بررسی مانیتور SAMSUNG CHG90 QLED GAMING

بررسی مانیتور SAMSUNG CHG90 QLED GAMING


همانطور که در مشخصات محصول مورد بررسی مشاهده کردید، Samsung CGH90 از یک نمایشگر 49 اینچ با پنل VA برخوردار است. به طور کلی، سازندگان مانیتور برای محصولات گیمینگ با رفرش ریت بالا و زمان پاسخگویی کمتر، از پنل های TN استفاده می کنند. استفاده از پنل های TN، راحت ترین روش ممکن است. اما پنل های TN زاویه دید در حد پنل های VA و IPS ارائه نمی دهند. در حقیقت هر چه از سمت پنل های TN به سمت پنل های VA و IPS می رویم، زاویه دید و دقت رنگ بهتر شده و البته هزینه ساخت هم بالا می رود. اما در مقابل، به سختی می توان به زمان پاسخگویی پایینتری دست یافت. در کل پنل های IPS مناسب طراحان و گرافیست ها، و پنل VA جایگاهی بین پنل های IPS و TN در رابطه با موارد گفته دارد؛ ضرب المثل پول و آش…! بهرحال، سامسونگ ترجیح داده تا حد واسط را انتخاب کند. اما سامسونگ با استفاده از همین پنل های VA موفق شده تا مانیتوری با رزولیشن 3840×1080 پیکسل با زمان پاسخگویی 1 میلی ثانیه 144 هرتز و زمان پاسخگویی بسیار سریع 1 میلی ثانیه تولید کند، ضمن اینکه زاویه دید این مانیتور، طبقه ادعای سازنده 178 درجه است! رزولیشن این دستگاه را نمی توان در رده ی UHD قرار داد. در حقیقت، این مانیتور (تقریبا) ترکیبی از دو مانیتور 27 اینچی با نسبت تصویر 16:9 و رزولیشن 1920×1080 پیکسل است که در کنار یکدیگر، یه مانیتور 49 اینچی 3840×1080 پیکسلی با نسبت تصویر 32:9 پدید آورده اند که مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای درک بهتر به تصویر زیر توجه کنید:

مانیتور Samsung CGH90 از تکنولوژی HDR پشتیبانی می کند که تا کنون مانیتورهای زیادی به آن تجهیز نشده اند. یکی از دلایل این موضوع، رسیدن به میزان روشنایی مورد نیاز این استاندارد است. HDR یا High Dynamic Range به معنی “محدوده دینامیکی بالا” است  و به نمایشگرها اجازه می دهد با استفاده از روشنایی و کنتراست بالاتر، جزئیات بیشتری اعمال گردد و از پالت رنگی گسترده تری استفاده کنند.  نمایش صحیح محتوای Ultra HD Blu-ray نیازمنده پشتیبانی از HDR توسط نمایشگرها است زیرا، این محتواها از نوع HDR هستند. HDR نسخه های متفاوتی دارد و به طور کلی، مانیتورها روشنایی در حد تلویزیون ها در حد 1000 نیت ندارند تا استاندارد HDR1000 را ارائه دهند و CHG90 نیز از HDR10  پشتیبانی می کند. البته عدد 10 را با روشنایی 10نیت اشتباه نگیرید!

 

 تصویر زیر می تواند تفاوت بین HDR (تصویر سمت راست) در مانیتورهای رده بالا و SDR (تصویر سمت چپ) در مانیتورهای معمولی را نشان دهد:

 

اما تولید رنگ های بیشتر و جذاب به همین جا ختم نمی شود، CGH90 یک مانیتور گیمینگ از نوع QLED است که به نورپس زمینه این مانیتور اشاره می کند. تکلیف واژه LED که مشخص است، اما Q به Quntom Dot اشاره می کند که با استفاده از این تکنولوژی، سامسونگ توانسته تولید 1 میلیارد رنگ را به ارمغان آورد. در مورد تفاوت QLED و OLED و نحوه کار تکنولوژی Quantom Dot در نمایشگر سامسونگ، دو مقاله زیر آماده شده است که پیشنهاد می کنیم آنها را مطالعه کنید:

آشنایی با تفاوت‌های موجود در بین تلویزیون‌های OLED و QLED

آشنایی با فناوری QLED و نحوه عملکرد آن در نمایشگرهای جدید کمپانی سامسونگ

همانطور که مشاهده کردید، Samsung CHG90 دارای نمایشگر 49 اینچی خمیده است. نمایشگرهای خمیده چند سالی است که در مانیتورهای کامپیوتر و تلویزیون های هوشمند دیده می شوند. اما خمیده بود نمایشگرها بی دلیل نیست ضمن اینکه تولید آنها هزینه ی بالایی دربر دارد. خمیده بودن یک نمایشگر 49 اینچی خصوصا برای بازی های رایانه ای، از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع شاید برای یک تلویزیون هوشمند 49 اینچی از اهمیت خاصی برخوردار نباشد.

 

چشم انسان داری شعاع انحنای 1000R است. یعنی اگر دو طرف آن را امتداد دهیم، دایره ای به شعاع 1000 میلیمتر ایجاد خواهد شد. در مورد شعاع انحنای 3000R ،1800R و 4000R نیز موضوع به همین شکل است.

 

شعاع انحنای 1800R برای یک مانیتور 49 اینچ کاملا ضروری است. از آنجایی که استفاده ی ما از مانیتور از فواصل نزدیک است، خمیده بودن این مانیتور باعث می شود تا بتوانیم طرفین تصویر را راحتتر ببینیم و این مناطق در فاصله ی نسبتا دوری از ما قرار نگیرند و در واقع دید خوبی نسبت به تصویر حتی با وجود 49 اینچ بودن آن داشته باشیم.

 

بهترین فاصله برای نشستن نسبت به مانیتوری با شعاع های انحنای 3000R ،1800R و 4000R به ترتیب 1800، 3000 و 4000 میلیمتر است. البته قرار گرفتن در فاصله ی کمتر از 1.8 متر نسبت به CHG90 مشکلی نخواهد داشت و به نظر ما سامسونگ بهترین شعاع انحنا را برای فواصل نزدیک و دور انتخاب کرده است، ضمن آنکه حتم داریم شما نیز با شعاع انحنا ی کمتر از 1800R برای مثال 1000R، موافق نخواهید بود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید