آموزش پرینت ناحیه مورد نظر از برگه در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)

آموزش پرینت ناحیه مورد نظر از برگه در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)


گرفتن پرینت از صفحات گوناگون در نرم‌افزارهای مختلف همچون مایکروسافت ورد، پاورپوینت، اکسل و … از سادگی بسیار بالایی برخوردار بوده و می‌تواند در کمترین زمان ممکن انجام پذیرد. کافی است تا کلیدهای ترکیبی Ctrl + P را فشرده و سپس در منوی مربوط به تنظیمات، صفحه مربوطه را چاپ کنید. این فرآیند اگرچه در نوع خود بسیار ساده است، اما آزادی عمل و انعطاف‌پذیری آن‌چنانی را در اختیار کاربران قرار نداده و در بسیاری از مواقع فقط قابلیت چاپ کلی صفحه را ممکن می‌کند، اما اگر فردی قصد داشته باشد تا تنها بخشی از صفحه را پرینت بگیرید، آیا این روش جوابگو است؟

به عنوان مثال نرم‌افزار ویرایشگر مایکروسافت اکسل(Excel) در حالت پیش‌فرض امکان پرینت کلی صفحه را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، اما آیا امکان چاپ تنها بخشی از سلول‌های مورد نظر از برگه امکان‌پذیر است؟ در پاسخ باید گفت که بله و این عمل نیز به سادگی می‌تواند انجام پذیرد، اما توجه به نکاتی را نیازمند می‌باشد که در این نوشته قصد آشنایی با آن‌ها با یکدیگر را داریم؛ با ما همراه باشید.

روش اول

پرینت بخش مورد نظر از برگه در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل می‌تواند توسط دو روش انجام پذیرد که دستورالعمل این بخش از سادگی بیشتری برخوردار بوده و در تعداد قدم‌های کمتری انجام می‌پذیرد.

برای این منظور ابتدا بخش مورد نظر از برگه شامل سلول‌های مربوطه که قصد پرینت آن‌ها را دارید انتخاب کرده و یا پررنگ (اصطلاحاً هایلایت) نمایید.

آموزش پرینت ناحیه مورد نظر از برگه در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)

حال بر روی سربرگ File کلیک کرده و سپس از طریق منوی به نمایش درآمده به دسته‌بندی Print مراجعه نمایید. علاوه بر آن می‌توانید کلیدهای ترکیبی Ctrl+P را به عنوان میانبر نیز بفشارید.

حال کافی است تا در صفحه تنظیمات مربوطه به چاپ صفحه، ابتدا بر روی علامت فلش کوچک موجود در مجاورت تعیین ناحیه پرینت کلیک کرده و سپس گزینه Print Selection را از طریق منوی کشویی به نمایش درآمده انتخاب کنید.

آموزش پرینت ناحیه مورد نظر از برگه در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)

همان‌طور که مشاهده می‌کنید قسمت مربوط به پیش‌نمایش صفحه اکنون فقط بخش هایلایت شده از برگه را به نمایش در می‌آورد. حال کافی است تا جهت پایان روند عملیات و چاپ تنها بخش انتخاب شده بر روی کلید “Print” کلیک نمایید.

روش دوم

اگر بخشی از برگه را به دفعات مکرر پرینت می‌گیرید، نرم‌افزار مایکروسافت اکسل قابلیت تنظیم همان بخش به عنوان گزینه چاپ پیش‌فرض را نیز در اختیار شما قرار داده است. این قابلیت هرچند کوچک در صرفه‌جویی در زمان تأثیرگذار بوده و دیگر نیاز به هایلایت نمودن سلول‌های مورد نظر در هر بار پرینت را مرتفع می‌کند.

برای این منظور ابتدا محدوده سلول‌های مورد نظر خود برای تنظیم به عنوان ناحیه پرینت پیش‌فرض را هایلایت نمایید.

حال به سربرگ Page Layout مراجعه کرده و سپس از طریق منوی کشویی Print Area، بر روی گزینه “Set Print Area” کلیک نمایید.

آموزش پرینت ناحیه مورد نظر از برگه در نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Excel)

اکنون محدوده سلول‌های پیشتر هایلایت شده به عنوان ناحیه پیش‌فرض پرینت تنظیم شده و پس از مراجعه به مسیر File > Print و یا فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + P، پیش‌نمایش صفحه بخش مربوطه را به نمایش در می‌آورد. در صورت نیاز می‌توانید برای پاک‌سازی بخش مورد نظر از برگه مجدداً به مسیر Page Layout > Print Area مراجعه کرده و سپس گزینه “Clear Print Area” را برای حذف ناحیه بفشارید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید