بررسی فن گرین مدل GREEN GF120-RGB

بررسی فن گرین مدل GREEN GF120-RGB


تا اینجا به معرفی فن GREEN GF120-RGB پرداختیم. در این قسمت، قصد داریم پروفایل PWM این فن را مورد ارزیابی قرار دهیم. برای اینکار، از نرم افزار GIGABYTE Sysyem Information Viewer یا GIGABYTE SIV استفاده می کنیم. این نرم افزار بسیار قدرتمند و کامل، ضمیمه مادربرد قدرتمند سیستم تست ما، GIGABYTE Z370 AORUS GAMING 5-CF می باشد و  شامل 5 قسمت است، که یکی از آنها Smart Fan 5 Advanced نام دارد. در این بخش، فن را دقیقا با چینش قسمت نورپردازی روی میز قرار داریم و به هدر System 3 متصل کردیم.

 

همانطور که گفتیم، تمام فن های PWM و البته 4 پین، دارای یک تراشه کنترلر موسوم به PWM هستند که حاوی اطلاعات مختلف فن از قبیل میزان مصرف جریان در سرعت های متفاوت، سرعت چرخش فن در حالت های مختلف و غیره است؛ درست مانند PWM کنترلر مادربوردها و کارت های گرافیک. در حالت عادی، این پروفایل قابل دست یابی نیست و باید توسط مادربورد فن ها را کنترل کنید. البته مادربوردها می توانند به شما اجازه ی کنترل 100 درصد فن را ندهند. برای بکارگیری پروفایل PWM فن ها و کنترل کامل آنها، باید از نرم افزارهایی مانند Smart Fan بهره جست. البته کمپانی های دیگر نیز دارای نرم افزارهای مشابه هستند اما، در این بین گیگابایت کاملترین نرم افزار را دارد و با لود کردن SIV، عملیات کالبراسیون فن ها آغاز می گردد. در این حالت فن ها به آرامی تا 100 درصد سرعت چرخش خود به حرکت ادامه می دهند و سپس به سرعت عادی خود باز می گردند.

 

 

Smart Fan 5 Advanced دارای 3 قسمت است:

1. مکان هدر متصل شده: این قسمت علاوه بر نمایش موقعیت فن نصب شده، دمای قسمتی که برای کنترل حرارت آن بخش، با استفاده از فن در نظر گرفته شده را نشان می دهد. سرعت چرخش فن، با توجه به دمای قسمت مورد نظر افزایش و کاهش می یابد. برای مثال، هدر System 3 مربوط به دمای بخش سیستم صوتی است، که در آن زمان دمایی برابر با 40 درجه سانتی گراد داشت و با توجه به این دما، فن متصل شده به هدر این بخش با 54 درصد سرعت چرخش خود، معادل 1248RPM در حال چرخش بود. البته تمام هدرهای استفاده شده، در قسمت جلوی مادربورد و در کنار یکدیگر قرار داشتند.

2. سوئیچ بین حالت Smart و Fixed: این قسمت امکان تنظیم سرعت چرخش فن را در 2 حالت ثابت و هوشمند با امکان شخصی سازی بالا در اختیار کاربران قرار می دهد.

3. نمایش پروفایل PWM: بخش سوم مربوط به نمایش پروفایل PWM فن به صورت جدول است. البته از این قسمت نیز می توان سرعت چرخش فن ها را، با کلیک بر روی هر کدام تغییر داد.

در ادامه پروفایل PWM هر کدام از فن ها را مشاهده می کنید:

 

البته میزان سرعت چرخش توسط پروفایل PWM به درستی درج نشده است اما، نرم افزار SIV، سرعت چرخش حقیقی را از سنسور فن می‌خواند. یکی از قابلیت های خوب این فن، امکان رساندن سرعت چرخش به 0RPM و توقف کامل فن است. با این وجود، امکان کنترل سرعت چرخش فن به طور کامل در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

مجددا در حالت Fixed RPM، سرعت چرخش فن را در لودهای مختلف قرار دادیم:

لود 60 درصد: سرعت چرخش 1484RPM – نویز فن: کم و بی آزار

 

لود 70 درصد: سرعت چرخش 1692RPM – نویز فن: متوسط و تقریبا بی آزار

 

لود 80 درصد: سرعت چرخش 1870RPM – نویز فن: تقریبا زیاد

 

لود 90 درصد: سرعت چرخش 2027RPM – نویز فن: کاملا آزار دهنده

 

لود 100 درصد: سرعت چرخش 2027RPM – نویز فن: بسیار آزار دهنده

 

در مورد میزان جریان هوای ایجاد شده توسط فن ها، باید بگوییم که کاملا راضی بودیم! در حداکثر سرعت چرخش فن، به راحتی توانستیم از فاصله 225 سانتی متری، جریان هوای ایجاد شده را احساس کنیم! در مورد لرزش باید بگوییم، این فن در حداکثر سرعت چرخش خود هیچ گونه لرزشی از خود نشان نداد!

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید