آیا یک فایل سند ورد (Word) می‌تواند شامل بی‌نهایت کلمه یا عکس باشد؟

آیا یک فایل سند ورد (Word) می‌تواند شامل بی‌نهایت کلمه یا عکس باشد؟


اگر شما نیز مدت زمان زیادی از وقت خود را به تایپ مطالب مختلف در نرم‌افزار مایکروسافت ورد (Word) سپری می‌کنید، حتماً به این مورد پرداخته‌اید که سرعت فایل سند با افزایش محتویات موجود در درون آن به شدت کاهش یافته و تا مرز کرش و یا حتی هنگ کامل سیستم نیز پیش می‌رود، اما این موضوع چگونه قابل پیش‌بینی بوده و آیا یک سند می‌تواند بی‌نهایت کلمه و یا عکس را در درون خود حفظ کند؟ پاسخ این سؤال تا حدود بسیار زیادی به پرفورمنس و کارایی کامپیوتر مورد استفاده باز می‌گردد. یک سیستم میزبان پردازنده مرکزی قدرتمند، گنجایش مناسب حافظه اصلی (رم) و خصوصاً درایو جامد از انعطاف‌پذیری و آزادی عمل بسیار بالاتری در مقایسه با یک رایانه شخصی معمولی برخوردار بوده و قادر به تولید و ذخیره‌سازی فایل‌های اسناد حجیم‌تری می‌باشد، اما نرم‌افزار ورد به‌منظور جلوگیری از بروز مشکلات گوناگون و دسترسی به حداکثر منابع سیستم از محدودیت‌هایی در سایز فایل‌های اسناد خود برخوردار می‌باشد.

کمپانی مایکروسافت با طراحی و عرضه پسوند DOCX برای ذخیره‌سازی اسناد ورد، محدودیت موجود پیرامون محتویات قابل درج در فایل نظیر متن، عکس و ویدئو را با افزایش قابل توجهی در مقایسه با قالب‌های سنتی نظیر DOC همراه ساخته است، بنابراین ذخیره‌سازی یک سند در قالب این پسوند و یا تبدیل فایل‌های قدیمی به‌صورت دستی در افزایش کارایی و امکان درج محتویات بیشتر بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

آیا یک فایل سند ورد (Word) می‌تواند شامل بی‌نهایت کلمه یا عکس باشد؟

محدودیت اندازه یا به عبارتی دیگر سایز موجود برای اسنادی که فقط متن در آن‌ها تایپ شده است برابر با 32 مگابایت می‌باشد. این رقم در نوع خود مقدار قابل توجهی بوده و نمایانگر متونی شامل صدها هزار کلمه می‌باشد، اما کارایی سیستم با نزدیک‌تر شدن به مقدار نهایی با کاهش چشمگیری همراه می‌شود. این محدودیت در نسخه 2007 نرم‌افزار مایکروسافت ورد به بعد اعمال شده است. با افزودن عکس و یا ویدئو، محدودیت سایز اسناد برای پاسخ‌گویی به نیاز بیشتر به 512 مگابایت (در حالت تئوری) افزایش پیدا می‌کند. در این حالت پیشنهاد می‌شود تا فایل مربوطه را در قالب پسوند DOCX ذخیره‌سازی کنید تا نرم‌افزار به‌صورت کاملاً خودکار عملیات فشرده‌سازی تصاویر و ویدئوهای موجود را به انجام رسانده و از هدر رفت بی‌رویه اندازه فایل جلوگیری به عمل آورد.

همان‌طور که در پاراگراف بالا نیز اشاره شد، اعداد و ارقام اشاره شده نمایانگر حداکثر محدودیت قابل اعمال در اسناد مایکروسافت ورد می‌باشند، اما افزایش سایز یک فایل به نزدیکی آن‌ها در کاهش چشمگیر کارایی نرم‌افزار و یا حتی رایانه شخصی تأثیرگذار می‌باشد. یک فایل حاوی متون زیاد و اندازه بالا مدت زمانی بیشتری را جهت ذخیره‌سازی (سیو) محتویات جدید تایپ شده نیازمند بوده و در طی عملیات ممکن است به‌صورت لحظه‌ای هنگ کرده و از فعالیت بازایستد (اصطلاحاً فریز شود). کمبود منابع سخت‌افزاری رایانه شخصی در تشدید رفتار بسیار تأثیرگذار می‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا در صورتی که سیستم شما از قطعات معمولی برخوردار بوده و توان قابل توجهی را در بطن خود پنهان نکرده است، از افزایش اندازه اسناد ورد به حداکثر محدودیت آن‌ها جلوگیری کرده و متن مربوطه را در قالب چند فایل تایپ و ذخیره‌سازی نمایید.

توضیحات این نوشته فقط در مورد نرم‌افزار مایکروسافت ورد قابل اعمال نبوده و به‌صورت کلی تمامی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های پلتفرم‌های مطرح جهان همچون ویندوز نیز رفتار مشابهی را از خود به نمایش می‌گذارند. به عنوان مثال اجرای یک بازی رایانه‌ای سنگین بر روی یک دستگاه لپ‌تاپ ارزان قیمت در صورت اجرا مشکلات بسیار گسترده‌ای همچون افت چشمگیر فریم و بعضاً هنگ کامل سیستم را به دنبال دارد. گشودن فایل‌های ویدئویی پرحجم و دارای نرخ بیت (بیت‌ریت) بالا می‌تواند به آهسته پخش شدن و عدم هماهنگی صدا با تصویر منتهی شود که علت اصلی آن به کمبود توان پردازنده و کارت گرافیک باز می‌گردد؛ بنابراین رعایت جوانب احتیاط در هنگام کار با رایانه امری لازم و ضروری بوده و فشار بیش از اندازه بدون شک می‌تواند مشکلات گوناگون و بروز ناپایداری در رفتار سیستم را به دنبال داشته باشد.

آیا یک فایل سند ورد (Word) می‌تواند شامل بی‌نهایت کلمه یا عکس باشد؟

امکان مشاهده اندازه فایل‌های اسناد به‌صورت مستقیم از طریق نرم‌افزار مایکروسافت ورد امکان‌پذیر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا زمانی که سند در مقابل شما باز است، به سربرگ File مراجعه کرده و سپس اندازه فعلی فایل را در مجاورت گزینه Size مشاهده نمایید. با افزایش محتویات یک سند (متن، عکس، ویدئو و …)، سرعت نرم‌افزار پیوسته کاهش یافته و مدت زمان مورد نیاز برای ذخیره‌سازی به چند ثانیه و یا حتی چند دقیقه افزایش پیدا می‌کند، بنابراین پیشنهاد می‌شود تا هنگامی‌که کاهش سرعت نرم‌افزار را احساس کردید، برای جلوگیری از بروز مشکلات ثانویه سند دیگری را گشوده و به تایپ ادامه متن در آن بپردازید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید