بررسی روتر ASUS Lyra Trio AC1750 ؛ پوشش وسیع با توپولوژی مش

بررسی روتر ASUS Lyra Trio AC1750 ؛ پوشش وسیع با توپولوژی مش


LAN IP: تنظیم آی پی ورود به پیکربندی روتر را از اینجا می توانید تعویض کنید.

DHCP Server: در اینجا می توانید رنج آی پی مورد نظر خودتان را برای فعال شدن حالت DHCP تعیین کنید، مثلا از چه رنج آپی شروع و به چه رنجی ختم شود.

Route: این تابع به شما اجازه می دهد قوانین روتینگ را به BRT-AC828 اضافه کنید. از طریق تعریف آپی استاتیک و تعیین اینترفیس شبکه و یا اینترنت خود را برای حالت روتینگ اعمال خواهید نمود.

Internet Connection: این روتر قدرتمند ایسوس از چندین نوع اتصال به شبکه WAN پشتیبانی می کند. از طریق کانکشن WAN می توانید نوع ارتباط خود را تعیین کنید. در تصویر فوق مشاهده می‌کنید که تظیماتی را بنا به عمکلرد روتر در شبکه انجام داده ایم.

Virtual Server / Port Forwarding: تنظیماتی ویژه برای راه اندازی یک سرور مجازی را برای ما فراهم آورده است. امکان اینکه یک سری پورت ها از طریق روتر بسته شده باشند و دسترسی به اینترنت وجود نداشته باشد. با انجام عمل Port forwarding شما می توانید پورت های خاصی را درشبکه را باز کنید. این قابلیت زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید به چندین سرور خود از طریق اینترنت دسترسی داشته باشید.

DMZ: ایجاد یک فضای امن برای سرورهای که یک سری سرویس خاص ارائه می دهند که خارج از محیط شبکه یعنی از طریق اینترنت باید به آنها دسترسی داشته باشیم، این حالت از طریق اعمال محدود فایروال انجام می شود و باید پیکربندی شود. می توان سرورهای خاص داخل شبکه را در محیط امن DMZ قرارداد تا سوء استفاده ای صورت نگیرد.

DDNS: توضیح این قابلیت کمی دشوار است اما در عمل ساده، درشبکه ها دسترسی ریموت به سرورهای داخلی و یا کنترل دوربین ها از طریق اینترنت با استفاده از IP استاتیک یا ثابت انجام می شود. اما در شرایطی که آی پی ثابت نداشته باشیم ریموت به سرورها امکان ندارد، در چنین شرایطی می توانیم از قابلیت DDNS استفاده کنیم، برای انجام اینکار یکی از نام های دامین در فیلد سرور را انتخاب میکنیم و در قسمت هاست نام مورد نظر خود را که بعنوان ساب دامین می باشد را تایپ می کنیم. حال برای ارتباط و یا ریموت شدن به سرور خود از راه دور، به جای تایپ آی پی آدرس نام ساب دامینی را که ایجاد کردیم را وارد می نماییم.

NAT Passthrough: فعال کردن NAT Passthrough برای اجازه دادن به یک شبکه خصوصی مجازی که می خواهد از طریق روتر به مشتریان سرویس دهد.

Amazon Alexa خدمات صوتی مبتنی بر وب: با آمازون الکسا، شما می توانید با اتصال بی سیم Lyra با آمازون، از خدمات صوتی بهرمند شوید. بدین ترتیب که دستورات خود را از طریق صدا به آمازون برسانید تا تغییرات در روتر انجام و یا اینکه سوالات خود را بصورت صوتی پرسیده و پاسخ را بصورت صدا بشنوید. خدمات صوتی با انجام تنظیمات این بخش فعال می شود.

زمانی خانه شما هوشمند است که روتر شما نیز هوشمند باشد. Lyra Trio با آمازون الکسا کار می کند، بنابراین شما می توانید آن را در خانه های هوشمند خود ادغام کنید تا راحت تر زندگی کنید.

 

IPv6: پیکربندی رنج آی پی شبکه IPv6 برای پورت های WAN در این بخش صورت می‌گیرد.

شبکه خصوصی مجازی: فعال کردن کانکشن شبکه خصوصی برای ارتباط اختصاصی و ایمن. از طریق تب کلاینت می توانید پروفایلی را ایجاد کنید تا کلاینت ها بدون نصب نرم افزار از شبکه خصوصی استفاده کنید.

Firewall :فایروال یا دیوار آتش، فعال کردن این بخش برای جلوگیری از حملات هکر ها می باشد که با توجه به تنظیمات گسترده همانند یک فایروال سخت افزاری عمل می کند.

• جلوگیری از اجرای ناخواسته نرم افزارها
• فیلتر کردن سایت ها براساس جستجوی محتوا
• فیلتر کردن سایت ها براساس نام استفاده شده برای آدرس سایت
• جلوگیری از دسترسی مشتریان به صفحات وب که حاوی کلمات کلیدی فیلتر شده است
• اعمال فایروال آدرس IPv6 (آی پی نسل آینده یا: Next Generation IP Address )

اینها همه مواردی هستند که تکمیل کننده‌ی بخش فایروال ما می باشند.

System: مدیریت سیستم که مربوط می‌شود به تعویض پسورد ادمین روتر و تنظیمات زمانی و ریموت و سرویس تل نت. سرویس NTP یک قابلیت منحصربفرد برای شرکت ها است که از ان برای زمانبندی ساعت سیستم های شرکت از آن استفاده می کنند. زمانبندی ساعت به دلایل بسیاری مهم است اعم از زمان اجرای نرم افزارها و همچنین لاگ های ورودی آنها. زمانیکه سیستم های یک شرکت یا سازمان با ساعت های متفاوت نگهداری شود، عیب یابی مشکلات و تشخیص اینکه تحت چه شرایطی رویدادی رخ داده است، بسیار دشوار خواهد شد.

Firmware Upgrade: بررسی و آپدیت نسخه فریمور روتر از این بخش انجام می‌شود. با توجه به ارورهای دریافتی از طریق LED های روی روتر، یا پیغام نوشتاری می‌توانید نسبت به بروز رسانی دستگاه اقدام فرمایید.

برای دانلود آخرین نسخه این http://www.asus.com/support/ لینک می توانید استفاده کنید.

Restore/Save/Upload Setting: جهت ذخیره سازی/بازگردانی تنظیمات به حالت پیش فرض و آپلود تنظیمات از پیش ذخیره شده از این صفحه می توانید اقدام نمایید.

Feedback: به بخش نظرات، پیشنهادات و ایده های شما درباره محصولات ASUS خوش آمدید. نظرات / پیشنهادات * حداکثر 2000 کاراکتر می تواند باشد.

گزارشات و وقایع اتفاق افتاده هر بخش را در System Log می توانید مشاهد نمایید.

General Log: این صفحه فعالیت های سیستم دقیق را نشان می دهد.

Wireless Log: این صفحه شامل وضعیت وایرلس شما به صورت دقیق است.

DHCP leases: این صفحه تنظیمات مربوط به آی پی و مک آدرس را به ما نمایش می دهد.

IPv6: در صورت فعال بودن این صفحه اطلاعاتی در مورد آی پی نسخه 6 به ما می دهد.

Routing Table: در اینجا اطلاعاتی درباره کانفیگ روتینگ ما درج می شود.

Port Forwarding: این صفحه وضعیت پورت های باز شده را نشان می دهد. برخی از برنامه های P2P از پروتکل UPnP برای باز کردن پورت استفاده می کنند، شماره پورت ها در این صفحه نشان داده می شود.

Connections: در این صفحه می توانید از اتصالات و یا ارتباطات فعال با خبر شوید.

 

Network Tools: ابزارهای مرتبط با تست و بررسی شبکه را از این قسمت بردارید.

Network Analysis: این بخش از سه متد تست و بررسی استفاده میکند که به توضیح آنها می پردازیم. پروتکلICMP برای تست ارتباط بین دستگاه در شبکه طراحی شده است. برای تست درستی ارتباط بین دستگاه ها در شبکه از دستور ping استفاده می شود. این دستور یک بسته به سمت مقصد ارسال کرده و منتظر دریافت پاسخ می ماند. اگر پاسخ دریافت شود یعنی ارتباط بین دو دستگاه برقرار است.
دستور Tracert یکی از دستورات مسیریابی شبکه می باشد که به کمک آن می توانیم بفهمیم که در مسیر شبکه ما چه دستگاههای وجود دارد، به اینصورت که ارسال بسته به اولین دستگاه ،مسیریابی شروع شده و این جریان پیوسته ادامه داشته تا ما را به آدرس مورد نظر برساند با نمایش یکسری اطلاعات در نهایت متوجه می شوید چه دستگاههای در طول مسیر ما تا نشانی مقصد وجود داشته تا از طریق آنها به عیب یابی شبکه بپردازیم.

Netstat: اطلاعات مربوط به هر پورت و آدرس آی پی های فعال را نمایش می دهد و اینکه چه ارتباطی و یا عملیاتی در حال انجام می باشد و از این دستور می توان برای عیب یابی شبکه و یا بستن پورتهای غیر کاربردی استفاده نمود. این دستور را به همراه یکسری پارامتر برای مشاهده یکسری جزئیات می توان بکار برد.

Wake on LAN: از طریق این صفحه می توانید با وارد نمودن مک آدرس دستگاه‌ها در فیلد کلاینت بتوان روتر ایسوس را روشن نمود و یا با وارد نمودن مک آدرس دستگاه مقصد آنرا از طریق روتر ایسوس روشن نمود، این قابلیت باید با امکان استاندارد WOL صورت پذیرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید