آیا انقراض نسل بشر نزدیک است؟ حرکت شهاب‌سنگ UG1 به سمت زمین!

آیا انقراض نسل بشر نزدیک است؟ حرکت شهاب‌سنگ UG1 به سمت زمین!


ناسا در جدیدترین بیانیه خود از حرکت شهاب‌سنگی به سمت زمین پرده برداشت. جسم آسمانی فوق که از قطری بین 92 تا 210 متر بهره‌مند می‌باشد در صورت برخورد موفقیت‌آمیز با سطح کره زمین می‌تواند منجر به بروز فجایع جبران‌ناپذیری شده و شهری به بزرگی لندن، پایتخت انگلستان را به‌صورت کامل از صفحه روزگار محو کند. بر طبق تخمین‌های پیشتر انجام شده، اصابت شهاب‌سنگ‌های کوچک‌تر از جرم فوق از قدرتی جهت نابودسازی لندن برخوردار بوده و قطری به بزرگی مقدار فوق نتایج به مراتب گسترده‌تری را از خود برجای می‌گذارد.

شهاب‌سنگ

به‌عنوان مثال واقعه شهاب‌سنگی Tunguska در سال 1908 میلادی به‌صورت کامل 1999.47 کیلومتر مربع از جنگل‌های روسیه را نابود کرده است. بر طبق گزارش‌های منتشر شده از جانب رصدخانه فیزیک اسمیتسونیان، شهاب‌سنگ اشاره شده فقط از قطری برابر با 60 متر برخوردار بوده است؛ حال با توجه به اینکه شهاب‌سنگ UG1 ممکن است به بلندی برج ساعت Big Ben و یا بزرگ‌تر از اهرام گیزا می‌باشد، تهدید زندگی انسان و یا حتی انقراض نسل بشر به‌عنون یک احتمال مطرح می‌باشد.

داده‌های جمع‌آوری شده از مقامات شهر لندن حکایت از آن دارند که این شهر از مساحتی بالغ بر 1572 کیلومتر مربع برخوردار می‌باشد که در مقایسه با اندازه نابود شده از جنگل‌های روسیه با شهاب‌سنگ 60 متری مربوطه نیز کمتر است. رصدخانه اسمیتسونیان اظهار داشته است که نابودسازی کامل مساحتی به بزرگی یکی از ایالات آمریکا نیازمند شهاب‌سنگی به قطر 999.744 متر می‌باشد.

اما خوشبختانه خبر خوب آن است که شهاب‌سنگ UG1 با کمانی به بزرگی 2.47 میلیون مایل (چهار میلیون کیلومتر) دورتر از سطح زمین از مسیر خود منحرف شده و به سمت دیگری به حرکت می‌پردازد. این بدان معنی است که جرم آسمانی اشاره شده در نزدیک‌ترین فاصله خود نسبت به کره زمین (10 برابر دورتر از موقعیتی که ماه نسبت به زمین قرار گرفته است) توسط جاذبه متلاشی شده و به چندین تکه تقسیم می‌شود، اما احتمال بروز پدیده اجسام نزدیک به زمین (NEO) ممکن است خطرات جانی مختلفی را برای انسان ایجاد کرده و لذا توجه به شهاب‌سنگ مذکور پیش از برطرف شدن کامل خطر آن ضروری به شمار می‌رود.

منبع: Express.co.uk

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید