بررسی مادربرد GIGABYTE Z390 AORUS MASTER

بررسی مادربرد GIGABYTE Z390 AORUS MASTER


کمپانی گیگابایت برای مادربورد Z390 AORUS MASTER از سوکت پردازنده LGA1151 ساخت کمپانی LOTES استفاده کرده است، که با تمامی پردازنده های نسل هشتم و نسل نهم سری Core کمپانی اينتل تحت عنوان Coffe Lake و Coffe Lake-S از جمله Core™ i7/ i5/ i3 ،Pentium و Celeron سازگار می‌باشد. سوکت LOTES نسبت به سوکت Foxconn از کیفیت بالاتری برخوردار است و گیگابایت در اکثر محصولات خود از این سوکت استفاده می‌کند.

 

گیگابایت همچنین برای قسمت VRM، هیت‌سینک قدرتمندی به جهت دفع حرارت از این قسمت طراحی کرده است. این هیت سینک دارای قسمت‌های مختلفی برای عبور جریان هوا دارد.

 

روی این هیت‌سینک عبارت Direct Touch درج شده است. بدان معنا که هیت‌پایپ یا لوله‌ی انتقال حرارت بکار رفته در این قسمت، به صورت مستقیم روی ماسفت های این قسمت قرار می‌گیرد.

 

هیت سینک مادربورد را جدا می‌کنیم تا به بررسی دقیقتر عقاب‌نمای گیگابایت بپردازیم. همانطور که مشاهده می‌کنید، ظاهرا با PCB شلوغ تری نسبت به گذشته طرف هستیم و جای خالی چندانی روی بورد یافت نمی‌شود.

 

پشت PCB در قسمت VRM، تنها 4 ماسفت درایور IR3599 در سمت راست و یک ماسفت درایور IR3598 در بالا قرار دارد که جلوتر به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

 

هیت سینک VRM و چیپست اصلی کاملا خوش ساخت هستند و خوشبختانه پدهای حرارتی که روی این قسمت ها قرار دارد نیز، از کیفیت خوبی برخوردار هستند. همانطور که بالاتر توضیح دادیم و در تصویر زیر مشاهده می‌گردد، هیت پایپ هیت‌سینک قسمت VRM دارای تماس کاملا مستقیم با ماسفت ها است (البته بعد از پد حرارتی)!

 

سینی فلزی پشت PCB نیز درای 2 پد برای دفع حرارت از پشت قسمت VRM است.

 

نمایی از داخل محافظ پلاستیکی پنل پشتی، مجهز به بورد کوچک جهت نورپردازی:

 

GIGABYTE Z390 AORUS MASTER از مدار تنظیم کننده ولتاژ (اصلی) 2+12 فاز تمام دیجیتالی برای فراهم کردن جریانی با کیفیت برای بخش های Core و iGPU پردازنده مرکزی برخوردار است. بر این اساس، گیگابایت المان های الکترونیکی بسیار با کیفیتی را به خدمت گرفته است. این VRM یکی از پرتوان ترین و با کیفیت ترین نمونه هایی است که گیگابایت در محصولات خاص با اهداف خاص بکار می گیرد. خازن های جامد کمپانی ژاپنی Nichicon بکار رفته در VRM این مادربورد ESR پایینی داشته و طول عمر مفید آنها 10,000 ساعت تخمین زده می شود.

 

کمپانی گیگابایت علاوه بر طراحی هیت‌سینک قدرتمند، در طراحی PCB برخی از مادربوردهای خود از 2 برابر مس بیشتر (2 انس نسبت به 1 انس) نسبت به طراحی رایج در لایه های زمین و توان استفاده می‌کند. یکی از اهداف گیگابایت از این طراحی، دفع حرارت از قسمت VRM است. این موضوع باعث می‌شود تا برای مثال، دمای ماسفت‌ها در سطح پایینتری قرار گیرد.

 

هر فاز از 12 فاز بخش Vcore این مدار از یک تراشه مجتمع PowIRStage کمپانی International Rectifier به شماره ی IR3553M با ظرفیت 40 آمپر برخوردار می‌اشد که جایگزین دو ماسفت High Side و Low Side است و کارایی و پایداری بالاتری نسبت به طراحی رایج دارد و حرارت کمتری از خود تولید می‌کند.

 

دو فاز باقی مانند از VRM اصلی مربوط به تامین جریان iGPU و در حقیقت ولتاژ VccGT است. این دو فاز بر خلاف بخش Vcore از ماسفت های کمپانی ON Semiconductor به شماره‌ی NTMFS4C06N در بخش Low-Side و NVMFS4C310N در بخش High-Side برخوردار هستند.

 

با توجه به اینکه بخش Vcore از 12 فاز برخوردار است، به 6 ماسفت درایور دابلر نیاز دارد. 4 عدد از این ماسفت درایورها در پشت PCB و 2 عدد روی PCB قرار دارند. این درایورها ساخت کمپانی International Rectifier به شماره‌ی IR3599 به عنوان ماسفت درایور، وظیفه ی راه اندازی 12 ماسفت IR3553M بخش Vcore را بر عهده دارند.

 

2 فاز بخش VccGT نیز توسط تراشه‌ی IR3598 کمپانی IR کنترل و راه اندازی می‌شوند.

 

تراشه ی PWM Controller کمپانی International Rectifier به شماره IR35201 وظیفه کنترل این محیط بسیار حساس را بر عهده دارد. IR35201 در حال حاضر پیشرفته ترین کنترلر موجود است و کمپانی های مختلف در محصولات رده بالای خود، از این تراشه بهره می‌برند. این تراشه ی بی نظیر طبق اطلاعات و دیتاشیت سازنده، به انواع مدارات محافظتی از جمله جریان بیش از حد و ولتاژ بیش از حد (OCP و OVP) و دیگر مدارات محافظتی UVP ،OTP و CAT_FLT مجهز بوده و به خوبی می تواند افت ولتاژ یا VDROOP را کنترل کند. یکی از نکات قابل توجه تراشه فوق فرکانس سوئیچینگ کمتر از 1 مگاهرتز و حتی نزول آن تا مقدار 192 کیلوهرتز است (!) البته ذکر این نکته ضروری است که فرکانس سوئیچینگ تراشه مذکور اغلب در بازه 192 کیلوهرتز تا 2 مگاهرتز متغیر می‌باشد. از جمله مزایای افزایش فرکانس سوئیچینگ در تراشه‌های کنترل‌گر ولتاژ می‌توان به مواردی نظیر کاهش اندازه المان‌های تشکیل دهنده منبع تغذیه، پاسخ بار گذرا سریع‌تر و نزول تغییرات ولتاژ ایجادی ناشی از عملیات سویچ در خروجی اشاره کرد، اما تمامی نکات مثبت اشاره شده معایبی را نیز با خود به همراه دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش راندمان کاری، افزایش میزان هدر رفت انرژی، تولید امواج رادیویی بیشتر و تداخلات الکترومغناطیسی اشاره کرد؛ بنابراین طراحی ساختار منبع تغذیه با توجه به تمامی ویژگی‌های نامبرده و برقراری تعادلی میان آن‌ها بسیار لازم و ضروری می‌باشد. IR35201 رده بالاترین تراشه ی IRF است که بد نیست بدانید در رده بالاترین مادربوردها نیز از آن استفاده می شود. پیکر بندی این تراشه 2+5 فاز انتخاب شده است که یکی از سیگنال ها 5 ماسفت درایور دابلر قسمت Vcore در پشت بورد و سیگنال دیگر به طور مستقیم، 2 فاز قسمت SoC را کنترل می کند.

 

VRM ثانویه 1 فازی نیز وظیفه تامین ولتاژهای VCCIO و VCCSA را برعهده دارد. با توجه به اینکه این ولتاژ هنگام اورکلاکینگ رم نیاز به افزایش دارند، این دو 2 فاز به خوبی توانایی فراهم کردن نیاز این دو ولتاژ را دارند.

 

جریان مورد نیاز پردازنده نیز از طریق دو کانکتور 8 پین EPS12V تامین می شود. این دو کانکتور به خوبی جوابگوی پردازنده ی 9900K در اورکلاک سنگین هستند. همانطور که مشاهده می‌کنید، ویژگی Solid pin که در قسمت های ابتدایی بررسی راجع به کانکتور 24 پین ATX توضیح دادیم، در این کانکتورها نیز رعایت شده است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید