آیا امکان ارتقاء حافظه اصلی (RAM) در دستگاه‌های مک وجود دارد؟

آیا امکان ارتقاء حافظه اصلی (RAM) در دستگاه‌های مک وجود دارد؟


ارتقاء سخت‌افزارهای داخلی رایانه‌های شخصی به دلیل کاهش قدرت و پتانسیل قطعات در طی گذشت زمان اقدامی بسیار اساسی در زمینه فزونی عملکرد و پرفورمنس دستگاه به شمار می‌رود که هر کس در طول استفاده خود حداقل برای یک بار به فکر آن افتاده است، اما برخی از رایانه‌های موجود در این بین چالش‌های بزرگی را در سد راه مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند که دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل مکینتاش یا به‌عبارتی‌دیگر لپ‌تاپ‌های مک نیز متأسفانه از این قاعده مستثنی نمی‌باشند.

اگرچه ارتقاء بسیاری از بخش‌های دستگاه‌های مک در مقایسه با رایانه‌های معمولی از سختی‌های بیشتری برخوردار بوده و نیازمند صرف زمان و انرژی فراوانی می‌باشد، اما برخی از قطعات مانند ماژول‌های حافظه اصلی (RAM) نیز در این بین به‌هیچ‌عنوان از شرایط مشابهی برخوردار نبوده و روند تعویض آن‌ها در کمترین زمان ممکن صورت می‌پذیرد. افزایش ظرفیت حافظه اصلی دستگاه مک در فزونی عملکرد آن مطمئناً تأثیراتی را می‌تواند به خود اختصاص دهد، اما این مهم نیازمند رعایت پیش‌نیازهایی می‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ترین پارامترهای موجود در دستگاه‌های مک که دقت به آن نه تنها در بخش‌های سخت‌افزاری، بلکه نرم‌افزاری نیز تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد مدل محصول مورد استفاده می‌باشد. دستگاه‌های مک اغلب به‌طور منظم از جانب کمپانی سازنده تغییراتی را میزبان گشته و در جهت پاسخ‌گویی نیاز کاربران ویژگی‌ها و قابلیت‌های تازه‌ای را در قالب خود دریافت می‌نمایند، بر همین اساس برخی از محصولات شاید در نگاه ظاهری با نمونه‌های گذشته و یا حتی آینده خود تفاوت‌های آن‌چنانی را دارا نباشند، اما بخش‌های داخلی دستگاه‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت بوده و دو رایانه کاملاً متنوع تلقی می‌گردند، لذا دقت به مدل محصول مورد استفاده در زمینه کسب آگاهی از وجود امکان ارتقاء حافظه اصلی به‌عنوان فاکتوری ضروری تلقی می‌گردد.

آگاهی از مدل دستگاه مورد استفاده به‌راحتی از طریق محیط سیستم‌عامل مکینتاش امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا بر روی لوگوی اپل در گوشه سمت چپ بالای نوار منو کلیک کرده و سپس گزینه About This Mac را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که جزئیات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دستگاه به همراه مدل آن در پنجره دیگری به نمایش در می‌آید.

مک

اکنون وجود امکان ارتقاء ماژول‌های حافظه اصلی در دستگاه‌های مک کاملاً به مدل آن‌ها وابسته می‌باشد. برخی از محصولات iMac مانند نسخه‌های 27 اینچی آن‌ها پنلی ویژه در جهت جایگزینی سخت‌افزارهای رم و دسترسی سریع به آن‌ها را در قسمتی از بدنه خود جای داده‌اند که فرآیند ارتقاء در این دسته از دستگاه در کمتر از چند دقیقه می‌تواند به انجام رسد، اما از طرفی دیگر برخی از مدل‌ها (مانند محصولات 21.5 اینچی iMac) نیز این مهم را در بخش‌های عمیق داخلی دستگاه پنهان ساخته و دسترسی به قطعات نیازمند جداسازی صفحه نمایشگر و مدار منطقی می‌باشد که خود چندین ساعت به طول انجامیده و نیازمند اطلاعاتی تخصصی از سرهم‌سازی مجدد محصول می‌باشد. بر همین اساس اطلاعات جمع‌آوری گشته در فهرست ذیل مدل‌هایی از دستگاه با قابلیت ارتقاء حافظه اصلی را در خود جای داده است:

دستگاه MacBook Core 2 Duo

دستگاه MacBook Unibody

دستگاه MacBook Pro نسخه 13 اینچ (مدل‌های عرضه شده در میانه سال 2009 تا 2012)

دستگاه MacBook Pro نسخه 15 اینچ (مدل‌های عرضه شده در اواخر سال 2008 تا میانه 2012)

دستگاه MacBook Pro نسخه 17 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه iMac نسخه 17 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه iMac نسخه 20 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه iMac نسخه 21.5 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه iMac نسخه 24 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه iMac نسخه 27 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه Mac Mini (مدل‌های عرضه شده در میانه سال 2010 تا اواخر 2012)

دستگاه Mac Pro (تمامی مدل‌ها)

متأسفانه کمپانی اپل بنا بر تغییر سیاست‌های خود نحوه استفاده از ماژول‌های حافظه اصلی در برخی از محصولات عرضه شده در چند سال اخیر را با دگرگونی‌های گسترده‌ای همراه ساخته و با لحیم نمودن تراشه‌های RAM به سخت‌افزار مادربرد، امکان هرگونه ارتقایی را از مصرف‌کنندگان سلب کرده است، بر همین اساس دستگاه‌های درج شده در فهرست ادامه از امکان جایگزینی ماژول‌های حافظه اصلی و بهبود کارایی برخوردار نمی‌باشند.

دستگاه iMac Pro (تمامی مدل‌ها)

دستگاه Retina MacBook (تمامی مدل‌ها)

دستگاه MacBook Air نسخه 11 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه MacBook Air نسخه 13 اینچ (تمامی مدل‌ها)

دستگاه MacBook Pro نسخه 13 اینچ با برخورداری از صفحه نمایشگر Retina (تمامی مدل‌ها)

دستگاه MacBook Pro نسخه 13 اینچ با برخورداری از نواره لمسی (تمامی مدل‌ها)

دستگاه MacBook Pro نسخه15 اینچ با برخورداری از صفحه نمایشگر Retina (تمامی مدل‌ها)

دستگاه MacBook Pro نسخه 15 اینچ با برخورداری از نواره لمسی (تمامی مدل‌ها)

اکنون که با فهرستی از دستگاه‌های برخوردار از قابلیت امکان ارتقاء ماژول‌های حافظه اصلی آشنایی پیدا کردیم، کافی است تا پس از تهیه و خریداری نمودن سخت‌افزار رم به‌راحتی آن را با قطعه هم‌اکنون موجود در بطن محصول تعویض نماییم. درصورتی‌که دستگاه مورد استفاده شما در لیست فوق جای داشته و پنل مربوطه جهت دسترسی آسان و سریع به ماژول‌های حافظه اصلی نیز در بدنه آن به چشم می‌خورد، کافی است تا در کمتر از چند دقیقه به تعویض آن مبادرت ورزید، اما درصورتی‌که جداسازی صفحه نمایشگر و مدار منطقی سخت‌افزار جهت مشاهده و جایگزینی حافظه‌های رم ضروری می‌باشد، پیشنهاد می‌شود که این مهم را به افراد صاحب تخصص و دارای اطلاعات فنی واگذار نموده و از باز نمودن دستگاه خودداری به عمل آورید.

مک

ارتقاء حافظه رم در زمینه بروز مشکل در عملکرد عادی سخت‌افزار و نیاز به تعویض مجدد سیستم‌عامل تأثیری را به خود اختصاص نداده و درصورتی‌که مراحل با موفقیت و بدون هیچ‌گونه اشتباهی انجام پذیرفته باشند، دستگاه باید به‌راحتی بوت شده و در دسترسی کاربر قرار گیرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید