آموزش نحوه Powerwash (ریست فکتوری) لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک

آموزش نحوه Powerwash (ریست فکتوری) لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک


همانند بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی که با استفاده از نوعی مکانیسم امنیتی تحت حفاظت قرار گرفته‌اند، لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک نیز از روشی مشابه به‌منظور افزایش ضریب ایمنی مصرف‌کنندگان بهره می‌جویند که این مهم شانس قفل شدن دستگاه و عدم دسترسی به محیط سیستم‌عامل را به خودی خود فراهم می‌آورد.

دستگاه‌های کروم‌بوک با استفاده از حساب کاربری گوگل (گوگل اکانت) و رمز عبور منتسب به آن جهت اعطای دسترسی به محیط سیستم‌عامل و حفاظت از اطلاعات شخصی مصرف‌کنندگان بهره می‌جویند (مانند سیستم‌عامل آندروید). این روش در نوع خود احتمال بروز قفل شدگی دستگاه را با کاهش بیشتری همراه می‌کند، اما فراموشی پسورد حساب کاربری به دلیل عدم استفاده متعدد از آن، تغییر رمز عبور قبلی و عدم به یادآوردن مقدار جدید و … همگی به‌عنوان گزینه‌های احتمالی مطرح می‌باشند. علاوه بر آن خرید دستگاه دسته دوم و عدم دریافت رمز عبور از صاحب قبلی کروم‌بوک نیز از جمله دیگر عوامل موجود جهت قفل شدن دستگاه به شمار می‌روند، اما در صورت بروز این مهم باید چه چاره‌ای اندیشید؟ آیا لپ‌تاپ کروم‌بوک مربوطه برای همیشه قفل شده و نیاز به مراجعه به مراکز تخصصی جهت تعمیر آن ضروری به شمار می‌رود؟

در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا کمپانی گوگل رویه‌ای پیش‌فرض جهت حذف رمز عبور و اعطای دسترسی مجدد به محیط سیستم‌عامل را در دستگاه‌های کروم‌بوک پیاده‌سازی کرده است که در این نوشته قصد پرداختن به مبحث چگونگی آن را در سر داریم. رویه پیش‌فرض گوگل که تحت عنوان پاورواش (Powerwash) نام‌گذاری شده است در حالت کلی دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانی کرده و به دنبال آن امکان ورود به محیط سیستم‌عامل با استفاده از حساب کاربری دیگری مهیا می‌شود، بنابراین حذف تمامی اطلاعات به دنبال اجرای دستورالعمل این نوشته متأسفانه اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود.

برای این منظور ابتدا دستگاه کروم‌بوک خود را روشن نمایید، مشاهده می‌کنید که بلافاصله صفحه لاگین نمایان می‌شود.

در صورتی که پیشتر به‌حساب کاربری‌تان وارد شده باشید، مشاهده می‌کنید که کادری جهت درج گذرواژه عبوری اکانت جهت ورود به محیط سیستم‌عامل به نمایش در می‌آید، اما از آنجایی که هدف ما از این نوشته ریست فکتوری نمودن دستگاه به دلیل فراموشی رمز عبور می‌باشد، باید ابتدا از حساب کاربری فعلی خود خارج شوید. برای این منظور بر روی گزینه Sign out کلیک کنید.

در صورتی که پیشتر به‌حساب کاربری‌تان وارد نشده باشید، کافی است تا قدم فعلی را نادیده گرفته و مستقیماً به مرحله بعد مراجعه کنید.

Powerwash

اکنون پس از خروج از حساب کاربری فعلی، کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Shift+R جهت دسترسی به پنجره بازگردانی دستگاه به تنظیمات کارخانه را بفشارید.

حال پس از نمایان شدن پنجره اشاره شده، بر روی کلید Restart کلیک کنید.

اکنون کافی است تا به‌منظور انجام عملیات ریست فکتوری، بر روی کلید Powerwash کلیک کنید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که برخی از دستگاه‌های کروم‌بوک از نوعی آپدیت فریمور ویژه جهت افزایش امنیت فرآیند برخوردار می‌باشند که روند انجام آن تنها در حین عملیات پاورواش امکان‌پذیر می‌باشد. در صورتی که دستگاه شما نیز از این قابلیت پشتیبانی کند، گزینه‌ای در پنجره فعلی نمایان می‌گردد که توصیه می‌شود تا پیش از کلیک نمودن بر روی کلید Powerwash ابتدا گزینه مربوطه (Update firmware for added security) را انتخاب نمایید (در غیر اینصورت مستقیماً بر روی کلید اشاره شده کلیک کنید).

Powerwash

در نهایت پس از کلیک بر روی کلید Powerwash پنجره دیگری جهت دریافت تأییدیه نهایی به‌منظور انجام فرآیند نمایان می‌شود که با انتخاب گزینه Continue، عملیات پاورواش به اجرا در می‌آید.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، فرآیند پاورواش به بازگردانی دستگاه به تنظیمات کارخانه و حذف تمامی محتویات منتهی می‌شود، بنابراین پیش از شروع عملیات در صورت نیاز از اطلاعات مهم و حیاتی خود نسخه پشتیبانی را تهیه نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که پاورواش در حالت کلی فرآیندی غیرقابل بازگشت به شمار می‌رود.

در نهایت پس از اتمام عملیات و بازگشت موفقیت‌آمیز دستگاه به تنظیمات کارخانه، سیستم‌عامل راه‌اندازی مجدد (ریستارت) و امکان استفاده از یک حساب کاربری دیگر جهت ورود به محیط دسکتاپ مجدداً امکان‌پذیر می‌شود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید