصورتی‌که در مراحل پیشین، فرآیند نصب تعداد چندین فونت در آن واحد با یکدیگر انجام گرفته باشد، وجود یک نمایه دربردارنده تمامی قلم‌ها در بین ورودی‌های مربوطه کاملاً انتظار رفته و این مهم ممکن است به‌صورت یک نمایه میزبان یک فونت صورت نپذیرفته باشد.

iOS

انتخاب هرکدام از نمایه‌های مربوطه و سپس گزینه More Details جهت مشاهده دقیق فونت‌های موجود در بطن پروفایل امکان‌پذیر می‌باشد. بر همین اساس حذف نمایه‌های فعلی نیز با عنایت به انتخاب آن‌ها و سپس فشردن کلید Remove Profile صورت می‌پذیرد. درصورتی‌که یک پروفایل تعداد چندین فونت را در ساختار خود جای داده است، حذف قلم‌های مورد نظر متأسفانه میسر نمی‌باشد، لذا پیشنهاد می‌شود که از نصب یک‌باره چندین فونت در مراحل قبل خودداری کرده و این مهم را به‌صورت تک به تک به انجام رسانید (در این حالت تولید یک نمایه برای هر فونت انعطاف‌پذیری کاربر جهت سازمان‌دهی قلم‌ها در آینده را نیز با گستردگی بیشتری همراه می‌سازد).

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید