با BFR،جدیدترین فضاپیمای کمپانی SpaceX آشنا شوید

با BFR،جدیدترین فضاپیمای کمپانی SpaceX آشنا شوید


مدیر عامل کمپانی SpaceX، آقای ایلان ماسک در جدیدترین اقدام خود تصویری کاملاً حقیقی از فضاپیمای آزمایشی این کمپانی را در حساب کاربری توییتر خود به نمایش درآورده است. عکس به اشتراک گذاشته شده به دنبال مجموعه‌ تصاویر از مراحل طراحی و ساخت این فضاپیما برای علاقه‌مندان منتشر و نمایی از محصول نهایی را نمایانگر می‌باشد. آقای ماسک همچنین اظهار داشته است که مراحل سرهم‌بندی فضاپیما در سایت پرتاب این کمپانی در تگزاس به پایان رسیده و به‌زودی آماده استفاده می‌باشد.

SpaceX

فضاپیمای به نمایش درآمده در طی اخبار و شایعات پیشین تحت عنوان BFR شناخته شده و جایگزین مستقیمی بر نمونه‌های نسل پیشین خود یعنی فالکون (Falcon) و فالکون هوی (Falcon Heavy) به شمار می‌رود. این راکت قرار است تا به‌عنوان وسیله پرتاب اصلی و اول شخص SpaceX مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین از اهمیت بسیار بالایی برای کمپانی برخوردار می‌باشد.

تصویر به اشتراک گذاشته توسط آقای ایلان ماسک نشان‌دهنده بدنه مبتنی بر فولاد ضدزنگ فضاپیما می‌باشد. اگرچه این ماده اولیه از استقامت و استحکام بالایی در برابر شرایط مختلف برخوردار است، اما بسیاری بر این عقیده‌اند که در مقایسه با دیگر مواد سنتی مورد استفاده در ساخت بدنه فضاپیماها و راکت‌های فضایی نظیر تیتانیوم و آلومینیوم سنگین‌تر بوده و این خود تأثیرات منفی را بر جای می‌گذارد. آقای ایلان ماسک اظهار داشته است که فولاد ضدزنگ ماده بهتری برای ساخت این راکت به شمار می‌رود، زیرا میزان ایستادگی آن در برابر حرارت و مقادیر دمایی بسیار شدید را بهبود می‌بخشد.

راکت آزمایشی به نمایش درآمده قرار است تا در مأموریت VTOL زیر مدار کره زمین در ماه مارچ سال جاری میلادی مورد استفاده قرار گیرد. کمپانی SpaceX درصدد آن است تا نسخه‌ای از فضاپیمای فوق را جهت استفاده در مدار زمین نیز مورد طراحی و توسعه قرار دهد که افزایش ضخامت بدنه و انحنای بیشتر دماغه آن در دستور کار قرار داشته و برای پرتاب زمانی در سال 2020 در نظر گرفته شده است.

منبع: Ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید