اورکلاک پردازنده‌ی 28 هسته‌ای اینتل تا فرکانس 5 گیگاهرتز + جزئیات مادربرد و سیستم تست

اورکلاک پردازنده‌ی 28 هسته‌ای اینتل تا فرکانس 5 گیگاهرتز + جزئیات مادربرد و سیستم تست


همانطور که در خبرها خواندید، کمپانی اینتل تا پایان امسال یک پردازنده 28 هسته ای معرفی خواهد کرد. اما این پردازنده که نام آن هنوز مشخص نیست، در جریان نمایشگاه کامپیوتکس امسال در معرض دید عموم قرار گرفت و نتایج حیرت انگیزی را حین اورکلاکینگ به ثبت رساند. این ابرپردازنده‌ی 56 رشته ای با فرکانس 5 گیگاهرتز در تست Cinebench R15 توانست امتیاز 7334 را در تست چند رشته ای کسب کند که برای مقایسه باید بگوییم پردازنده های i9-7900X  ده هسته ای و Threadripper 1950X شانزده هسته ای در این حالت به ترتیب امتیازهای 2180 و 3050 را به دست می آورند.

 

 

نمودار زیر مقایسه بهتری را با سایر پردازنده ها نشان می دهد:

 

کمپانی اینتل اطلاعاتی در مورد تولید کننده مادربوردی که میزبان این هیولای 28 هسته ای را بر عهده داشت، منشتر نکرده است. با توجه به طراحی ظاهری این محصول، از قبیل رنگ PCB، سیستم صوتی و خصوصا چوک های VRM آن، به راحتی می‌توان گفت یکی از محصولات کمپانی گیگابایت است! حتی کارت گرافیک و SSD سیستم تست این پردازنده نیز متعلق به کمپانی گیگابایت می باشد.

 

بهرحال این مادربورد مجهز به سوکت عظیم 3467 پین LGA3467 است که پردازنده های قابل نصب روی آن، خود را برای رقابت با پردازنده های 32 هسته ای Threadripper کمپانی AMD آماده می‌کنند. از سوی دیگر، با توجه به 6 اسلات DIMM در هر سمت سوکت پردازنده، پردازنده های این سوکت از کنترلر حافظه‌ی 6 کاناله برخوردار خواهند هستند که گمان می‌رود سرعت خواندن نوشتن حافظه های DDR4 روی این پلتفرم به راحتی به 150 گیگابایت در ثانیه برسد.

 

با توجه به هیت‌سینک عظیم چیپست اصلی این مادربورد، انتظار چیپست پرمصرف و داغی را داریم. البته بکارگیری یک فن کوچک در این قسمت، می‌توانست انتخاب هوشمندانه ای باشد.

 

اما نکته بسیار عجیب در خصوص این مادربورد، مدار تنظیم کننده ولتاژ یا VRM این مادربورد است که در نگاه اول شما را میخکوب خود می‌سازد! این ابرمدار تنظیم کننده ولتاژ دارای 32 شریان (یا فاز) برای تامین جریان مورد نیاز پردازنده است که چوک های آن ظاهرا در کلاس سرور گیگابایت (احتمال بسیار زیاد ساخت کماپنی ETON) قرار دارد. تمام ماسفت‌های این مدار دارای طراحی مجتمع هستند که به طور حتم ساخت کمپانی IR می باشند.

 

قطعا برق‌رسانی به این مادربورد نیز نامتعارف خواهد بود، این مادربورد دارای 4 کانکتور 8 پین EPS است تا در صورت اورکلاک پردازنده، مشکلی از بابت برق رسانی وجود نداشته باشد.

 

خنک سازی VRM این مادربورد به شیوه های رایج ممکن نیست! گیگابایت برای خنک سازی VRM این مادربورد از عظیم ترین و سنگیترین هیت‌سینکی که تا کنون در یک مادربورد بکار رفته است به همراه 2 لوله انتقال حرارت (هیت پایپ) استفاده کرده که البته کار به اینجا ختم نمی شود، این هیت سینک دارای 4 فن برای دفع حرارت از سوی VRM می‌باشد! حداقل منبع تغذیه لازم برای اورکلاک این پردازنده 1000 وات است.

 

 

 

 

اما اورکلاکرهای اینتل برای اورکلاک این پردازنده از چیلر 1 اسب بخاری یا 745 واتی کمپانی Hailea HC-1000B استفاده کرده اند تا اورکلاک این پردازنده تا فرکانس 5 گیگاهرتز ممکن باشد.

 

در ادامه می توانید سایر تصاویر مربوط سیستم دمو اورکلاکینگ کمپانی اینتل در نمایشگاه کامپیوتکس 2018 را مشاهده کنید:

 

 

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید