انتقاد مدیر عامل موزیلا از تصمیم کمپانی مایکروسافت در استفاده از پروژه کرومیوم در مرورگر اج

انتقاد مدیر عامل موزیلا از تصمیم کمپانی مایکروسافت در استفاده از پروژه کرومیوم در مرورگر اج


در هفته گذشته شایعاتی مبنی بر تغییر مایکروسافت به سمت پروژه کرومیوم و استفاده از موتور پردازش کمپانی گوگل در ساختار نرم‌افزارهای مرورگر خود در سطح شبکه گسترده وب انتشار پیدا کردند. اگر چه این موضوع و تمامی شایعات مربوطه کمی بعد با تائید رسمی کمپانی مایکروسافت جامه حقیقت به خود پوشیده و در حالت کلی اتفاقی خوشایند برای کاربران به شمار می‌روند، اما به نظر می‌رسد که همگان با این تصمیم موافق نبوده و انتقادهای مختلفی را به کمپانی مایکروسافت روانه داشته‌اند.

کرومیوم

تغییر موتور پردازش EdgeHTML هم‌اکنون به کار رفته در طراحی و توسعه نرم‌افزار مرورگر مایکروسافت اج و جایگزین نمودن آن با موتور کرومیوم کمپانی گوگل درزمینهٔ افزایش محبوبیت مرورگر نامبرده و گرایش بیشتر کاربران به سمت و سوی آن تأثیراتی را می‌تواند به خود اختصاص دهد؛ علاوه بر آن فراهم آوردن تجربه روان و یکپارچه جستجوی اینترنت در سرتاسر پلتفرم‌های تحت پوشش کمپانی مایکروسافت نظیر تلفن‌های همراه هوشمند، رایانه شخصی و … نیز از جمله دیگر مزیت‌های این تغییر محسوب می‌شود، اما به نظر می‌‎رسد که آقای Chris Beard، مدیر عامل کمپانی موزیلا با این تصمیم موافق نبوده و مایکروسافت را مورد نکوهش قرار داده است.

آقای Chris Beard بر این عقیده است که تغییر موتور پردازش نرم‌افزار مرورگر اول شخص کمپانی مایکروسافت از منظر بیزینس و کاری منطقی است، اما تحقق این موضوع به معنای تسلیم نمودن آزادی اینترنت و ایجاد محدودیت بیشتر برای کاربران و مصرف‌کنندگان این شبکه‌ای از شبکه‌ها می‌باشد. بر طبق گفته وی:

“از منظر دید اجتماعی و شخصی، قرار دادن کنترل تمامی و یا بخش عظیمی از چهارچوب‌های ساختاری اینترنتی و آنلاین در اختیار تنها یک کمپانی خاص تصمیم وحشتناکی تلقی شده و در ایجاد انحصار بسیار تأثیرگذار می‌باشد؛ این یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که موزیلا و مرورگر فایرفاکس وجود دارند. ما به رقابت با کمپانی گوگل می‌پردازیم نه برای اینکه درزمینهٔ کاری فرصت بزرگی به شمار می‌رود، بلکه سلامت اینترنت و زندگی آنلاین مستقیماً به رقابت و تصمیمات شکل گرفته در این حوزه گره خورده است. آزادی شبکه گسترده وب و تحقق اهداف شبکه خنثی بر تصمیم کاربران و انتخاب‌های آن‌ها وابسته می‌باشد.”

منبع: ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید