با حافظه‌های GDDR6 بیشتر از آنچه که فکر می‌کردید سریع باشید!

با حافظه‌های GDDR6 بیشتر از آنچه که فکر می‌کردید سریع باشید!


کمپانی Micron به تازگی اعلام کرده است که حافظه‌های GDDR6 تا 20 گیگابیت بر ثانیه کارایی خواهند داشت. در ادامه مطلب با سخت افزار همراه باشید.

GDDR6

یکی از تولید کنندگان آشنای حافظه‌های اصلی و تراشه‌های NAND کمپانی Micron است که به تازگی اطلاعات بی‌نظیر و شگفت آوری را درباره حافظه‌های ویدیویی GDDR6 منتشر کرده است. این کمپانی اخیرا یک مقاله پژوهشی را منتشر کرده که تمامی گفتار ما از سوی آن است. در جمع بندی مطالب این مقاله، به وضوح از سرعت و کارایی بالای این حافظه‌ها و البته قیمت بهتر آنها در مقایسه با نمونه‌های HBM مطلع می‌شویم. طبق این اطلاعات، حافظه‌های GDDR6 به راحتی تا 18 و 20 گیگابیت بر ثانیه توانایی ارائه پهنای باند را خواهند داشت.

پیش از شروع صحبت در این مورد بهتر است تا از برخی ارقام را برای مقایسه استفاده کنیم. همانطور که می‌دانید کارت گرافیک‌ GTX 1080 از حافظه GDDR5X برخوردار بوده و پهنای باند این حافظه 11 گیگابیت و در برخی از مدل‌ها تا 12 گیگابیت بر ثانیه برای این کارت گرافیک است. با این حال بنا بر اطلاعاتی که از سوی کمپانی Micron منتشر شده است، با استفاده از حافظه‌های GDDR6 می‌توان این میزان از پهنای باند را به راحتی تا دو برابر افزایش داد. از طرفی دیگر، در مقایسه با حافظه‌های نوع HBM که از قیمت آنها مطلع هستیم، این خبر بسیار خوبی است.

در ابتدا میزان پهنای باند این حافظه‌ها تا 16 گیگابیت بر ثانیه اعلام شد، حال طی تغییر ساده‌ای در ساختار این حافظه‌ها کمپانی Micron تا 20 گیگابیت بر ثانیه از پهنای باند این حافظه‌ها را به ثبت رسانده است. این تغییر ساده در ساختار حافظه‌های GDDR6 مربوط به افزایش میزان ولتاژ در قسمت I/O است که متقابلا موجب افزایش کارایی نیز شده است.  پس از اعمال افزایش میزان ولتاژ و اندازه گیری توسط اسیلوسکوپ که تصویر آنرا مشاهده می‌کنید، حافظه GDDR6 توانسته است تا سرعت 18 الی 20 گیگابیت بر ثانیه را برای خود به ثبت برساند.

پیشتر نیز کمپانی سامسونگ دستیابی به پهنای باند 18 گیگابیت بر ثانیه توسط حافظه‌های GDDR6 را اعلام کرد. با این حال در کارت گرافیک‌های نسل بعدی، از نمونه‌ حافظه‌های GDDR6 حداقل با پهنای باند 14 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر 16 و 18 گیگابیت بر ثانیه استفاده خواهد شد. بی شک نمونه‌های سریع‌تر برای کارت گرافیک‌های گران قیمت‌تر خواهد ولی با این حال، حافظه‌های GDDR6 توانستند تا نسل بعدی کارت گرافیک‌های مخصوص گیمرها را تا چند قدم جلو تر به سوی پیشرفت در کارایی ببرند.

مقاله منتشر شده توسط کمپانی Micron از طریق این لینک قابل مشاهده است.

منبع: Guru3D

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید