اینتل Stratix 10، توانایی محاسبه 10 تریلیون عمل ریاضی در یک ثانیه!

اینتل Stratix 10، توانایی محاسبه 10 تریلیون عمل ریاضی در یک ثانیه!


طبق گفته اینتل، Stratix 10 از 30 میلیارد ترانزیستور ساخته شده که این مقدار بیش از 3 برابر ترانزیستورهای به کار رفته در سریعترین CPU های  امروزی PC ها به شمار میرود. با سخت افزار همراه باشید.

اینکه Intel چرا سعی میکند تعداد ترانزیستورهای به کار رفته در محصولاتش را علنی کند دلیل نا مشخصی دارد. اینتل ادعا میکند این FPGA میتواند اطلاعاتی برابر با حجم 420 دیسک Blue-ray را تنها در یک ثانیه پردازش کند. ادعایی که شاید درک آن به راحتی امکان پذیر نباشد.

طراحی منحصر به فرد اینتل در این FPGA خود را به خوبی نشان میدهد، FPGA که 10 تا 100 برابر پردازنده های امروزی کاربران سرعت دارد و 10 TFLOP در ثانیه توان پردازش محاسبات اعداد ممیز شناور را داراست. به راحتی و در یک جمله میتوان گفت Stratix سریع ترین FPGA در جهان است.

FPGA ها نوع خاصی از پردازنده ها هستند که میتوان گفت به نوعی، آرایه های قابل برنامه ریزی به شمار می آیند. این تراشه ها در کاربردهای تشخیص گفتار، هوش مصنوعی، شبکه های بی سیم، و موتورهای جست و جو کارایی و اهمیت بالایی دارند.

برخلاف CPU های به کار رفته در PC ها و لپ تاپ ها، FPGA قابلیت سفارشی سازی و برنامه ریزی بالایی دارند که تنها در کاربردهای تخصصی میتوان به اهمیت و قدرت آنها پی برد.

منبع techpowerup

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید