استفاده از تكنولوژی‌های روز نیاز به پیوست فرهنگی دارد

استفاده از تكنولوژی‌های روز نیاز به پیوست فرهنگی دارد


به گزارش ایكنا از فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس عصر سه‌شنبه، ۱۳ آذرماه در دیدار با براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فضایی ایران گفت: در خصوص فضای مجازی و استفاده از زیرساخت‌های موجود، نیازمند آموزش‌های جامع در کشور هستیم. وی افزود: امروزه مشاهده می‌كنیم خانواده‌های ایرانی چگونگی کار یک نرم‌افزار و یا پیام‌رسان را بلد نیستند چون آموزش لازم را ندیده‌اند پس هم آموزش تکنولوژی نیاز است و هم در کنار آن آموزش اخلاق و تعریف پیوست فرهنگی مربوط به تکنولوژی ضروری است.

مجازی

نظام اخلاقی

آیت‌الله دژكام با بیان اینكه نظام اخلاقی و فرهنگی استفاده از تکنولوژی‌های نوین در کشور ما نسبت به برخی از کشورها از عقب‌ماندگی‌هایی برخوردار است، ادامه داد: در اینجا منظورم تعهد و ایمان نیست، بلکه نظام اخلاقی مدنظر است. امام جمعه شیراز اضافه كرد: در بسیاری از کشورها یک نظام اخلاقی برای استفاده از تکنولوژی و نرم‌افزار وجود دارد که به مردم نیز آموزش داده شده اما ما در این زمینه با مشکل مواجه هستیم. برای نمونه شرکت مایکروسافت را بررسی کنید که در کارهایش ملاحظات اخلاقی مدنظر و همسو با معیارهایش را در نظر می‌گیرد. 

بایدها و نبایدها

وی با بیان اینكه در این کشورها در خصوص تربیت کودکان این نظام اخلاقی را رعایت می‌کنند،‌ گفت: در آنجا هر چیزی که در مورد کودکان بوده و به طور کل در مورد کاربرد کامپیوتر برای کودکان سر فصلی وجود دارد. در مورد پدر و مادر که والدین می‌توانند بر فعالیت فرزندشان در فضای مجازی نظارت کنند و آن‌ها این کار را لازم دانسته‌اند اما در کشور ما برای استفاده از تکنولوژی، بایدها و نبایدها را آموزش نمی‌دهیم و اصلاً والدین خود کارکرد این فضا را بلد نیستند و سوای اینکه آموزش باید بدهیم باید به والدین بفهمانیم که قدرت و حق نظارت نیز دارند. نماینده ولی فقیه در استان فارس تأكید كرد:‌ با توجه به نگاه و دیدگاه مقام معظم رهبری بر این مسائل ما باید به بحث آموزش و اخلاق فضای مجازی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

تفاهم‌نامه‌ با آموزش و پرورش

وی گفت: اگر وزارت ارتباطات به این مسئله ورود کند، لازم است كه یک تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش بسته شود که به نوعی با ارائه بسته‌های آموزشی هم تکنولوژی و هم اخلاق را به بخشی از جامعه که نیاز دارد منتقل شود. آیت‌الله دژكام با تأكید بر اینكه بخشی از بودجه وزارت باید به فرهنگ‌سازی و آموزش در خصوص ۲ بخشی (استفاده بهینه از تکنولوژی و اخلاق) تخصیص پیدا کند، گفت: در سطح ایران گروه‌های زیادی کار کرده‌اند اما باید حرکت‌های منسجم و هدفمند بیشتری از این جهت مشاهده شود. نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس در عین حال این نكته را یادآور شد كه در خصوص زیرساخت‌ها زحمات زیادی کشیده شده است اما باید دوستان زحمت کشیده تا فضا و شبکه امن داخلی را افزایش دهند. وی با اشاره به ظرفیت‌های استان فارس گفت: فارس استان بسیار گسترده‌ای است و بسته به نیازهای این استان گسترده، باید در این مسئله کار شود تا در بحث پوشش شبکه تلفن‌های همراه و فیبر نوری براساس آن افقی که ۱۰ سال پیش ارائه شده است، بتوانیم سرویس‌های مفصلی ارائه کنیم.

توسعه زیرساخت‌ها

آیت‌الله دژكام با تأكید بر اینكه باید ضمن آموزش‌ها، زیرساخت‌ها هم طوری توسعه پیدا کند که حسن استفاده را از قضیه انجام دهیم، گفت: مسلماً اگر تنها استفاده از تکنولوژی را آموزش دهیم و یادگیری به تنهایی افزایش پیدا کند، سوءاستفاده اخلاقی در این محیط رشد می‌کند بنابراین توأمان در کنار آموزش بهره‌گیری از تکنولوژی موجود، باید آموزش اخلاقی استفاده از فضای مجازی را به‌صورت جدی دنبال کنیم و به این امر توجه ویژه‌ای داشته باشیم. امام جمعه شیراز بیان كرد: برخلاف اروپا و آمریکا ما متأسفانه در بحث‌های اخلاقی و فقهی خود به این شکل که موردی معرفی کنیم و در خصوص آن بحث کنیم، کاری انجام نشده است در حالی که سایر کشورها این کار را انجام داده‌اند و به نتایج خوبی رسیده‌اند. در ایران نیز ظرفیت‌های این کار هست و اگر بنا به آموزش باشد ظرف مدت یک سال همه این‌ها آماده شده و قابل استفاده خواهد بود.

آموزش یک نسل

وی اظهار كرد: امروزه در حوزه علمیه قم حرکت‌هایی انجام شده است اما وقتی کاری را شروع می‌کنیم مانند تلاش‌های دانشمندان هسته‌ای هست که هر چه هم کار کرده باشیم باز از جایی که هستیم تا نتیجه‌ای که می‌خواهیم خیلی فاصله داریم و آموزشی که عرض کردم اگر شکل بگیرد یعنی نیرویی که وارد حوزه می‌شود را مسلح کرده‌ایم. آیت‌الله دژكام با یادآوری اینكه فرزندان این روزگار با نسل قدیم متفاوت هستند، گفت: مسلماً باید یک نسل را آموزش دهیم تا بعد در این فضا بتواند برای ما تولید محتوا کند . این کار زمان‌بر است و طول می‌کشد اما باید از جایی شروع کنیم. نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس گفت: نکته‌ای را که باید مدنظر قرار داد این است که آن چیزی که به نام حوزه ارائه می‌شود باید نگاه روش‌شناسی علمی و ابزارش به گونه‌ای دقیق تنظیم شده باشد که تا سال‌ها بتوان بر مبنای آن کار کرد در حالی که در خصوص طب به نوعی عمل کردند که روش‌مند نبود و کار به ۶ ماه نرسید.

منبع: ایکنا

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید