بررسی اجمالی پردازنده‌های مرکزی نسل نهم (Coffee Lake Refresh) اینتل و چیپست Z390

بررسی اجمالی پردازنده‌های مرکزی نسل نهم (Coffee Lake Refresh) اینتل و چیپست Z390


اگر به خاطر داشته باشید در قسمت پیشین نوشته به آشنایی با سبد محصولاتی پردازنده‌های مرکزی سری نهم کمپانی اینتل تحت اسم رمز کافی لیک ریفرش پرداخته و دانستیم که تعداد سه پردازشگر در نسل فعلی برای مصرف‌کنندگان فراهم آورده شده است؛ حال در این نوشته به تکمیل توضیحات پیشین و سپس بررسی ویژگی‌های منحصر به فرد تراشه هدایتگر Z390 می‌پردازیم (جهت مطالعه قسمت اول نوشته به انتهای مطلب مراجعه فرمایید).

یکی دیگر از زمینه‌هایی که کمپانی اینتل توجه چندانی را (از زمان پلتفرم Broadwell به بعد) به آن نکرده و منابع فراوانی را صرف توسعه و بهبود آن ننموده است بخش تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع می‌باشد. تمامی پردازنده‌های مرکزی حاضر در سبد محصولاتی نسل نهم همچنان از پیکربندی GT2 (تخصیص هسته‌های موجود بر پایه آرایش 2+8) نسل قبل برخوردار بوده و این مهم شامل پردازشگرهای Core i9 نیز می‌باشد. کمپانی اینتل بر این باور است که وجود یک تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع در بطن پردازنده‌های مرکزی، هرچند با کارایی محدود و توان اندک یک ویژگی مثبت برای توسعه‌دهندگان و همچنین کاربران محسوب می‌شود، در حالی که برخی بر این عقیده‌اند که حذف تراشه مذکور و اختصاص منابع آن به بهبود ویژگی‌های پردازنده مرکزی بیشتر مورد انتظار مصرف‌کنندگان می‌باشد.

تراشه‌های شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع نسل فعلی همچنان تحت برچسب UHD Graphics 630 در بستر ویندوز شناخته شده و با درایورهای پردازنده‌های سری هشتم نیز سازگار می‌باشند.

کمپانی AMD و بسته‌بندی بسیار جذاب پردازنده‌های مرکزی پرچم‌دار آن را به خاطر دارید؟ کمپانی اینتل درزمینهٔ کسب رضایت بیشتر مصرف‌کنندگان و عدم یکنواختی محصولات خود طراحی بسته‌بندی پردازنده‌های مرکزی نسل نهم (در حال حاضر پردازشگر Core i9-9900K) خود را نیز با تغییراتی همراه ساخته و با ساختاری دوازده سطحی، جلوه چشم‌نوازی را به پردازشگرهای تازه‌نفس خود بخشیده است. دگرگونی بسته‌بندی پردازنده‌های مرکزی در تاریخ کمپانی اینتل تاکنون مشاهده نشده و این مهم اقدام مبارکی می‌تواند تلقی شود.

Z390

آشنایی با تراشه هدایتگر Z390 و ویژگی‌های قابل پشتیبانی توسط آن

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، پردازنده‌های مرکزی نسل نهم کمپانی اینتل همراه با تراشه هدایتگری تحت عنوان Z390 به بازار عرضه می‌شوند. تراشه مذکور در حالت کلی نسخه‌ای بروز شده از چیپست Z370 به‌شمار رفته و تمامی مادربردهای مبتنی بر دو چیپست فوق، منوط به آپدیت بایوس (در چیپست Z370) از سازگاری کامل با یکدیگر برخوردار می‌باشند (امکان استفاده از پردازنده‌های مرکزی نسل هشتم با تراشه Z390 و پردازنده‌های مرکزی نسل نهم با چیپست Z370 میسر بوده و نیاز به تهیه و خرید مادربردهای مبتنی بر چیپست Z390 جهت استفاده از پردازشگرهای جدید و تازه‌نفس کمپانی اینتل ضروری به شمار نمی‌رود). اکنون با توجه به توضیحات فوق، تراشه هدایتگر Z390 از چه ویژگی‌های مفید و سودمندی برخوردار می‌باشد تا کاربران را به سمت و سوی خود جذب کرده و تهیه و خرید خود را توجیه کند؟

Z390

طراحی و ساختار تراشه هدایتگر Z390 به‌طور کلی با نسخه نسل فعلی خود، یعنی Z370 یکسان بوده و عرضه نهایی آن پایانی بر چیپست‌های سری 300 به شمار می‌رود. این خود بدان معنی است که تمامی ویژگی‌های قابل پشتیبانی توسط تراشه نامبرده نظیر تعداد مسیرهای انتقال اطلاعات و … کاملاً یکسان با نمونه مجاور خود بوده و لذا پرداختن به عمق جزئیات لازم و ضروری به شمار نمی‌رود، اما چیپست Z390 تعداد دو قابلیت جدید را جهت توجیه فرآیند توسعه با خود به ارمغان آورده است که از جمله آن‌ها می‌توان به پشتیبانی پیش‌فرض از درگاه‌های USB 3.1 (پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه) و تراشه Wi-Fi به‌صورت مجتمع در داخل چیپست اشاره کرد (بهبودهای تراشه Z390 در جدول ذیل با رنگ قرمز متمایز شده‌اند).

Z390

تراشه مجتمع وای فای موجود در بطن تراشه هدایتگر Z390 از معماری اتصالات یکپارچه CNVi جهت برقراری ارتباطات رادیویی و بیسیم استفاده می‌نماید. این مهم به طراحان سخت‌افزارهای مادربرد اجازه می‌دهد تا در عوض استفاده از تراشه‌های MAC و PHY توسعه یافته توسط کمپانی‌های سوم شخص نظیر Broadcom جهت فراهم آوردن بسترهای مناسب که به افزایش قیمت تمام شده محصول منتهی می‌شود، تعداد یکی از سه ماژول کمکی RF اینتل را (به جای تراشه PHY) مورد استفاده قرار دهند تا علاوه بر کاهش پیچیدگی عوامل دخیل در فرآیند برقراری ارتباط، هزینه توسعه و ساخت سخت‌افزارهای موجود نیز با کاهش بیشتری همراه شود. بر طبق گفته سازندگان مادربرد، پیاده‌سازی و اعمال تراشه‌های CRF در بطن قطعات مذکور به افزایش پانزده دلاری هزینه نهایی ساخت آن‌ها منتهی می‌شود که فشار آن مستقیماً بر جیب خریداران اعمال می‌شود، بنابراین مشاهده ترکیبی از مادربردهای مختلف با قابلیت پشتیبانی از فناوری وای فای مجتمع و بدون آن در بازار در آینده‌ای نزدیک کاملاً مورد انتظار می‌باشد.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین بهبودهای تراشه هدایتگر Z390 پشتیبانی پیش‌فرض از درگاه‌های نسل دوم USB 3.1 با پهنای باند 10 گیگابیت بر ثانیه می‌باشد. پیشتر توسعه‌دهندگان سخت‌افزارهای مادربرد به‌منظور فراهم آوردن بسترهای مناسب جهت افزودن پورت‌های فوق به محصولات خود باید تراشه‌های سوم شخص و رویه‌های فرعی را چاره می‌ساختند، اما این مهم اکنون به‌صورت کاملاً داخلی توسط چیپست مذکور فراهم آورده شده است که خود در کاهش میزان پیچیدگی محصولات و کاهش قیمت نهایی آن‌ها تأثیرگذار می‌باشد.

درگاه‌های یو‌اس‌بی نوع A به‌صورت کاملاً پیش‌فرض توسط چیپست فوق پشتیبانی می‌شوند، اما فراهم آوردن قابلیت برگشت‌پذیری پورت‌های موجود از نوع A به C نیازمند استفاده از تراشه‌های درایوری است که توسعه‌دهندگان سخت‌افزارهای مادربرد باید آن‌ها را به‌کار گیرند. از آنجایی که مادربردهای نسل نهم اینتل به‌صورت کلی درگاه‌هایی نظیر USB 2.0 و نسل اول و دوم USB 3.1 را تحت پشتیبانی خود قرار داده‌اند، لذا مشاهده نحوه پیکربندی پورت‌های موجود در پنل پشتی سخت‌افزار مادربرد و تطبیق آرایش آن‌ها توسط توسعه‌دهندگان جالب توجه به نظر می‌رسد.

Z390

با توجه به اینکه تراشه هدایتگر Z370 نیز با عنایت به به‌روزرسانی بایوس می‌تواند به پشتیبانی از پردازنده‌های مرکزی نسل نهم کمپانی اینتل بپردازد، لذا تهیه و خرید مادربردهای مبتنی بر چیپست Z390 برای بسیاری از دارندگان تراشه مذکور به‌نوعی غیرعقلانی محسوب می‌شود، مگر اینکه که ویژگی‌های فراهم آورده شده توسط آن حقیقتاً برای فرد کاربردی تلقی شده و گره از مشکلات وی بگشایند. آن دسته از افرادی که هنوز به تهیه پردازنده‌های مرکزی نسل نهم اقدام نکرده و قصد ارتقاء از پلتفرم‌های قدیمی‌تر را در سر دارند، خرید سخت‌افزارهای مادربرد مبتنی بر چیپست Z390 را می‌توانند در فهرست اولویت‌های خود قرار دهند، اما دارندگان چیپست Z370 ترجیح خود را بر ادامه استفاده از مادربرد می‌بینند.

جهت مطالعه بخش اول نوشته بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

“بررسی اجمالی پردازنده‌های مرکزی نسل نهم (Coffee Lake Refresh) اینتل و چیپست Z390 – بخش اول”

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید