آموزش نحوه پاک‌سازی کش DNS رایانه شخصی جهت رفع خطاهای دسترسی به اینترنت

آموزش نحوه پاک‌سازی کش DNS رایانه شخصی جهت رفع خطاهای دسترسی به اینترنت


آیا تا به حال برای شما نیز پیش آمده است که هنگام جستجوی شبکه گسترده اینترنت با خطاهای مختلف مرتبط با سرویس‌دهنده DNS مواجه شده، اما کامپیوتر متصله دیگری به همان شبکه از هیچ‌گونه مشکلی رنج نبرده و به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهد؟

اگر مجدداً به پرسش فوق دقت کنید، در میابید که محوریت اصلی موضوع حول پیرامون سرویس‌دهنده DNS پایدار می‌باشد، بنابراین پاک‌سازی و حذف حافظه کش رایانه شخصی در زمینه مرتفع‌سازی مشکلات تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد. روشی که در ادامه قصد پرداختن به نحوه چگونگی آن را در سر داریم در زمینه رفع برخی از موانع دسترسی به شبکه اینترنت پس از تغییر سرور DNS نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود، زیرا اطلاعات کش در بسیاری از مواقع نشانی‌های وب‌سایت‌های گوناگون را در بطن خود حفظ کرده و از ارسال درخواست به سرویس‌دهنده جهت واگذاری آدرس‌ خودداری می‌نماید که این مهم به نمایش خطاهای گوناگون منتهی می‌گردد.

نحوه پاک‌سازی حافظه کش DNS رایانه شخصی

حذف اطلاعات حافظه کش سرویس‌دهنده DNS که در بطن رایانه شخصی نگهداری می‌شوند به‌راحتی هر چه تمام‌تر و با استفاده از فرامین مختلفی در پایانه اجرای دستورات سیستم‌عامل ویندوز قابل انجام است. برای این منظور ابتدا عبارت CMD را در کادر جستجوی محتوی در منوی استارت تایپ کرده و پس از نمایان گشتن فایل اجرایی Command Prompt یک مرتبه بر روی آن کلیک راست و سپس گزینه Run as Administrator را انتخاب نمایید.

اکنون پس از اجرای کامل رابط اجرای دستورات کافی است تا به‌منظور پاک‌سازی حافظه کش سرور DNS دستور زیر را تایپ و سپس کلید اینتر را بفشارید:

ipconfig /flushdns

دستور فوق از قابلیت عملکرد در تمامی نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل ویندوز (از XP تا 10) برخوردار می‌باشد. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که اجرای پایانه CMD با قابلیت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای ویندوز (به‌صورت ادمین) جهت اجرای فرمان لازم و ضروری به شمار می‌رود.

DNS

اجرای دستور اشاره شده در بسیاری از مواقع به رفع تمامی خطاهای مرتبط با سرویس‌دهنده DNS منتهی می‌گردد، اما این نکته را نیز باید مدنظر داشت که برخی از نرم‌افزارها حافظه‌های کش مربوط به خود را دارا بوده و اطلاعات سیستم‌عامل را تحت استفاده خود قرار نمی‌دهند، لذا پاک‌سازی کش برنامه مربوطه به‌صورت جداگانه نیز (در صورت بروز خطا در هنگام استفاده از آن) باید در دستور کار قرار گیرد. به‌عنوان مثال مرورگر فایرفاکس از حافظه کش مخصوص به خود برخوردار می‌باشد که پس از اجرای دستور فوق باید نرم‌افزار نیز یک مرتبه بسته و مجدداً اجرا شده و یا تنظیمات جستجوهای آن به‌صورت دستی توسط کاربر حذف گردند.

نحوه راه‌اندازی مجدد سرویس‌دهنده DNS

راه‌اندازی مجدد یا به‌عبارتی‌دیگر ریستارت نمودن سرویس‌دهنده DNS در صورت استفاده از نسخه‌های قدیمی سیستم‌عامل ویندوز در زمینه رفع خطاهای موجود می‌تواند مفید واقع شود که مسیر انجام آن نیز مستقیماً از طریق پایانه اجرای دستورات میسر می‌باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از دستورالعمل فعلی در نسخه‌های هشتم و دهم سیستم‌عامل ویندوز امکان‌پذیر نمی‌باشد.

برای این منظور کافی است تا مجدداً رابط CMD ویندوز را با قابلیت دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای سیستم‌عامل گشوده و سپس دستورات زیر را در داخل آن تایپ نمایید:

net stop dnscache
 
 net start dnscache

DNS

درصورتی‌که پاک‌سازی حافظه کش DNS در زمینه مرتفع‌سازی مشکلات دسترسی به شبکه اینترنت در سیستم‌عامل‌های ویندوز 10 و 8 مفید واقع نشده و راه‌اندازی مجدد سرویس‌دهنده اقدامی ضروری تلقی می‌گردد، درج دستورات فوق در رابط نامبرده به نمایش پیغام خطا منتهی می‌گردد، اما ذکر این نکته ضروری است که راه‌اندازی مجدد (ریستارت) نمودن معمولی ویندوز در نسخه‌های سیستم‌عامل مذکور دقیقاً مشابه با فرامین اشاره شده عمل کرده و حافظه کش سرویس‌دهنده سمت مشتری (رایانه شخصی) و تمامی نرم‌افزارهای نصب شده را حذف می‌نماید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید