آیفونآموزش غیرفعالسازی قابلیت CPU Throttling و افزایش دوباره کارایی تلفن‌های همراه آیفون

آیفونآموزش غیرفعالسازی قابلیت CPU Throttling و افزایش دوباره کارایی تلفن‌های همراه آیفون


اگر شما نیز صاحب یکی از تلفن‌های همراه کمپانی اپل، یعنی آیفون بوده و اخبار و مطالب منتشره پیرامون محصولات این شرکت را دنبال کرده باشید، حتماً با پدیده کاهش سرعت پردازنده جهت جلوگیری از بروز مشکلات ناخواسته همچون خاموش شدن ناگهانی تلفن همراه در نتیجه افزایش عمر باتری آشنایی دارید. این ویژگی که با اهداف خیرخواهانه توسط کمپانی اپل پیاده‌سازی شده و به‌صورت خودکار در تلفن‌های آیفون، تبلت‌های آیپد و به‌صورت کلی تمامی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل iOS اعمال می‌شود تاکنون انتقادهای بسیاری را از جانب رسانه‌های خبری و کاربران به سمت و سوی اپل سرازیر ساخته و کمپانی فوق را بر آن داشته‌اند تا امکان غیرفعالسازی آن را در به‌روزرسانی‌های آینده سیستم‌عامل در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. اکنون کمپانی اپل به قول خود عمل کرده و سرانجام با عرضه نسخه 11.3 پلتفرم اشاره شده (سیستم‌عامل iOS 11.3)، قابلیت فوق را به همراه سنجه‌ای جهت مشاهده درصد سلامتی فعلی باتری عرضه کرده است که در این نوشته قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن را داریم.

آیا برای شما نیز پیش آمده است که تلفن همراه آیفون شما بدون هیچ دلیل موجهی ناگهان خاموش شده و یا ریستارت شود؟ بروز این پدیده، با استثناء نمودن آسیب‌های سخت‌افزاری و مشکلات نرم‌افزاری با درصد بسیار بالایی به باتری دستگاه و نزول سطح سلامتی آن باز می‌گردد که توجیه اصلی کمپانی اپل در کاهش سرعت عملکرد پردازنده نیز به این موضوع مربوط است (جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی و یا بروز رخدادهای مشابه در آینده)؛ اما چگونه می‌توان درصد سلامتی باتری را به‌صورت مستقیم از طریق سیستم‌عامل و بدون نصب نرم‌افزارهای سوم شخص مشاهده کرد؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، کمپانی اپل قابلیت اشاره شده، به همراه امکان غیرفعالسازی دستی کاهش سرعت پردازنده و بازگرداندن فرکانس آن به وضعیت پیشین را در نسخه 11.3 سیستم‌عامل iOS در اختیار همگان قرار داده است، بنابراین اولین قدم مورد نیاز در این آموزش، آپدیت سیستم‌عامل دستگاه به نسخه 11.3 می‌باشد.

پس از به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز دستگاه، ابتدا منوی تنظیمات (Settings) را گشوده و سپس به دسته‌بندی Battery مراجعه نمایید.

حال بخش Battery Health (Beta) جهت مشاهده وضعیتی از سطح سلامتی باتری را بگشایید. این ویژگی در حال حاضر در مراحل آزمایشی قرار داشته و در آینده‌ای نزدیک به‌صورت یک قابلیت داخلی به سیستم‌عامل اضافه می‌شود.

آموزش غیرفعالسازی قابلیت CPU Throttling و افزایش دوباره کارایی تلفن‌های همراه آیفون

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صفحه جدید گشوده تعداد دو گزینه، به همراه توضیحاتی جهت درک بیشتر آن‌ها را در خود جای داده است. درصد درج شده در مجاورت گزینه Maximum Capacity بیانگر حداکثر ظرفیت فعلی مخزن باتری بوده و در حالت کلی وضعیتی از سطح سلامتی آن را نیز نمایانگر می‌باشد. در صورتی که تلفن همراه شما از عمر اندکی برخوردار است، درصد سطح سلامتی آن به احتمال زیاد 100 است، اما با گذشت زمان و شارژ و دشارژ متعدد باتری، سطح سلامتی آن پیوسته کاهش یافته و کمتر و کمتر می‌شود. در این حالت باتری قادر است تا میزان انرژی کمتری را در خود ذخیره‌سازی کرده و فاصله زمانی مورد نیاز جهت شارژ مجدد دستگاه کاهش پیدا می‌کند.

گزینه Peak Performance Capability در حقیقت نمایی از وضعیت فعلی دستگاه و شرایط آن را نمایانگر می‌باشد. در قسمت زیرین این گزینه، توضیحات مربوط به تلفن همراه به نمایش در آمده‌اند. در صورتی که دستگاه آیفون در وضعیت “Normal Peak Performance” قرار داشته باشد، تاکنون پدیده خاموش شدن ناخواسته و ریستارت ناگهانی اتفاق نیفتاده و لذا وضعیت دستگاه تلفن همراه عادی بوده و کاهش سرعتی در پردازنده آن اعمال نشده است، اما اگر عبارت “Performance Management” به نمایش در آمده باشد، اطمینان از این موضوع حتمی است.

آموزش غیرفعالسازی قابلیت CPU Throttling و افزایش دوباره کارایی تلفن‌های همراه آیفون

سیستم‌عامل iOS به‌صورت کاملاً خودکار هنگام خاموش شدن ناگهانی دستگاه، وضعیت مدیریت کارایی را فعال کرده و سرعت پردازنده تلفن همراه را جهت جلوگیری از بروز دوباره این پدیده در آینده با کاهش همراه می‌کند، اما در صورتی که قصد دارید تا دستگاه آیفون مورد استفاده را به وضعیت پیشین خود بازگردانده و کارایی پردازنده آن را با افزایش همراه سازید، کافی است تا جهت غیرفعالسازی ویژگی Performance Management بر روی لینک Disable در قسمت توضیحات گزینه Peak Performance Capability کلیک کنید.

آموزش غیرفعالسازی قابلیت CPU Throttling و افزایش دوباره کارایی تلفن‌های همراه آیفون

در صورتی که وضعیت جاری باتری توسط عبارت Battery Health Unknown به نمایش در آید، سطح سلامتی باتری با کاهش چشمگیری همراه شده و لذا تعویض و یا تعمیر باید در دستور کار قرار گیرد، البته باید خاطر نشان کرد که موارد استثناء همچون باگ‌های نرم‌افزاری و یا مشکلات سخت‌افزاری نیز می‌توانند به عنوان عواملی در نمایش عبارت فوق دخیل باشند.

در انتها ذکر این نکته ضروری است که در صورت غیرفعالسازی ویژگی اشاره شده، احتمال بروز رفتارهای ناپایدار از جانب تلفن همراه همچون ریستارت ناگهانی و یا خاموش شدن ناخواسته با افزایش بیشتری همراه می‌شود. سیستم‌عامل iOS در صورت خاموش شدن ناگهانی دستگاه، به‌صورت کاملاً خودکار به فعالسازی دوباره ویژگی پرداخته و دستگاه را در وضعیت Performance Management قرار می‌دهد. امکان فعالسازی دوباره ویژگی به‌صورت دستی از طریق منوی تنظیمات و توسط کاربر امکان‌پذیر نبوده و این عمل توسط سیستم‌عامل انجام می‌پذیرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید