آیا امکان دسترسی به اطلاعات SD Card هنگام انتساب آن به عنوان حافظه داخلی میسر می‌باشد؟

آیا امکان دسترسی به اطلاعات SD Card هنگام انتساب آن به عنوان حافظه داخلی میسر می‌باشد؟


اگر تاکنون به جستجوی منوی تنظیمات سیستم‌عامل آندروید و بررسی گزینه‌های مختلف آن پرداخته باشید، حتماً به این مهم نیز پی برده‌اید که چهارچوب نرم‌افزاری مذکور از قابلیتی بسیار کاربردی جهت افزایش میزان حافظه داخلی دستگاه‌های تلفن همراه با استفاده از کارت حافظه SD نیز برخوردار می‌باشد. کمپانی گوگل امکان انتساب کارت حافظه مذکور جهت استفاده به‌عنوان حافظه داخلی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آندروید را چندین سال قبل معرفی و به‌صورت رسمی در اختیار همگان قرار داده است، اما آیا تنظیم امکان فوق در حالت کلی نیازمند رعایت نکات ویژه‌ای بوده و قابلیت دسترسی به اطلاعات ذخیره‌سازی شده در کارت حافظه SD در آینده میسر می‌باشد؟ در پاسخ به این سؤال بهتر است تا ابتدا با ویژگی مذکور کمی بیشتر آشنایی پیدا کنیم.

حافظه داخلی

سیستم‌عامل آندروید به‌منظور افزایش ضریب ایمنی اطلاعات شخصی کاربران و همچنین جلوگیری بیشتر از فعالیت بدافزارها و برنامه‌های مخرب در حالت پیش‌فرض به کدگذاری تمامی محتویات حافظه داخلی تلفن همراه مبادرت می‌ورزد؛ این مهم بدان معنی است که امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره‌سازی شده تنها در صورتی امکان‌پذیر است که گذرواژه عبوری مناسب در هنگام ورود به محیط سیستم‌عامل درج شده و همچنین فرآیند اعتبار سنجی و احراز هویت نرم‌افزاری و سخت‌افزاری با موفقیت به اتمام رسد، ایجاد کوچک‌ترین اختلال در هر کدام از مراحل به عدم صدور مجوزهای لازمه و در نتیجه قطع دسترسی به محتویات منتهی می‌شود.

سیستم‌عامل آندروید در حالت کلی حافظه‌های داخلی و خارجی (کارت اس‌دی) تلفن‌های همراه هوشمند را به‌عنوان دو بستر متمایز از یکدیگر در نظر گرفته و در حالت پیش‌فرض به کدگذاری تنها یکی از آن‌ها (حافظه داخلی) مبادرت می‌ورزد. هنگامی‌که قابلیت انتساب کارت حافظه اس‌دی به‌عنوان حافظه داخلی از طریق منوی تنظیمات فعال شود، سیستم‌عامل میزان گنجایشی ذخیره‌سازی دو بستر موجود را با یکدیگر ترکیب و در قالب فضایی بزرگ‌تر در اختیار کاربر، اپلیکیشن‌های نصب شده، فرآیندهای پس‌زمینه آندروید و … قرار می‌دهد، در این حالت مرز بین دو حافظه مذکور از بین رفته و تمامی مؤلفه‌های حافظه داخلی بر کارت حافظه اس‌دی (خارجی) نیز اعمال می‌شوند.

حافظه داخلی

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر گفته شد که سیستم‌عامل آندروید به‌منظور حفاظت بیشتر از اطلاعات کاربران به کدگذاری پیش‌فرض حافظه داخلی مبادرت می‌ورزد؛ بر همین اساس هنگامی‌که کارت حافظه اس‌دی نیز به‌عنوان حافظه داخلی در اختیار دستگاه قرار گرفته باشد، فرآیند کدگذاری اطلاعات به ساختار آن نیز گسترش پیدا می‌کند، حال از آنجایی که میزان فضای ذخیره‌سازی حافظه خارجی نیز به‌عنوان بستری داخلی در اختیار اپلیکیشن‌ها و فرآیندهای اجرایی سیستم‌عامل قرار گرفته است، این مهم بدان است که نرم‌افزارهای نصب شده می‌توانند به انتقال و نگهداری اطلاعات و فایل‌های مورد نیاز خود در کارت حافظه اس‌دی پرداخته و انعطاف‌پذیری فراتری را در اختیار مصرف کنندگان خود قرار دهند. انجام خودکار این مهم در افزایش گستره فعالیتی نامبرده نیز می‌تواند مفید واقع شود، زیرا برخی نرم‌افزارها از امکان انتقال دستی فایل‌های خود به کارت حافظه خارجی پشتیبانی نکرده و در صورت اقدام از فعالیت باز ایستاده و خطاهای گوناگونی را در هنگام اجرا از خود به نمایش می‌گذارند.

اکنون به ابتدای نوشته بازگشته و سؤال مطرح شده را با یکدیگر پاسخ می‌دهیم. آیا امکان بازیابی و همچنین دسترسی به اطلاعات کارت حافظه اس‌دی هنگام انتساب آن به‌عنوان حافظه داخلی برای تلفن همراه امکان‌پذیر می‌باشد؟ در پاسخ باید گفت که خیر و نرم‌افزارهای حال حاضر قابلیت انجام این عمل را فراهم نمی‌آورند (شاید در آینده).

هنگامی‌که بخشی از اطلاعات کدگذاری شده باشند، کدنگاری آن‌ها تنها زمانی امکان‌پذیر است که گذرواژه استفاده شده برای به رمز درآوردن آن‌ها مجدداً درج شده و اگر رویه‌های سخت‌افزاری در طی مراحل فرآیند نیز دخیل بوده‌اند، استفاده از دستگاه منبع جهت دسترسی مجدد به اطلاعات نیز یک الزام به شمار می‌رود؛ بر همین اساس از آنجایی که محتویات داخلی کارت حافظه خارجی توسط تلفن همراه هوشمند کدگذاری شده‌اند، لذا امکان دسترسی به اطلاعات در دستگاه‌های دیگر (به‌عنوان مثال رایانه شخصی) میسر نبوده و نمی‌توان به‌راحتی حافظه را جدا و با قرار دادن آن در بستری دیگر به محتویات ذخیره‌سازی شده دسترسی پیدا کرد. علاوه بر آن در دستگاه تلفن همراه نیز نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌هایی که به انتقال و نگهداری فایل‌های مورد نیاز خود در کارت حافظه اس‌دی مبادرت ورزیده‌اند هنگام اجرا خطاهای مختلفی را به نمایش درآورده و یا با تولید مجدد محتویات خود اطلاعات کاربر را از بین می‌برند.

توضیحات گردآوری شده در نوشته فعلی تنها محدود به تلفن‌های همراه هوشمند نشده و از آنجایی که قابلیت مذکور در بطن آندروید گنجانده شده است، لذا تمامی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل مذکور در صورت عدم دریافت محدودیت از جانب توسعه‌دهندگان خود می‌توانند از ویژگی مذکور بهره جویند (به‌عنوان مثال در تلویزیون‌های هوشمند از یک فلش مموری به‌عنوان حافظه داخلی استفاده کرد). در انتها باید خاطر نشان کرد در صورتی که کارت حافظه و یا دیسک خارجی در دستگاه مبدا با مشکلات مختلفی مواجه شده و به‌نوعی بسوزد، انجام Reset Factory (در بعضی از دستگاه‌ها و تلفن‌های همراه) و یا نصب مجدد تمامی نرم‌افزارهایی که اطلاعات خود را در حافظه خارجی ذخیره‌سازی کرده‌اند لازم و ضروری به شمار می‌رود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید