بررسی صفحه کلید کولر مستر Masterkeys Pro L

بررسی صفحه کلید کولر مستر Masterkeys Pro L


صفحه کلید MasterKeys Pro L مجهز به سوئیچ‌های مکانیکی Cherry MX به همراه کنترلر HOLTEK HT32F1654 است. این کنترلر توسط هسته پردازشی توانمند ARM Cortex-M3 با سرعت فرکانس 72 مگاهرتز هدایت می‌شود که نه تنها تاثیر مستقیمی بر سرعت و علکرد این محصول دارد بکله، با ترکیب Firmware اختصاصی، تجربه نابی را برای کاربر چه زمینه گیمینگ و چه نورپردازی RGB، به ارمغان می‌آورد.

با توجه به اینکه صفحه کلید MasterKeys Pro L در گروه محصولات گیمینگ قرار می‌گیرد، ویژگی‌های منحصر به فرد آن باید برای گروه کاربری تعیین شده، مناسب باشد. بنابراین، کمپانی کولرمستر برای رضایت هر چه بیشتر علاقه‌مندان به محصولات گیمینگ، کیبورد MasterKeys Pro L را در سه مدل متفاوت از ساختار سوئیچ آبی، قرمز و قهوه‌ای توسعه داده است.

با در نظر گرفتن نیاز‌های متفاوت کاربران به یک محصول گیمینگ با نورپردازی RGB، عملکرد سوئیچ‌های این محصول در نوع خود کم نظیر و متفاوت است. همانطور که پیش از این اعلام کردیم، نسخه‌ی در اختیار داده شده توسط دفتر رسمی کولرمستر، مجهز به سوئیچ‌های قهوه‌ای می‌باشد.

تفاوت عملکرد سوئیچ‌های MasterKeys Pro L

سوئیچ‌های Cherry MX با رنگ آبی برای آن دسته از کاربرانی که علاقه‌مند به تایپ کردن محتوا و مطالب هستند بسیار مناسب است. این سوئیچ‌ها بازخورد بسیار سریعی پس از فشردن کلید‌ها به انگشتان وارد می‌کند. در واقع، سوئیچ‌های آبی صفحه کلید مورد بررسی، در هنگام تایپ کردن، دقت بالایی دارد و حس خوبی را به کاربر القاء می‌کند، اما باید این مورد را نیز در نظر گرفت که سوئیچ‌های آبی به هیچ عنوان عملکرد مناسبی در هنگام بازی‌های ویدیوی از خود نشان نمی‌دهد و علاوه براین، صدای تولید شده بیشتری داشته و ممکن است مقداری آزار دهنده باشد.

سوئیچ‌های Cherry MX با رنگ قرمز؛ این سوئیچ بر خلاف نسخه‌ی آبی مناسب تایپ کردن توسط کاربر نبوده و تمرکز ویژه‌ای در بخش گیمینگ دارد. بنابراین، افرادی که تنها هدف خود از خرید چنین محصولی اجرای بازی‌های ویدیوی است، انتخاب MasterKeys Pro L با سوئیچ قرمز هوشمندانه به نظر می‌رسد. شایان ذکر است، این سوئیچ‌ها فاقد صدای تولید شده توسط هر کلیک می‌باشد و هنگام بازی‌های ویدیوی به علت نبودن بازخورد لمسی، عملکرد سریعی از خود نشان می‌دهند.

سوئیچ‌های Cherry MX قهوه‌ای رنگ با در اختیار داشتن تعادل میان دو سوئیچ آبی و قرمز، مناسب برای علاقه‌مندان به بازی‌های رایانه‌ای و همچنین افرادی که تایپ با این محصول را ترجیح می‌دهد، می‌باشد. شایان ذکر است، براساس توضیح قبلی در مورد نوع عملکرد سوئیچ‌ها، اگر یک گیمر حرفه‌ای هستند، بدون در نظر گرفتن هیچ این از این موارد، سوئیچ قرمز را برگزینید.

یکی از ویژگی‌های مورد توجه در این محصول، به خدمت گرفتن مکانیزم N-key rollover است. این قابلیت در کنار ویژگی منحصر به فرد اکثر کیبورد‌های گیمینگ، باعث می‌شود تا توسط پردازنده به کار گرفته شده، تشخیص فشرده شدن همزمان 6 کلید، صورت پذیرد. در واقع، صفحه کلید MasterKeys Pro L به تنهایی قادر به تشخیص و شناسایی 6 کلید به صورت همزمان را دارد. اما، به علت نوع استفاده گیمینگ از این محصول، اگر کاربر بیش از 6 کلید را همزمان بر روی کیبورد بفشارد، قابلیت N-key rollover فعال شده و قادر خواهد بود تمامی آنها را شناسایی کند.

Masterkeys Pro L

قابلیت Anti-ghosting در صفحه کلید MasterKeys Pro L  پدیده جدیدی به شمار نمی‌رود، زیرا اکثر کیبورد‌های رده گیمینگ به این ویژگی مجهز هستند. می‌توان یکی از بزرگ‌ترین معضل صفحه کلید‌های معمولی را فقدان Anti-ghosting در اجرای بازی‌های ویدیوی دانست. این ویژگی در محصول MasterKeys Pro L باحث جلوگیری از اختلال فشرده شدن چند کلیک به صورت همزمان می‌شود. البته شایان ذکر است، این قابلیت با N-key rollover کاملا متفاوت است. ساده‌تر بگوییم، هنگام بازی کردن امکان فشرده شدن دو کلید همزمان به صورت ناخواسته رخ خواهد داد، که در طراحی‌های غیر گیمینگ، کلید سومی نیز توسط صفحه کلید به سیستم ارسال خواهد شد؛ Anti-ghosting از بروز چنین اختلالی جلوگیری می‌کند.

یکی دیگر از امکاناتی که می‌توان به آن اشاره کرد، غیرفعال کردن کلید Windows بر روی این محصول می‌باشد. به طور قطع برای تمامی علاقه‌مندان به بازی‌های رایانه‌ای پیش آمده که در هنگام فشردن کلید‌ها و هیجان ناشی  از بازی به صورت ناخودآگاه کلید پنجره ویندوز نیز لمس شود، در حالت عادی، این اشتباه باعث می‌شود که بازی از حرکت ایستاده و صفحه ویندوز به نمایش در آید. این امر زمان اجرای بازی‌های آنلاین بسیار ناخوشایند خواهد بود. اما کولرمستر با توجه به نیاز کاربر، با استفاده از کلید ترکیبی FN+F9 هر دو کلید اجرای پنجره ویندوز را غیر فعال می‌کند.

Masterkeys Pro L

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید