اینتل با پردازنده‌های Cooper Lake به تولید 14 نانومتری‌های خود خاتمه می‌دهد

اینتل با پردازنده‌های Cooper Lake به تولید 14 نانومتری‌های خود خاتمه می‌دهد


کمپانی اینتل همچنان قصد دارد به تولید پردازنده‌های مبتنی بر فناوری ساخت 14 نانومتری خود ادامه دهد و در این حال، Cooper Lake آخرین نمونه‌های ذکر شده این کمپانی است. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

 

Cooper Lake

تا عرضه پردازنده‌های 10 نانومتری مورد انتظار کمپانی اینتل دو سری دیگر از پردازنده‌های 14 نانومتری باقی فاصله وجود دارد و در انتها، طبق نقشه راه رسما منتشر شده از سوی اینتل، پس از عرضه پردازنده‌های Cooper Lake شاهد عرضه پردازنده‌های 10 نانومتری خواهیم بود. همانطور که از پیش مشخص شده است، کمپانی اینتل اولین سری از پردازنده‌های بعدی مورد انتظار با فناوری ساخت ذکر شده را تحت نام Ice Lake عرضه خواهد کرد که برنامه ریزی آن مربوط به سال 2020 میلادی است.

 با این اطلاعات می‌دانیم که کمپانی اینتل دست کم تا اوایل سال 2019 میلادی تمامی معماری‌های خود را فناوری ساخت 14 نانومتری عرضه می‌کند. در سال جاری میلادی پردازنده‌های Whiskey Lake (در اصل Coffee Lake سری رفرش)  را عرضه خواهد کرد که نمونه پرچمداران این سری مدل‌های 8 هسته‌ای همراه با چیپست Z390 هستند. از سوی دیگر، برای بخش سازمانی سری Cascade Lake عرضه خواهد شد. سری Cascade Lake چندین نوآوری را به همراه خود خواهد داشت، مانند پشتیبانی از حافظه‌های جدید Optane، امنیت بیش از پیش این سیلیکون در برابر مشکلات امنیتی اخیرا کشف شده و تجهیز به Deep Learning Boost که طبق اشاره این نوشتار، برنامه ریزی این سری مربوط به سال میلادی جاری است.

 

Cooper Lake

 

طبق نقشه راه اینتل پس از سری پردازندهای مورد بحث، Cooper Lake پس از آن عرضه خواهد شد. سری Cooper Lake در اصل نسخه رفرش از Cascade Lake خواهد بود که در سال میلادی بعدی عرضه خواهد شد و طبق آخرین داده‌ها، این سری آخرین نمونه‌های 14 نانومتری کمپانی اینتل خواهد بود. به شکل دیگر می‌توان گفت، Cooper Lake آخرین “تاک” اینتل برای فناوری ساخت 14 نانومتری است. البته خیلی پیشتر سیستم تیک تاک از سوی کمپانی اینتل می‌توان گفت که نقض شده و دست کم، ” تاک ” ها بیش از پیش ادامه داشتند و دارند. سری Cooper Lake افزون بر قابلیت‌های ذکر شده برای Cascade Lake، از BFLOAT16، یک دستورالعمل نیمه دقیق شناور برای یادگیری عمیق نیز برخوردار است. نظر شما کاربران وب‌سایت سخت افزار در مورد این مطلب چیست؟

منبع:  TechPowerUp

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید