بررسی اجمالی مادربرد Gigabyte Z390 UD

بررسی اجمالی مادربرد Gigabyte Z390 UD


کمپانی گیگابایت به‌عنوان یکی از فعالان موجود در صنعت طراحی و توسعه سخت‌افزارهای رایانه‌ای با عرضه محصولات قدرتمند تاکنون محبوبیت فراوانی را تحت نام خود به ثبت رسانده و طیف کثیری از کاربران را به سمت و سوی خود جذب نموده است. زیبایی چشم‌نواز، پشتیبانی از فناوری‌های روز دنیا، طراحی مطابق با آخرین پیشرفت‌های حوزه سخت‌افزارهای کامپیوتری، قابلیت اطمینان بالا و حرکت همگام با نیازمندی‌های بازار تنها بخش کوچکی از مزیت‌های محصولات این کمپانی به شمار می‌روند که جلوه خلاقیت و عصاره مهندسی آن در مادربرد Z390 UD به‌وضوح قابل مشاهده می‌باشد.

Z390 UD

در نگاه نخست، زیبایی منحصر به فرد و طراحی خلاقانه سخت‌افزار مادربرد Z390 UD کمپانی گیگابایت هر شخصی را مجذوب خود کرده و احساس قدرت را در وی القا می‌نماید. استفاده از رنگ اصلی مشکی به‌عنوان پایه و اساس ظاهر ساختار مدار چاپی و ترکیب رنگ سفید در قالب نواره‌هایی مورب در حالت پوسته نظامی جلوه محصول را با فزونی دوچندانی همراه کرده و لمس قدرت ویژه‌ای را به آن بخشیده است، اما آیا ویژگی‌های قابل پشتیبانی و مشخصات سخت‌افزاری مادربرد همانند ظاهر آن موفق به جذب کاربران شده و لایق ستایش به شمار می‌روند؟

Z390 UD

سخت‌افزار مادربرد Z390 UD کمپانی گیگابایت به میزبانی از جایگاه سوکت LGA 1151 پرداخته و با استفاده از تراشه هدایتگر (چیپست) Z390، قابلیت پشتیبانی از جدیدترین پردازنده‌های مرکزی نسل هشتم و نهم کمپانی اینتل از جمله واحدهای قدرتمند سری Core i9 را فراهم آورده است. این مهم درزمینهٔ گستردگی انتخاب کاربران و گزینه‌های پیشروی مصرف‌کنندگان بسیار تأثیرگذار بوده و زیرساخت به‌کارگیری آخرین پردازنده‌های مرکزی موجود در بازار را به ارمغان آورده است.

قابلیت نصب 64 گیگابایت حافظه اصلی DDR4 با فرکانس پیش‌فرض 2666 مگاهرتز از طریق تعداد  چهار شکاف DIMM توسط مادربرد فوق فراهم آورده شده است. علاوه بر آن استفاده از فناوری‌های انحصاری کمپانی گیگابایت به همراه المان‌های الکتریکی و الکترونیکی پر کیفیت زیرساخت افزایش فرکانس حافظه‌های اصلی به بیش از 4266 مگاهرتز در حالت اورکلاک را نیز امکان‌پذیر ساخته و مقادیر فرکانسی معمول را تحت پشتیبانی خود درآورده است.

صرفه نظر از شکاف‌های توسعه معمول نظیر PCI Express جهت نصب سخت‌افزارهایی همچون مادربرد، کارت صدا، کارت تصویر و …، شکاف M.2 قرار گرفته در مدار چاپی مادربرد مذکور امکان استفاده از حافظه‌های جامد مبتنی بر آن را نیز فراهم آورده است که این مهم یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های مثبت این سخت‌افزار در مقایسه با دیگر محصولات هم‌رده کمپانی‌های رقیب به شمار می‌رود. حافظه‌های جامد M.2 در مقایسه با نمونه‌های سنتی ساتا پهنای باند فراتری را جهت توسعه سرعت خوانش و نوشت و دسترسی به اطلاعات فراهم آورده و علاوه بر آن از اندازه بسیار بسیار کوچک‌تری نیز برخوردار می‌باشند که این خود در افزایش زیبایی فضای درونی چهارچوب کیس، بهبود تهویه، جلوگیری از انسداد جریان هوا، تولید میزان حرارت کمتر و … تأثیرگذار می‌باشد. البته باید خاطر نشان کرد که تعداد شش درگاه ساتا نیز قابلیت استفاده از دیسک‌های سخت و حافظه‌های جامد سنتی را نیز میسر ساخته‌اند.

وجود تعداد یک شکاف توسعه PCI Express با برخورداری از 16 مسیر انتقال اطلاعات و افزایش این مهم با دو اسلات دیگر (در حالت x4) زیرساخت پشتیبانی از فناوری کراس‌فایر در حالت دو مسیره (نصب تعداد دو سخت‌افزار کارت گرافیک در کنار یکدیگر) و یا چهار شتاب‌دهنده (نصب دو سخت‌افزار کارت گرافیک برخوردار از تعداد دو هسته (جی‌پی‌یو)) نیز فراهم آورده شده است.

با حرکت به بخش‌های کناری مادربرد Z390 UD کمپانی گیگابایت، درگاه‌هایی همچون شش پورت USB 3.1 نسل اول، یک خروجی تصویر HDMI، دو پورت PS/2 جهت نصب سخت‌افزارهای مادربرد و ماوس، یک پورت شبکه RJ-45 و تعداد سه جک خروجی صدا در پنل پشتی محصول به چشم می‌خورند. درگاه‌های ورودی و خروجی اشاره شده با عنایت به اتصالات داخلی قرار گرفته در ساختار مدار چاپی نیز همچنان با بهبود بیشتری همراه شده‌اند که این خود بسته‌بندی جامع و کاملی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده است.

مادربرد معرفی شده در دسته سخت‌افزارهای مبتنی بر استاندارد ATX قرار گرفته و از ابعادی برابر با 30.5 سانتی‌متر طول و 23 سانتی‌متر عرض برخوردار می‌باشد. مقادیر فوق در افزایش انعطاف‌پذیری محصول جهت نصب در بطن بسیاری از چهارچوب‌های کیس مفید واقع شده و محدودیت‌های چشمگیری از این بابت در سد راه کاربران قرار نگرفته است.

سخت‌افزار مادربرد Z390 UD کمپانی گیگابایت با عنایت به ظاهر جذاب و گیرای خود و پشتیبانی از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا حقیقتاً لایق ستایش به شمار می‌رود، زیرا در حالت کلی بسته‌بندی جامع و کامل به ارمغان آورده شده برای کاربران در رفع نیازهای آن‌ها از بسیاری جنبه‌های مختلف مفید واقع شده و بستری قدرتمند در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، اما آنچه که مادربرد فوق و همچنین بسیاری دیگر از سخت‌افزارهای کمپانی مذکور را از محصولات مشابه و همراه خود متمایز می‌کند ویژگی‌ها و قابلیت‌های کاملاً انحصاری گیگابایت می‌باشند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

سیستم خنک‌سازی قدرتمند

وجود سیستم خنک‌سازی قدرتمند در طراحی و توسعه یک سخت‌افزار مادربرد در تضمین عملکرد روان و بی‌عیب و نقص آن بسیار تأثیرگذار بوده و این مهم در محصول Z390 UD کمپانی گیگابایت نیز رعایت شده است. تراشه هدایتگر مادربرد به همراه مدار تغذیه واحدهای پردازنده مرکزی توسط سینک‌ها و صفحات جاذب حرارت ضخیم و بزرگ حافظت شده و با دریافت مستقیم گرما و پخش نمودن آن‌ها در سطحی وسیع، از افزایش بیش از اندازه حرارت جلوگیری به عمل می‌آورند، اما درصد تقریباً فراوانی از راندمان سیستم خنک‌کننده مادربرد به فناوری Smart Fan 5 و قابلیت‌های منحصر به فرد آن باز می‌گردد.

نسخه پنجم فناوری نامبرده تعداد شش حسگر حرارت‌سنج را در جای جای مدار چاپی سخت‌افزار مادربرد قرار داده و با فراهم آوردن تعداد چهار درگاه اتصالی هیبریدی با قابلیت عملکرد متقابل نسبت به یکدیگر، راندمان خنک‌سازی سیستم را با بهبود دوچندانی همراه ساخته‌اند. حسگرهای نصب شده در قسمت‌های مختلف مادربرد با ارسال بلادرنگ اطلاعات به سمت سرآیندهای اتصالی و فن‌های خنک‌کننده امکان تنظیم سرعت چرخش آن‌ها با توجه به شرایط فعلی سیستم را میسر کرده و بستری خنک و به دور از هرگونه نویز اضافی را فراهم آورده‌اند.

فناوری Fan Stop و ادغام مستقیم آن در سیستم خنک‌کننده فوق، امکان تعیین حدود آستانه از پیش تعیین شده و جلوگیری از توقف کامل چرخش فن‌ها در صورت عدم افزایش میزان حرارت تولیدی به مقادیر تنظیم شده را فراهم آورده است، اما آنچه که جذابیت بستر را با افزایش بیشتری همراه می‌سازد قابلیت تعیین حدود آستانه به‌صورت کاملاً متمایز از یکدیگر می‌باشد. این مهم بدان معنی است که فن‌های متصل به سیستم خنک‌کننده Smart Fan 5 در آن واحد و بدون دریافت دستورات خود از مرکزی واحد به چرخش پرداخته و عملکردی مستقل از یکدیگر را می‌توانند تدارک دهند، بنابراین به‌عنوان مثال فن متصل به بخش مدار تغذیه مادربرد در صورت افزایش میزان گرما می‌تواند فعال شده و به چرخش بپردازد، در صورتی که فن‌های دیگر همچنان حالت غیرفعال خود را حفظ کرده‌اند.

تمامی درگاه‌های منتسب به فناوری مذکور از قابلیت تشخیص خودکار دستگاه متصل به خود (فن پردازنده مرکزی، فن سیستم، پمپ واترکولینگ، سیستم‌های خنک‌کننده مایع حلقه بسته و سنسور اندازه‌گیری جریان آب) برخوردار بوده و تنظیم دستی آن‌ها از طریق بایوس لازم و ضروری به شمار نمی‌رود. تمامی ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد فوق توسط بستر نرم‌افزاری Smart Fan 5 و نمایه‌های از پیش تعیین شده در قالب آن با بهبود بیشتری همراه شده‌اند.

کارایی

مادربردهای سری UD کمپانی گیگابایت به‌منظور تدارک زیرساخت پشتیبانی قدرتمند از پردازنده‌های مرکزی هشت هسته‌ای اینتل و ارائه دقتی خارق‌العاده در فراهم آوردن توان مورد نیاز حساس‌ترین قطعات و بخش‌های تشنه به انرژی یک مادربرد به استفاده از طراحی 10+2 فاز PWM در بخش مدار تغذیه و ماسفت‌های Lowe RDS (on) پرداخته‌اند. مزیت استفاده از ترانزیستورهای اشاره شده علاوه بر بهینه‌سازی میزان شارژ دروازه‌های تخلیه انرژی جهت کاهش هدر رفت جریان سویچینگ، در نزول اندازه، میزان دمای تولیدی و بهبود مشخصه‌های حرارتی نیز به‌وضوح قابل مشاهده می‌باشند که این مهم به‌صورت کاملاً مستقیم در افزایش بسط پذیری و کارایی نهایی سیستم تأثیرگذار است.

مادربردهای سری UD کمپانی گیگابایت در جهت فراهم آوردن تجربه‌ای بسیار شبیه به دنیای واقعی از فناوری واقعیت مجازی و ارائه توان مورد نیاز جهت پردازش محتویات در تعداد 90 فریم بر ثانیه فناوری‌های منحصر به فردی را با خود به ارمغان آورده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به ارائه تکنولوژی NVMe از طریق درگاه‌های M.2 یا U.2 و استفاده از فولاد در شکاف‌های توسعه PCIe جهت افزایش استحکام استفاده از کارت‌های گرافیک قدرتمند و سنگین وزن اشاره کرد. علاوه بر آن تضمین پشتیبانی از فرکانس 4266 مگاهرتز در بخش حافظه اصلی مادربرد و مظاهرت از فناوری کراس‌فایر در حالت دو مسیره نیز در بهبود همچنان بیشتر این مهم توانسته‌اند مثمرالثمر واقع شوند.

جلوه‌های نورپردازی چشم‌نواز

مادربرد Z390 UD کمپانی گیگابایت در جای جای قسمت‌های مختلف مدار چاپی خود چراغ‌ها و نواره‌های RGB مختلفی را نهفته داشته است که علاوه بر جلوه‌های نورپردازی، زیبایی چشم‌نوازی را به ساختار سخت‌افزار و همچنین فضای درونی چهارچوب کیس بخشیده‌اند. نورپردازی نواره‌های اشاره شده با توجه به پشتیبانی از بسترهای نرم‌افزاری قادرند تا به‌صورت کاملاً منحصر به فردی تحت سفارشی‌سازی قرار گرفته و با استفاده از نمایه‌های از پیش تعیین شده، درخشش خود را در اشکال و حالات مختلف به نمایش بگذارند.

فناوری Ultra Durable

یک سخت‌افزار مادربرد در حالت کلی مجموعه‌ای از تراشه‌های نیمه‌هادی و المان‌های الکتریکی و الکترونیکی به شمار می‌رود که استفاده از قطعات بی‌کیفیت در کاهش عملکرد آن مستقیماً تأثیرگذار می‌باشد. کاهش قیمت تمام شده یک مادربرد با عنایت به استفاده از المان‌های ضعیف‌تر به‌عنوان یک گزینه مطرح است، اما نزول طول عمر و کاهش میزان راندمان آن دیگر امری اجتناب‌ناپذیر به شمار رفته و تضمین این مهم بر عهده کمپانی سازنده و تیم طراحی محصولات می‌باشد. افزایش کیفیت یک قطعه مادربرد نه تنها در عملکرد بیشتر دستگاه، بلکه کسب رضایت مصرف‌کنندگان و سیاست تکریم مشتری نیز بسیار تأثیرگذار است که خوشبختانه کمپانی گیگابایت با استفاده از استاندارد Ultra Durable این مهم را به‌خوبی رعایت کرده و مجموعه‌ای از انواع و اقسام فناوری‌ها و آیتم‌های محافظتی منحصر به فرد نظیر بهبود میزان استحکام شکاف‌های توسعه PCIe جهت پشتیبانی از کارت‌های گرافیک سنگین وزن، ساختار جامد پین‌های اتصالی در درگاه‌های همچون تغذیه اصلی سخت‌افزار مادربرد (24 پین) و پردازنده مرکزی (8+4 پین) و … را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است.

سیستم صوتی

سخت‌افزارهای مادربرد کمپانی گیگابایت در جهت فراهم آوردن کیفیت صوتی پر وضوح و کاهش چشمگیر میزان نویزهای تولیدی به استفاده از خازن‌های پیشرفته‌ای در ساختار مدار چاپی خود می‌پردازند. منابع ذخیره انرژی اشاره شده در تولید جلوه‌های صوتی بسیار حقیقی و شبیه به دنیای واقعی در محیط بازی‌های رایانه‌ای مفید واقع شده و سطح فراتری از لذت تجربه را برای بازی بازان به ارمغان آورده‌اند. علاوه بر آن متمایز شدن قطعات صوتی آنالوگ حساس مادربرد از دیگر المان‌های مستعد تولید نویز فراوان در سطح مدار چاپی در کاهش میزان اختلالات موجود نیز تأثیرات بسیاری را متوجه خود ساخته‌اند.

سخت‌افزار مادربرد Z390 UD کمپانی گیگابایت محصولی جامع و کامل از جنبه‌های مختلف به شمار رفته و انعطاف‌پذیری چشمگیری را با خود به ارمغان آورده است. طراحی زیبا و منحصر به فرد، کیفیت بالای ساخت، پشتیبانی از فناوری‌های انحصاری و … همگی در کنار یکدیگر بسته‌بندی یکپارچه‌ای را پدید آورده و طیف وسیعی از نیازهای مصرف‌کنندگان را پاسخ گفته‌اند. علاوه بر آن تراشه هدایتگر Z390 و پردازنده‌های مرکزی نسل هشتم و نهم کمپانی اینتل نیز افزون بر قابلیت‌های فوق مزید بر علت شده و استفاده از آخرین و جدیدترین پردازشگرهای روز دنیا را میسر ساخته‌اند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید