افزایش محبوبیت پردازنده‌های AMD نسبت به رقیب در بازار کشورهای اروپایی

افزایش محبوبیت پردازنده‌های AMD نسبت به رقیب در بازار کشورهای اروپایی


جدیدترین مطالعه مستقل انجام پذیرفته توسط انجمن سخت‌افزاری اروپا نمایانگر جایگاه بالاتر کمپانی ای‌ام‌دی در مقایسه با رقیب دیرینه خود، یعنی اینتل در بازار پردازنده‌های کامپیوتری می‌باشد. اگرچه صحت این موضوع پیشتر توسط بررسی نرخ فروش فروشگاه‌های بین‌المللی و بزرگ نظیر آمازون در کشورهای اروپایی همچون آلمان و انگلستان به ثبت رسیده است، اما این اولین بار می‌باشد که مطالعه‌ای جامع و کامل در این خصوص صورت پذیرفته و نتایج علمی مربوطه منتشر شده‌اند.

افزایش محبوبیت پردازنده‌های AMD نسبت به رقیب در بازار کشورهای اروپایی

بر طبق گزارش منتشره توسط EHA، اکنون 60 درصد از مصرف‌کنندگان رایانه‌های شخصی در اروپا (جامعه آماری متشکل از 10 هزار شرکت‌کننده) تمایل بسیار بیشتری را به سمت پردازنده‌های ای‌ام‌دی از خود نشان داده و سیستم‌های متشکل از پردازشگرهای این کمپانی (شامل پردازنده‌های شتاب یافته (APU) و یا پیکربندی تلفیقی از پردازنده و کارت گرافیک رادئوی یا انویدیا) را در مقایسه با نمونه‌های مبتنی بر سی‌پی‌یوهای اینتل ترجیح می‌دهند. این رقم در مقایسه با نرخ 40 درصدی یکسان در سال گذشته میلادی نمایانگر افزایش بیست درصدی بوده و زنگ هشدار بلندی را برای کمپانی اینتل به صدا درآورده است (این رقم در مقایسه با نیمه دوم سال جاری میلادی برابر با 50 درصد بوده است). مطالعه انجام شده درزمینهٔ کارت‌های گرافیک نیز افزایش اندکی را از  19 (در نیمه اول سال 2019 میلادی) به 23 درصد نمایانگر می‌باشد. رئیس انجمن سخت‌افزاری اروپا در این باره گفته است:

“سه سال گذشته شاهد پیشرفت قابل توجهی از جانب کمپانی ای‌ام‌دی در حوزه سخت‌افزارهای کامپیوتری رده مصرف‌کنندگان بوده است. با طراحی و عرضه پردازنده‌های سری رایزن، علاوه بر کاهش فاصله قابل لمس موجود در بین پردازشگرهای اینتل، نرخ فاکتور کارایی نسبت به قیمت پرداختی نیز با بهبود چشمگیری همراه شده است. افزایش نرخ محبوبیت تراشه‌های ای‌ام‌دی از 50 درصد به 60 درصد در تنها یک سال مدیون و مرهون عرضه نسل سوم پردازنده‌های رایزن می‌باشد. پردازشگرهای رایزن 3000 علاوه بر کارایی بهبود تحت سربارهای پردازشی چند رشته‌ای، بهبودهایی را در اپلیکیشن‌های تک رشته‌ای همچون بازی‌های رایانه‌ای نیز از خود به نمایش گذاشته‌اند.”

منبع: TechPowerUP

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید