استخراج خودکار متن از تصاویر اشتراکی کاربران توسط هوش مصنوعی جدید فیس‌بوک!

استخراج خودکار متن از تصاویر اشتراکی کاربران توسط هوش مصنوعی جدید فیس‌بوک!


مدیران فیس‌بوک با توجه به حجم بسیار عظیم و گسترده پلتفرم مذکور به هیچ عنوان نمی‌توانند به بررسی دستی تک به تک تصاویر و محتویات به اشتراک گذاشته شده روزانه بپردازند، حتی اگر تعداد آن‌ها از هزاران نفر نیز بیشتر باشد، بر همین اساس توسعه‌دهندگان شبکه اجتماعی نامبرده مجدداً نبوغ و خلاقیت خود را به کار گرفته و با طراحی نوعی هوش مصنوعی، قصد اتوماسیون‌سازی فرآیند فوق را در سر دارند.

کمپانی فیس‌بوک در جدیدترین پست خود به توصیف سیستمی تحت عنوان Rosetta پرداخته است که با استفاده از قابلیت یادگیری ماشینی به شناسایی و تشخیص خودکار متون موجود در تصاویر و فیلم‌های ویدئویی و سپس رونویسی مجدد آن‌ها به فاکتوری قابل درک برای کامپیوتر می‌پردازد.

فیس‌بوک

ابزارهای رونویسی متن در نگاه کلی آیتم جدیدی به شمار نرفته و پیشتر نیز توسط کمپانی‌های دیگر جهت پاسخ‌گویی به اهداف گوناگون مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما شبکه اجتماعی فیس‌بوک با توجه به حجم بسیار گسترده پلتفرم و شمارش عظیم تعداد کاربران خود (بیش از دو میلیارد نفر) با چالش‌های متفاوتی رو به رو شده است. هوش مصنوعی Rosetta هم‌اکنون فعال و در حال استخراج متن از قالب یک میلیارد عکس و فریم‌های ویدئویی روزانه به اشتراک گذاشته شده توسط کاربران در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام می‌باشد.

در حال حاضر کاملاً مشخص نیست که فیس‌بوک قصد انجام چه کاری را با استفاده از اطلاعات استخراجی در سر دارد، اما پست به اشتراک گذاشته شده خاطر نشان کرده است که Rosetta به‌منظور استفاده در کارهای ساده‌ای همچون جستجوی تصاویر و خوانش نمایشگرهای رایانه‌ای مفید است، اما گسترش حوزه عملکردی و استفاده از آن جهت تدارک دیگر فعالیت‌هایی همچون نمایش اخبار و پیغام‌های تبلیغاتی مورد علاقه افراد، با توجه به محتویات به اشتراک گذاشته شده توسط آن‌ها نیز کاملاً امکان‌پذیر می‌باشد.

فیس‌بوک اظهار داشته است که استخراج متن و یادگیری ماشینی برای “تشخیص خودکار محتویاتی که مغایر با سیاست‌های تنفرآمیز و تفرقه‌افکنانه” ما می‌باشند مورد استفاده قرار گرفته است و این مهم را در چندین زبان زنده دنیا نیز به انجام می‌رساند. با توجه به حجم عظیم پلتفرم فیس‌بوک و مشکلات اخیر آن، وجود چنین سیستمی جهت اتوماسیون‌سازی برخی از فرآیندها بسیار لازم و ضروری به شمار می‌رود.

منبع: The Verge

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید