آیا هنوز از ویندوز 7 استفاده می‌کنید؟ بهتر است تا سریعاً سیستم‌عامل خود را ارتقا دهید!

آیا هنوز از ویندوز 7 استفاده می‌کنید؟ بهتر است تا سریعاً سیستم‌عامل خود را ارتقا دهید!


اگر به بررسی آمار و ارقام منتشره پیرامون درصد مهاجرت به سیستم‌عامل ویندوز 10 بپردازیم، در میابیم که بخش تقریباً عظیمی از کاربران همچنان به استفاده از نسخه هفتم پلتفرم ویندوز (ویندوز 7) پرداخته و فرآیند ارتقاء به سیستم‌عامل ویندوز 10 را هنوز به انجام نرسانده‌اند. صرفه نظر از محبوبیت چشمگیر ویندوز 7 و بلوغ کامل آن درزمینهٔ عدم بروز مشکلات کوچک و بزرگ گوناگون و باگ‌های نرم‌افزاری، استفاده از پلتفرم مذکور به دلایل امنیتی دیگر پیشنهاد نشده و همواره کاربران از جانب کمپانی مایکروسافت ترغیب به ارتقاء به سیستم‌عامل ویندوز 10 شده‌اند که یکی از اصلی‌ترین دلایل آن نیز به حفره امنیتی Spectre و اثرات بسیار مهلک آن بر روی تضمین امنیت رایانه‌های شخصی کاربران می‌باشد.

اگر به خاطر داشته باشید تشخیص حفره‌های امنیتی هنگفت Spectre و Meltdown که منبع حمله آن‌ها مستقیماً واحد پردازنده مرکزی را هدف قرار داده است چندی پیش به سوژه بسیار داغ رسانه‌ها و تیتر یک روزنامه‌ها مبدل شده بود. حملات صورت گرفته توسط حفره‌های امنیتی نامبرده که موضوع بحث آن به‌تازگی و با عنایت به تشخیص مشکل دیگری تحت عنوان Foreshadow یا L1 Terminal Fault از جانب محققان در پردازنده‌های مرکزی اینتل مجدداً بر سر زبان‌ها افتاده است درزمینهٔ بروز مشکلات بسیار مخرب پیرامون سیستم و دسترسی به اطلاعات شخصی تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده و نیازمند سطح توجهات بیشتری از جانب کاربران و توسعه‌دهندگان محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌باشد.

ویندوز 7

پردازنده‌های مرکزی نوین و امروزی به‌منظور افزایش سرعت پردازش اطلاعات و جلوگیری از بروز تاخیرات هرچند کوچک در عملکرد روان و سلیس اپلیکیشن‌های رایانه‌ای و صرفه‌جویی در زمان از قابلیت بسیار خلاقانه‌ای تحت عنوان “اجرای گمانی” برخوردار می‌باشند. ویژگی فوق در حالت کلی به واحدهای پردازنده مرکزی اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌های بعدی نرم‌افزارهای رایانه‌ای را بر پایه حدس و گمانه‌زنی به‌صورت کاملاً خودکار و پیشتر اجرا و در بطن حافظه خود نگهداری نمایند، حال هنگامی‌که برنامه مربوطه در طی روند فعالیت خود به خطوط فرامین پیشتر اجرا شده می‌رسد، واحد پردازنده مرکزی از نتایج خروجی کاملاً آگاه و بدون اجرای مجدد دستورالعمل یا دستورالعمل‌های مربوطه به ارائه پاسخ مناسب و اجرای ادامه فرامین می‌پردازد.

حملات منتسب به حفره‌های امنیتی Spectre ،Meltdown و Foreshadow با استفاده از ضعف ایمنی موجود در فرآیند اجرای گمانی واحدهای پردازنده‌های مرکزی به‌منظور دسترسی به اطلاعات محرمانه و حیاتی استفاده می‌نمایند که گستردگی این مهم در سطح سخت‌افزاری قابل بررسی می‌باشد.

“آشنایی با فرآیند اجرای گمانی پردازنده‌های مرکزی و اهمیت آن در تشکیل حفره‌های امنیتی”

اگر شما نیز از جمله استفاده‌کنندگان از پردازنده‌های مرکزی اینتل به شمار می‌روید، ممکن است کاهش تقریباً قابل لمس سرعت رایانه شخصی خود پس از انتشار وصله‌های امنیتی مختلف از جانب کمپانی مایکروسافت به‌منظور افزایش درصد امنیت کاربران در برابر حفره امنیتی Spectre را نیز احساس کرده باشید. بررسی‌های انجام شده پیرامون صحت و درستی این موضوع حکایت از آن دارند که نقل و انتقال فایل‌های کوچک از موقعیت یا پارتیشنی از دیسک سخت به مکانی دیگر پس از نصب وصله‌های امنیتی کمپانی مایکروسافت بعضاً با کاهش 23 درصدی در برخی از رایانه‌های شخصی همراه شده است که در نوع خود رقم بسیار بزرگ و چشمگیری به شمار می‌رود. علت اصلی این مهم به انسداد قابلیت‌های ویژه نظیر فناوری Hyper Threading و اجرای گمانی پردازنده‌های مرکزی باز می‌گردد که اولویت تضمین ایمنی کاربران در مقایسه با آن‌ها از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار می‌باشد، اما به نظر می‌رسد که کمپانی مایکروسافت سرانجام به دنبال رفع موانع سد راه استفاده بهینه از سیستم‌عامل بسیار محبوب خود بوده و با رویه‌های نرم‌افزاری به دنبال جبران کاهش سرعت به وجود آمده می‌باشد.

آقای Mehmet Iyigun، از جمله کارمندان و توسعه‌دهندگان هسته کرنل سیستم‌عامل ویندوز در این خصوص اظهار داشته است که کمپانی مایکروسافت در جهت افزایش سرعت بیشتر رایانه‌های شخصی کاربران و جبران نزول سرعت پیش آمده به فعال‌سازی پیش‌فرض قابلیت‌هایی نظیر Retpoline و Import Optimization در جدیدترین بسته به‌روزرسانی ویندوز 10 که جهت عرضه زمانی در آینده‌ای نزدیک در نظر گرفته شده است پرداخته است. بهبودهای انجام پذیرفته در زیرساخت پلتفرم ویندوز، به همراه ویژگی‌های اشاره شده در کاهش شدت تأثیر وصله‌های امنیتی بر سرعت و همچنین بهسازی بیشتر نسبت سطح نویز برای بسیاری از سناریوهای مختلف تأثیرات مختلفی را به خود اختصاص داده است که نتیجه آن کاملاً قابل لمس می‌باشد.

هنوز مشخص نیست که قابلیت Import Optimization اشاره شده چیست، اما Retpoline در حالت کلی عنوان وصله امنیتی به شمار می‌رود که از جانب کمپانی گوگل و با هدف انسداد حفره امنیتی Spectre و حملات مشابه مبتنی بر آن با کمترین ایجاد تأثیر بر سرعت عملکرد رایانه‌های شخصی کاربران برای سیستم‌عامل لینوکس توسعه یافته است که اکنون توسط کمپانی مایکروسافت در بطن پلتفرم ویندوز مورد استفاده قرار گرفته است.

تغییرات اشاره شده اکنون در آخرین بسته به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز 10 به شماره 19H1 افزوده شده‌اند که برای عرضه زمانی در آوریل سال آینده میلادی در نظر گرفته شده و احتمالاً تحت عنوان بسته به‌روزرسانی آوریل 2019 در دسترس مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. کاربران عضو انجمن Windows Insiders هم‌اکنون می‌توانند نسخه ناپایداری از آپدیت فوق را بر روی رایانه‌های شخصی خود نصب کرده و دگرگونی‌های به ارمغان آورده شده را به‌صورت شخصی بررسی نمایند. آقای Alex Linescu، از جمله محققان فعال درزمینهٔ امنیت اظهار داشته است که سرعت رایانه شخصی وی در انتقال فایل‌های کوچک مختلف پس از نصب به‌روزرسانی کمپانی مایکروسافت با بهبود بیشتری همراه شده است که این خود حکایت از عملی بودن تغییرات مربوطه دارد.

کاهش سرعت ایجاد شده توسط حفره امنیتی Spectre بر روی رایانه‌های شخصی سال 2015 به قبل با شدت بیشتری قابل لمس بوده و همچنین سیستم‌عامل ویندوز 7 (و 8 تا حدودی) نیز عمیقاً تحت تأثیر مشکلات و محدودیت‌های موجود قرار گرفته‌اند. علاوه بر آن بهبودهای سرعتی اشاره شده در قالب بسته‌های به‌روزرسانی مختلف تنها در بطن سیستم‌عامل ویندوز 10 اجرا شده و پلتفرم ویندوز 7 از دایره توجهات مایکروسافت بیرون قرار گرفته است که این خود یکی دیگر از دلایل موجود جهت ارتقاء سیستم‌عامل رایانه برای کاربران به شمار می‌رود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید