آیا اطمینان از میزان فضای کافی درایو C پیش از به‌روزرسانی ویندوز 10 ضروری است؟

آیا اطمینان از میزان فضای کافی درایو C پیش از به‌روزرسانی ویندوز 10 ضروری است؟


سیستم‌عامل ویندوز 10 با گذشت مدت زمان فراوانی از عرضه اولیه و دریافت تعداد بی‌شماری از بسته‌های به‌روزرسانی هنوز هم از مشکلات کوچک و بزرگ بسیاری رنج می‌برد، مواردی که ممکن است عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص چهارچوب نرم‌افزاری را کاملاً مختل کرده و نیاز به استفاده از دیسک‌های زنده و یا نقاط بازگردانی جهت تعمیر دوباره آن را به امری ضروری مبدل سازند.

یکی دیگر از مواردی که در هنگام به‌روزرسانی ویندوز 10 باید دقت ویژه‌ای به آن شده و هیچ‌گونه اشاره‌ای نیز از سمت مایکروسافت در خصوص درجه اهمیت آن صورت نگرفته است میزان فضای پارتیشن میزبان سیستم‌عامل می‌باشد. حتماً شما نیز تاکنون به این مهم پی برده‌اید که پلتفرم ویندوز 10 به‌صورت کاملاً خودکار به دانلود و نصب بسته‌های به‌روزرسانی منتشره از جانب مایکروسافت اقدام می‌کند، حتی اگر کاربر تنظیمات سیستم‌عامل را تغییر و مقادیر رجیستری را دست خوش دگرگونی قرار داده باشد، باز هم ویندوز 10 بسته‌های آپدیت پر اولویت و دارای برچسب امنیتی (Security) را صرفه نظر از تنظیمات تغییر یافته دانلود می‌کند.

اگر تاکنون شاهد نصب بسته‌های به‌روزرسانی ویندوز 10 بوده باشید، حتماً به این مهم نیز پی برده‌اید که سیستم‌عامل فوق بدون نمایش هرگونه پیغام خطایی فرآیند نصب آپدیت را به اجرا در می‌آورد، بر همین اساس از آنجایی که دخالت در طی روند عملیات و بروز هرگونه اختلالی در نصب ممکن است به خرابی ویندوز و عدم بوت آن منتهی شود، لذا میزان فضای اندک پارتیشن میزبان سیستم‌عامل (اغلب درایو C) نیز به‌نوعی تداعی‌کننده سناریو فوق می‌باشد.

بر طبق جدیدترین گفته کمپانی مایکروسافت، پلتفرم ویندوز 10 به هیچ عنوان میزان فضای فعلی پارتیشن میزبان سیستم‌عامل را پیش از انجام عملیات نصب بررسی نکرده و این مهم پس از شروع فرآیند به بروز اختلال و عدم اتمام آن منتهی می‌شود. بروز چنین رفتاری از سمت مهم‌ترین محصول کمپانی مایکروسافت بسیار عجیب است، زیرا بروز کوچک‌ترین مشکل در روند عملکرد بی‌عیب و نقص ویندوز ممکن است به ضرر و زیان‌های مختلفی به مصرف‌کنندگان منتهی شود. آنچه که ابهام موضوع را با افزایش بیشتری همراه می‌کند عدم اعلام میزان فضای مورد نیاز جهت نصب بسته به‌روزرسانی دریافتی پیش از شروع فرآیند می‌باشد که این خود شخص را وادار به انجام حدس و گمان‌های گوناگون می‌کند، بنابراین اطمینان از میزان فضای کافی دیسک میزبان سیستم‌عامل در تمامی اوقات امری ضروری به شمار رفته و بسیار توصیه می‌شود، اما چگونه؟

به‌روزرسانی ویندوز 10

یکی از ساده‌ترین اقداماتی که در جهت خالی نگاه داشتن پارتیشن میزبان سیستم‌عامل می‌توان انجام داد تمیز نمودن فضا و عدم انتقال اطلاعات به درون درایو و یا دیگر موقعیت وابسته به آن (نظیر صفحه دسکتاپ) می‌باشد. علاوه بر آن تغییر مسیر پیش‌فرض دانلود فایل‌های مختلف از اینترنت و یا انتقال سریع آن‌ها به‌منظور جلوگیری از اتمام فضای پارتیشن نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

نکته دیگری که متأسفانه بسیاری از کاربران ویندوز هیچ دقت به آن نکرده پاک‌سازی دستی فایل‌های موقتی می‌باشد. بسیاری از نرم‌افزارهای سوم شخص و همچنین اپلیکیشن‌ها و فرآیندهای داخلی پلتفرم ویندوز به‌منظور افزایش سرعت اجرا و همچنین فعالیت اقدام به ذخیره‌سازی برخی از فایل‌های مورد نیاز خود در پارتیشن میزبان سیستم‌عامل می‌نمایند. این دسته از فایل‌ها اغلب پس از خروج از برنامه و یا راه‌اندازی مجدد ویندوز به‌صورت خودکار حذف می‌شوند، اما برخی از فایل‌های کم اولویت‌تر ممکن است باقی‌مانده و انباشت بیش از حد آن‌ها در طی استفاده طولانی مدت ممکن است چندین گیگابایت از فضای ارزشمند پارتیشن را تحت اشغال بی‌رویه خود درآورند، لذا حذف دستی آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

برای این منظور کافی است تا ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت %temp% را تایپ نمایید، مشاهده می‌کنید که صفحه‌ای حاوی انواع و اقسام پرونده و فایل‌های مختلف به نمایش در می‌آید.

اکنون کافی است تا تمامی فایل‌ها و فولدرها را انتخاب (با استفاده از کلیدهای Ctrl + A) و سپس با فشردن کلیدهای ترکیبی Shift + Delete به حذف دائمی آن‌ها اقدام نمایید.

به‌روزرسانی ویندوز 10

متأسفانه دستورالعمل فوق تنها امکان حذف فایل از قالب یک موقعیت را امکان‌پذیر می‌کند، در حالی که سیستم‌عامل ویندوز محتویات موقتی خود را در مسیرهای مختلفی به ثبت می‌رساند که این خود استفاده از رویه‌های نرم‌افزاری را به امری ضروری مبدل می‌کند. خوشبختانه پلتفرم ویندوز 10 از ابزاری بسیار کاربردی جهت حذف فایل‌های موقتی برخوردار می‌باشد که دسترسی به آن بدون نیاز به نصب برنامه‌های سوم شخص از طریق منوی تنظیمات امکان‌پذیر است.

برای این منظور کافی است تا ابتدا منوی تنظیمات را گشوده و سپس به دسته‌بندی System مراجعه نمایید.

حال از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه به سربرگ Storage مراجعه و بر روی گزینه Free up space now کلیک کنید.

به‌روزرسانی ویندوز 10

اندکی صبر کنید تا ویندوز فایل‌های موجود در مسیرهای پیش‌فرض خود را بررسی و محاسبات مربوطه را در صفحه فعلی نمایان سازد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، محتویات به نمایش درآمده در حقیقت اطلاعات کاملاً موقتی ذخیره شده توسط نرم‌افزارها و فرآیندهای داخلی سیستم‌عامل ویندوز می‌باشند که میزان فضای اشغالی توسط مجموع آن‌ها در مجاورت گزینه Total selected قابل مشاهده است. ویندوز به‌صورت کاملاً خودکار مسیرهای دارای کم اولویت را انتخاب و موقعیت‌های دربردارنده اطلاعات پر اولویت‌تر را از دایره گزینش خود خارج می‌نماید. اکنون کافی است تا با انتخاب مسیرهای مورد نظر خود و مشاهده حجم نهایی اشغال شده توسط آن‌ها، بر روی گزینه Remove files به‌منظور پاک‌سازی اطلاعات موقت کلیک نمایید.

به‌روزرسانی ویندوز 10

پاک‌سازی محتویات موقت در عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص ویندوز و یا نرم‌افزارهای نصب شده هیچ تغییری ایجاد نکرده و تنها ممکن است سرعت اجرا و یا فعالیت برخی از اپلیکیشن‌ها تا زمان ایجاد و ذخیره‌سازی دوباره فایل‌های مورد نیاز اندکی کاهش پیدا نماید (که در اکثر موارد غیرقابل لمس است).

از جمله دیگر موارد موجود جهت خالی نگاه داشتن فضای ارزشمند پارتیشن میزبان سیستم‌عامل می‌توان به حذف محتویات سطل بازیافت (Recycle bin) و خالی نمودن آن اشاره کرد.

پارتیشن میزبان سیستم‌عامل به دلیل اهمیت بسیار فراوان آن در حفظ ویندوز و فایل‌های مربوطه در مقایسه با دیگر درایوهای موجود از درجه اولویت فراوان‌تری برخوردار بوده و پیشنهاد می‌شود تا از انباشت بیش از حد محتویات در درون آن جلوگیری به عمل آید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به نوشته زیر مراجعه نمایید.

“چه مقدار از فضای پارتیشن‌های دیسک در رایانه شخصی باید خالی از اطلاعات باشند؟”

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید