بررسی مادربرد GIGABYTE Z390 AORUS XTREME به همراه تست کوتاه i9-9900K

بررسی مادربرد GIGABYTE Z390 AORUS XTREME به همراه تست کوتاه i9-9900K


در نگاه نخست، اولین چیزی که نظر ما را جلب کرد، هیت سینک های بزرگ و محافظ پنل پشتی عریض این مادربورد بود. هیت سینک های این مادربورد به قدری عریض هستند که به راحتی چوک های VRM پردازنده را پوشش می دهند. طراحی هیت سینک های این مادربورد طوری است که ناخودآگاه شما را به یاد مادربوردهای EXTRME ایسوس می‌اندازد، البته اکستریم ایسوس داری فازهای کمتری می‌باشد.  طراحی این مادربورد نیز با تمام مادربوردهای پیشین گیگابایت، کاملا متفاوت است. این مادربورد خشن در سایز E-ATX طراحی شده است، که به این ترتیب دارای ابعاد 305 میلیمتر در طول و 272 میلیمتر در عرض می باشد. GIGABYTE Z390 AORUS XTREME با برچسب قیمتی 540 دلار عرضه می شود و از این لحاظ دارای رقبایی به نام MSI Z390 GODLIKE GAMING و ASUS ROG Z390 MAXIMUS XI EXTREME است که البته هر دو دارای قیمت بالاتری هستند.

 

گیگابایت برای پشت مادربورد، یک هیت سینک فلزی متوسط در نظر گرفته است تا به دفع موثرتر حرارت بپردازد. کاربرد دیگر این سینی فلزی، جلوگیری از تماس دست با بورد و انتقال الکتریسیه ساکن است.

 

قسمت فوقانی مادربورد شامل دو هیت سینک آلومینیومی با طراحی کاملا جدید و کانال های متعدد برای خنک سازی ماسفت های مدار تنظیم کننده ولتاژ (VRM) پردازنده است که به وسیله یک لوله ی انتقال حرارت مسی به یکدیگر متصل شده و حرارت تولید شده ناشی از این المان های حیاتی را دفع می‌کنند. البته طراحی هیت سینک های اصلی این مادربورد فراتر از این حرف هاست! در قسمت های بعد تفاوت طراحی هیت سینک های این مادربورد را با دیگر محصولات گیگابایت مشاهده خواهید کرد. محافظ پلاستیکی برای پنل پشتی که نام AORUS روی آن درج شده است، شاید کارایی خاصی نداشته باشد اما باید قبول کرد در زیبایی مادربورد نقش بسزایی دارد. این قسمت حتی بخشی از نورپردازی زیبای RGB FUSION این محصول را تشکیل می دهد و در واقع یک بورد کوچک با تعدادی LED زیر آن نصب شده است.

 

کمپانی گیگابایت برای خنک سازی چیپست Z390، از هیت سینک متوسط آلومینیومی با طراحی بسیار زیبا و کاملا متفاوتی استفاده کرده است که رنگ بندی اصلی محصول نیز در آن به چشم می خورد. خوشبختانه این هیت سینک در جای خود به خوبی مستحکم بوده و هیچ گونه لغزشی از خود نشان نمی‌دهد. زیر این هیت سینک چندین LED به منظور نورپردازی RGB تعبیه شده است.

 

در قسمت های بالا و پایین و پنل پشتی (!) مادربورد تعدادی سوئیچ، هدرو LED تعیین وضعیت قرار دارد که به شرح آنها خواهیم پرداخت:

 

Solid Pin Power Connectors: اما اگر به کانکتور 24 پین ATX و 8 پین EPS در قسمت های بعد دقت کنید، متوجه پین های روکش فلزی دار آن خواهید شد. این موضوع باعث شده تا سطح تماس بین سوکت و کابل برق بیشتر شود و مزیت های دیگری همچون افزایش طول عمر، کاهش حرارت و جریان بیشتری فراهم شود. همچنین، این کانکتور به 90 درجه طراحی شده است.

Clr Cmos: برای پاک کردن و بازگرداندن تنظیمات بایوس به حالت اولیه بعد از اعمال تنظیمات اشتباه و بوت نشدن سیستم.

Start / Reset: کلیدهای مرسوم استارت و ریست سیستم در صورت استفاده از سیستم در خارج از کیس. دکمه Reset روی بورد، اما دکمه های Start و Cls Cmos مانند X470 Gaming 7 در پنل پشتی جای گرفته است.

 

OC: با فشردن این دکمه نیز فرکانس پردازنده شما افزایش پیدا می کند. این دکمه قابل فعال سازی در هر لحظه ای است که با روشن شدن به رنگ قرمز در می آید.

Front Panel USB 3.1: کنار کانکتور 24 پین برق مادربورد نیز یک هدر USB 3.1 برای پنل جلوی کیس های جدید تعبیه شده است.

CPU_FAN & SYS_FAN5_PUMP: این هدرهای 4 پین به طور اختصاصی برای خنک کننده های آبی AIO طراحی شده اند. البته از این هدرها می توان برای خنک کننده های بادی نیز استفاده نمود.

 

Debug LED: همان دیباگر که در زمان بوت شدن کدهای مختلفی را نشان می دهد. اورکلاکرها قادر خواهند بود با جست و جوی این کد ها زمانی که مادربورد به اصطلاح هنگ و یا فریز می کند، مشکل را دریابند. لیست کامل توضیحات هر کدام از کدها، در دفترچه راهنمای مادربورد درج شده است.

#2 Debug LED: چهار عدد LED که مربوط به Boot Device ،VGA ،DRAM و CPU می باشند. هنگام راه اندازی سیستم، این LED ها به ترتیب روشن می شوند که اگر هر کدام ثابت ماندند، به این معناست که آن قطعه مشکل دارد. برای مثال، زمانی که تنظیمات پردازنده شما صحیح نباشد، LED مربوط به CPU خاموش نخواهد شد.

 

BIOS SW: ویژگی Dual Bios در تمام مادربوردهای رده متوسط به بالای گیگابایت قرار دارد و روی برخی از آنها سوئیچی تعبیه شده است که به وسیله آن می توانید بایوس اصلی یا بک آپ را انتخاب کنید. این سوئیچ برای اورکلاکرهای حرفه ای کاربرد دارد.

SB: مخفف کلمات Single Bios می باشد که در دو حالت فعال و غیر فعال می توانید آن را انتخاب کنید. با قرار دادن این سوئیچ در حالت فعال، مادربورد این اجازه را به خود می دهد که در زمان لازم بین بایوس ها سوئیچ کند. با قرار گرفتن این سوئیچ در حالت Disable، عملیات سوئیچینگ بین بایوس ها به هیچ وجه رخ نخواهد داد. نبود آن در سری 300 اینتل مادربوردهای گیگابایت، مشکل بسیار بزرگی برای اورکلاکرهای رم بود.

RGB Header: در حال حاضر، شاهد محصولاتی برای نورپردازی داخل کیس مثل مانند کابل RGB کمپانی دیپ کول هستیم. با استفاده از این هدر 4 پین، می توانید این کابل های نوری RGB را به طور مستقیم به مادربورد متصل کنید. این کار علاوه بر راحتی استفاده مزیت دیگری که دارد، کنترل نوع نورپردازی توسط نرم افزار RGB FUSION مادربورد با انواع و اقسام حالت ها می باشد. این مادربورد مجهز به دو هدر RGB است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید