با ایستر اگ (Easter Egg) مخفی مرورگر کروم، تا بی‌نهایت به دویدن ادامه دهید!

با ایستر اگ (Easter Egg) مخفی مرورگر کروم، تا بی‌نهایت به دویدن ادامه دهید!


ایستر اگ ها (Easter Egg) در میان توسعه‌دهندگان و کاربران کامپیوتر از محبوبیت بسیار بسیار بالایی برخوردار می‌باشند، به‌گونه‌ای که گستردگی آن‌ها نه تنها جهان بازی‌های رایانه‌ای را با شدت فراوانی در بر گرفته است، بلکه نظیر آن‌ها اکنون به قالب محتویات نرم‌افزاری نیز راه پیدا کرده و در انتظار جستجو توسط استفاده‌کنندگان به سر می‌برند.

ایستر اگ‌ها در حالت خلاصه به محتویات مخفی موجود در سرتاسر جهان مجازی بازی‌های رایانه‌ای و فیلم‌های سینمایی گفته می‌شوند که مشاهده آن‌ها با دید غیر مسلح بسیار مشکل بوده و نیازمند اطلاعات عمومی قوی و یا پیشینه‌ای از دیگر محصولات مشابه می‌باشند. کافی است تا این بار در هنگام اجرای بازی مورد علاقه خود، با دقت بیشتری به جستجوی محیط بپردازید تا با انبوهی از ایستر اگ‌ها مختلف مواجه شده و از یافتن آن‌ها نهایت لذت را ببرید.

یکی از کمپانی‌های قدرتمند موجود که از علاقه وافری به افزودن ایستر اگ‌های مختلف به نه تنها محصولات سخت‌افزاری، بلکه اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری خود برخوردار است گوگل می‌باشد. به‌عنوان مثال سیستم‌عامل آندروید مملو از ایستر اگ‌های متفاوت است که نمونه‌ای از آن‌ها را می‌توان در مراجعه به منوی تنظیمات، بخش درباره تلفن همراه (About Phone) و سه مرتبه کلیک کردن بر روی گزینه نشانگر نسخه فعلی سیستم‌عامل (Android Version) مشاهده کرد، اما آیا می‌دانستید که مرورگر محبوب گوگل کروم نیز ایستر اگ زیبایی را در بطن خود مخفی ساخته است که ماهانه به تعداد 270 میلیون بار توسط کاربران مورد بازی قرار می‌گیرد؟

ایستر اگ مخفی شده در قالب مرورگر گوگل کروم بازی کوچکی تحت عنوان Dino است که از هیچ‌گونه خط پایانی برخوردار نبوده و تا ابد به دویدن پرداخته و کاربر را وادار به هدایت و عبور دایناسور کوچک از موانع مختلف می‌کند.

جهت مشاهده و انجام بازی مخفی فوق کافی است تا مرورگر کروم را گشوده و سپس در کادر درج آدرس آن عبارت chrome://dino را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پیغام No Internet بر روی صفحه به نمایش در می‌آید، حتی اگر کاربر به شبکه گسترده وب نیز متصل باشد که این خود یکی دیگر از حقه‌های کمپانی گوگل محسوب می‌شود.

ایستر اگ مخفی مرورگر کروم

در صورتی که پیش از درج عبارت فوق در نوار آدرس مرورگر، سخت‌افزار مودم را خاموش کرده و یا ارتباط خود با اینترنت را قطع کنید، بازی بلافاصله به اجرا در آمده و دایناسور کوچک شروع به دویدن می‌نماید، اما این مهم در هنگام برقراری ارتباط با شبکه گسترده وب نیازمند فشردن کلید اسپیس است (پس از مشاهده عبارت No Internet، کافی است تا یک مرتبه کلید اسپیس را بفشارید، مشاهده می‌کنید که دایناسور کوچک به بالا پریده و بازی به اجرا در می‌آید). هدف گوگل از افزودن حقه فوق وادار نمودن کاربران به قطع ارتباط خود با شبکه گسترده وب و سرگرمی آن‌ها در هنگامی قطعی اینترنت بوده است، اما انجام بازی، حتی با وجود اتصال به اینترنت نیز با عنایت به ترفند فوق امکان‌پذیر است.

ایستر اگ مخفی مرورگر کروم

بازی فوق مدت بیش از 4 سال است که همچنان در حالت مخفی باقی‌مانده و بسیاری از کاربران مرورگر کروم از وجود آن بی‌اطلاع‌اند، لذا کمپانی گوگل به مناسبت سالگرد چهار سالگی دایناسور کوچک دونده، اقدام به افزودن آیتم‌های کیک و کلاه جشن به جدیدترین به‌روزرسانی مرورگر خود کرده است، بنابراین پریدن از روی کیک‌های ظاهر شده در طی روند بازی، برخلاف دیگر المان‌ها نظیر درخت‌های کاکتوس و … ضروری نمی‌باشد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، ایستر اگ مذکور بیش از 270 میلیون بار در هر ماه مورد بازی قرار می‌گیرد، حال چه تعداد از کاربران ارتباط خود با شبکه اینترنت را به‌صورت عمدی جهت اجرای بازی قطع می‌کنند مشخص نیست. در انتها باید خاطر نشان کرد که اجرای بازی نامبرده وابسته به چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل نبوده و با نصب مرورگر گوگل کروم بر روی دستگاه‌های مختلف، اعم از تلفن همراه هوشمند، تبلت، رایانه شخصی و … امکان‌پذیر می‌باشد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید