آموزش پنهان سازی پارتیشن‌های ریکاوری ویندوز از طریق ابزار مدیریت دیسک

آموزش پنهان سازی پارتیشن‌های ریکاوری ویندوز از طریق ابزار مدیریت دیسک


پارتیشن‌های ریکاوری که اغلب در هنگام استفاده از نرم‌افزاری‌های مدیریت فایل از دید کاربران مخفی می‌باشند عاملی بسیار اساسی در زمینه جلوگیری از بروز مشکلات و همچنین وجود مسیری جهت مرتفع‌سازی نقایص انجام پذیرفته به شمار می‌روند. یک پارتیشن ریکاوری در حالت کلی به بخشی از دیسک سخت (و یا سخت‌افزار غالب ذخیره‌ساز اطلاعات مانند SSD و …) اطلاق می‌شود که از جانب توسعه‌دهندگان دستگاه‌های رایانه شخصی به‌منظور حفظ نسخه‌ای از سیستم‌عامل رزرو شده و از دسترس مصرف‌کننده خارج گشته‌اند، اما برخی دیگر از نرم‌افزارهای حیاتی موجود نیز ممکن است پارتیشن‌های اختصاصی مخصوص به خود را ایجاد و به استفاده از آن بپردازند.

هنگامی‌که رایانه شخصی بنا به دلایل مختلف با مشکلات عدیده و عمده‌ای مواجه گشته و استفاده از آن به دلیل آسیب به چهارچوب نرم‌افزاری تقریباً غیر ممکن شود، نسخه سیستم‌عامل موجود در پارتیشن ریکاوری امکان بازگردانی مجدد رایانه به وضعیت پیشین خود و برقراری بستر به کارگیری آن را مجدداً فراهم می‌سازد، اما این مهم درست همانند قابلیت بازگشت به تنظیمات کارخانه در دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند عمل کرده و حذف تمامی اطلاعات و فایل‌های شخصی کاربر شرایط اولیه خروج از بسته‌بندی آن را تداعی می‌کند، لذا استفاده از پارتیشن مذکور باید در اکثر اوقات به عنوان آخرین راه‌حل موجود در دستور کار قرار گیرد.

استفاده از پارتیشن‌های ریکاوری به‌منظور ذخیره‌سازی اطلاعات در حالت کلی امکان‌ناپذیر بوده و لذا اغلب توسعه‌دهندگان به‌منظور جلوگیری از شلوغی بیش از حد درایوها اقدام به مخفی‌سازی آن‌ها می‌نمایند، اما گاهی اوقات ممکن است بنا بر دلایلی حرف و یا حروف منتسب به پارتیشن‌های ریکاوری حالت اجرایی به خود گرفته و در بطن نرم‌افزارهای مدیریت فایل نمایان گردند که در این نوشته قصد داریم تا با استفاده از ابزار مدیریت دیسک (Disk Management) به پنهان‌سازی مجدد آن‌ها بپردازیم.

مخفی سازی پارتیشن‌های ریکاوری از طریق ابزار مدیریت دیسک سیستم‌عامل با استفاده از حذف حروف منتسب به آن‌ها صورت می‌پذیرد. برای این منظور کافی است تا ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت diskmgmt.msc را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار مدیریت دیسک سیستم‌عامل به اجرا در می‌آید.

حال پارتیشن ریکاوری مورد نظر خود را از طریق فهرست درایوهای موجود یافته و پس از کلیک راست نمودن بر روی آن گزینه Change drive letter and paths را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره کوچک حذف و یا انتساب حروف به پارتیشن مورد نظر نمایان می‌گردد.

ریکاوری

اکنون در پنجره کوچک جدید نمایان شده، ابتدا حرف منتسب به پارتیشن را انتخاب و پس از حذف آن با استفاده کلید Remove، بر روی تکمه OK کلیک نمایید.

ریکاوری

سیستم‌عامل به‌منظور آگاهی کاربر پیغامی را در خصوص ایجاد اختلال در کارکرد برخی از نرم‌افزارهای وابسته به پارتیشن فعلی را نمایان می‌سازد که با کلید نمودن بر روی کلید OK می‌توان از آن عبور کرد. درصورتی‌که درایو مورد انتخاب تنها نسخه‌ای از چهارچوب نرم‌افزاری ویندوز را در بطن خود میزبان دارد، پنهان‌سازی پارتیشن آن هیچ‌گونه مشکلی را در فعالیت عادی ویندوز به وجود نمی‌آورد، اما اگر پارتیشن مربوطه منتسب به برنامه‌ای حیاتی (که به دفعات مکرر توسط کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد) بوده و عملکرد نرم‌افزار وابسته به آن باشد، مخفی نمودن درایو به بروز مشکلاتی مختلفی در آن منتهی می‌شود، لذا دقت به این نکته پیش از ادامه روند عملیات ضروری است.

ریکاوری

پس از کلیک نمودن بر روی کلید OK، درصورتی‌که درایو هم‌اکنون از جانب سیستم‌عامل تحت استفاده باشد، پیغام محاوره‌ای دیگری در خصوص راه‌اندازی مجدد ویندوز به‌منظور اعمال تغییرات به نمایش در می‌آید، اما در غیر این صورت پارتیشن بلافاصله حذف و آثار آن در محیط نرم‌افزار مدیریت فایل دیگر به نمایش در نمی‌آید.

استفاده از دستورالعمل نوشته فعلی به‌منظور پنهان‌سازی پارتیشن‌های ریکاوری با عنایت به محیط گرافیکی ابزار مدیریت دیسک و روند صریح عملیات از جمله ساده‌ترین روش‌های موجود به شمار می‌رود. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که مخفی نمودن درایوهای مذکور جهت عدم نمایش در نرم‌افزارهای مدیریت فایل هیچ‌گونه تأثیری را در حذف کامل اطلاعات (موجود در درایو) به خود اختصاص نداده و تنها آثار پارتیشن در برنامه‌های مذکور به‌منظور تمیزی رابط کاربری دیگر نمایان نمی‌گردند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید