آموزش نحوه پاکسازی اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل Chrome OS (لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک)

آموزش نحوه پاکسازی اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل Chrome OS (لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک)


دستگاه‌های کروم‌بوک صرفه نظر از ویژگی‌های منحصر به فرد خود نظیر عدم نیاز به منابع سخت‌افزاری بسیار فراوان و … از محبوبیت بسیار بالایی در میان مصرف‌کنندگان برخوردار می‌باشند که یکی از اصلی‌ترین دلایل آن نیز به سبکی سیستم‌عامل کروم او‌اس (Chrome OS) و عدم اشغال میزان فضای عظیمی از حافظه داخلی منتهی می‌شود، اما این مهم نیز با گذر زمان دچار محدودیت‌های مختلفی شده و نیاز به آزادسازی بخشی از فضای حافظه جهت جلوگیری از کاهش سرعت عملکرد دستگاه و همچنین نصب اپلیکیشن‌های جدید ضروری به شمار می‌رود.

دستگاه‌های کروم‌بوک با توجه به تغییرات سیستم‌عامل خود اکنون امکان نصب اپلیکیشن‌های پلتفرم‌های مختلفی همچون آندروید، لینوکس و همچنین نرم‌افزارهای اختصاصی کروم او‌اس را فراهم آورده‌اند، بنابراین اگرچه میزان فضای در دسترس کاربر از حافظه داخلی با توجه به سبکی سیستم‌عامل بیشتر است، اما نصب پیوسته برنامه‌های مختلف منجر به اشغال سریع آن می‌شود. از آنجایی که اتمام میزان فضای ذخیره‌سازی حافظه داخلی در کاهش سرعت دستگاه و همچنین عدم نصب اپلیکیشن‌های جدید تأثیرگذار می‌باشد، لذا تصمیم بر آن شد تا در قالب نوشته‌ای به آشنایی با نحوه چگونگی پاک‌سازی نرم‌افزارهای گوناگون بپردازیم.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، دستگاه‌های کروم‌بوک بستر نصب اپلیکیشن‌های رایانه‌ای از طریق پلتفرم‌های مختلفی همچون آندروید و لینوکس را فراهم آورده است. اگرچه دستورالعمل نحوه پاک‌سازی نرم‌افزارهای سیستم‌عامل‌های مختلف با یکدیگر تقریباً یکسان بوده و تنها از تفاوت‌های جزئی برخوردار می‌باشند، اما در جهت تکمیل موضوع، بخش‌های مختلف نوشته از یکدیگر مجزا شده‌اند.

آموزش نحوه پاک‌سازی اپلیکیشن‌های پلتفرم آندروید

ابتدا بر روی اپلیکیشن مورد نظر خود یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده گزینه Uninstall را انتخاب نمایید؛ در صورت استفاده از صفحه لمسی دستگاه، کافی است تا انگشت خود را به مدت چند ثانیه بر روی آیکون اپلیکیشن نگاه داشته و سپس گزینه مذکور را انتخاب نمایید (در صورتی که اپلیکیشن مربوطه مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید باشد، گزینه Uninstall در منوی میانبر فوق به نمایش در می‌آید، در غیر این صورت ادامه نوشته را مطالعه بفرمایید).

کروم‌بوک

آموزش نحوه پاک‌سازی اپلیکیشن‌های اختصاصی پلتفرم Chrome OS

در صورتی که اپلیکیشنی که قصد پاک‌سازی آن را در سر دارید مبتنی بر پلتفرم اختصاصی دستگاه‌های کروم بوک، یعنی کروم او‌اس می‌باشد، کافی است تا دستورالعمل فوق را مجدداً تکرار کرده، اما این بار گزینه Remove from Chrome را از طریق منوی میانبر به نمایش درآمده انتخاب نمایید. در صورتی که اپلیکیشن مربوطه برپایه سیستم‌عامل کروم او‌اس توسعه یافته باشد، گزینه فوق (به جای Uninstall) به نمایش در می‌آید.

کروم‌بوک

آموزش پاک‌سازی اپلیکیشن‌های پلتفرم لینوکس

قابلیت نصب اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل لینوکس به‌تازگی به قالب دستگاه‌های کروم‌بوک افزوده شده و لذا نحوه پاک‌سازی آن‌ها نیز اندکی با دیگر دستورالعمل‌های اشاره شده متفاوت می‌باشد.

برای این منظور کافی است تا ابتدا منوی ترمینال (Terminal) را گشوده و سپس فرمان زیر را جهت حذف اپلیکیشن مورد نظر خود درج نموده و سپس کلید Y را بفشارید (عبارت application-name را با عنوان اصلی نرم‌افزار مورد نظر جایگزین کنید).

sudo apt-get remove application-name

این نکته را در نظر داشته باشید که عنوان اپلیکیشن قابل مشاهده توسط کاربر با آنچه سیستم‌عامل در حال بررسی آن است ممکن است متفاوت باشد، لذا پیشنهاد می‌شود تا در صورت عدم اجرای فرمان و حذف اپلیکیشن، عنوان آن را با برچسب دیگری جایگزین و مجدداً تلاش نمایید. اتمام فرآیند پاک‌سازی اپلیکیشن توسط پیغام و یا نمایش عبارتی در منوی ترمینال به اطلاع کاربر نمی‌رسد، اما پس از اتمام عملیات، خط فرمان مجدداً به مسیر فعلی بازگشته و امکان تایپ دومرتبه برقرار می‌شود.

کروم‌بوک

سیستم‌عامل کروم او‌اس در هنگام اجرای اپلیکیشن‌های مختلف برای اولین بار فایل‌های مختلفی را از شبکه گسترده وب دانلود می‌کند. محتویات مربوطه پس از حذف نرم‌افزارها به‌صورت خودکار پاک‌سازی نشده و همچنان در قالب حافظه باقی می‌مانند که این خود به هدر رفت بی‌رویه فضای ذخیره‌سازی ارزشمند منتهی می‌شود، لذا به‌منظور پاک‌سازی فایل‌های مربوطه، کافی است تا دستور زیر را مجدداً در منوی ترمینال تایپ نمایید.

sudo apt-get purge application-name

اکنون محتویات اضافی اپلیکیشن حذف شده پاک‌سازی و فضای اشغالی توسط آن‌ها مجدداً در اختیار کاربر قرار گرفته است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید