بررسی پردازنده AMD Ryzen 7 2700X به همراه مادربرد ASUS ROG STRIX X470F-GAMING

بررسی پردازنده AMD Ryzen 7 2700X به همراه مادربرد ASUS ROG STRIX X470F-GAMING


AIDA64 تست پردازنده
AIDA64، پیشتر Everes، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین نرم افزار های سیستمی می باشد. این نرم افزار دارای قسمت های مختلفی برای نمایش کامل مشخصات سیستم (سخت افزاری و نرم افزاری) و مانیتور آنها می باشد. AIDA64 دارای تست های مختلفی برای محک زدن کارایی پردازنده و حافظه می باشد که شاید مطرح ترین آنها Cache and Memory Benchmark باشد. از میان این تست های گوناگون، تست های زیر انتخاب گردید:

CPU Queen
تست ساده ایی که توانایی میزان پیش بینی و عدم پیش بینی را در پردازنده های مرکزی اندازه گیری می کند. این تست مشکلات کلاسیک مربوط به Queens را بر روی یک صفحه ی شطرنجی 10 در 10 پیدا می کند.
در برخی از کلاک ها، به صورت تئوری، پردازنده هایی که Pipeline های کمتر و دقت پیش بینی کمتری دارند امتیاز بیشتری را در تست دریافت می کنند، به عنوان مثال هنگامی که قابلیت HyperThreading غیر فعال است.

CPU PhotoWorxx
این تست کارهایی مختلفی را که هنگام پردازش عکس های دیجیتال انجام می شوند را بر روی پردازنده پیاده سازی می کند:
– پر کردن تصویر با پیکس های رنگی به صورت تصادفی
– چرخاندن تصویر به زاویه 90 درجه
– چرخاندن تصویر به زاویه 180 درجه
– Difference

 –Color Space Conversion که هنگام تبدیل تصاویر به فرمت JPEG انجام می شود.

این تست همچنین واحد های محاسبه ی اعداد حسابی (SIMD) پردازنده و حافظه های Subsystem را نیز تحت فشار قرار می دهد و از دستور العمل های x87, MMX, MMX+, 3DNow!, 3DNow!+, SSE, SSE2, SSSE3, SSE4.1, SSE4A, AVX, AVX2 و XOP استفاده می کند.

CPU AES
این بنچمارک میزان کارایی پردازنده ی مرکزی را توسط تست Advanced Encryption Standard یا به اختصار AES محاسبه می کند. AES یک استاندارد رمزنگاری symmetric-key است. AES امروزه در ابزار های فشرده سازی مختلفی به کار رفته است. ابزار هایی نظیر 7zip، Win RAR ، Winzip و همچنین ابزار های رمزگذاری بر روی دیسک ها و درایو ها مانندBitlocker ، FileVault و TrueCrypt از این دسته اند. CPU AES از دستور العمل های x86, MMX و SSE4.1 استفاده می کند و همچنین توانایی شناسایی چندین پردازنده ی مرکزی، چندین هسته و HyperThreading را نیز دارد.

CPU ZLib
این تست میزان کارایی پردازنده و حافظه ی Subsystem را در حالت فشرده سازی معروف ZLib محاسبه می کند. CPU Zlib تنها از دستور العمل x86 استفاده می کند و قابلیت شناسایی چندین پردازنده، چندین هسته و HyperThreading را نیز دارد.

CPU Hash
این بنچمارک پرفورمنس پردازنده مرکزی را با استفاده از الگوریتم های هش SHA1 که در استاندارد پردازش اطلاعات فدرال تعریف شده است اندازه گیری می کند. کدهای پشت پرده این بنچمارک در حالت مونتاژ نوشته شده اند و همچنین برای تمامی پردازنده های مرکزی AMD،INTEL و انواع هسته های پردازنده های VIA بهینه شده است. این بنچمارک، کارایی  پردازنده مرکزی را با استفاده مناسب از مجموعه ای از دستور العمل های MMX, MMX+/SSE, SSE2, SSSE3, AVX, AVX2, XOP, BMI و BMI2 اندازه گیری می کند. بنچمارک CPU Hash بر روی موتور های حفاظتی VIA PadLock و پردازنده های چهار هسته ای VIA به دلیل دارای بودن سخت افزار مناسب جهت شتاب دادن به دستور العمل های خاص به صورت سخت افزاری (به جای نرم افزاری) عمل می کند.

 

در اولین تست، به جز تست PhotoWorxx، پردازنده Ryzen 7 2700X به راحتی i7-6900K هشت هسته ای را پشت سر گذاشت تا نشان دهد رقیب اصلی آن، i7-8700K نیست!

 

 

 

Ryzen 7 2700X تنها کش بسیار سریعی دارد، بلکه بهبود عملکرد کش سطح 3 و سطح 2 آن به سختی قابل درک است! زمان تاخیر این دو سطح کش بیش از 100 درصد بهبود یافته است!! سرعت خواندن، نوشتن و کپی کش این پردازنده در تمامی سطوح به جز سطح 1 از تمامی پردازنده های موجود در بررسی بیشتر است. دلیل ضعف کش سطح 1 به مقدار 32 کیلوبایتی برای L1-Data بر می گردد، چراکه رقبای اینتلی آن از 64 کیلوبایت L1-Data Cache به ازای هر هسته برخوردار هستند.

 

AIDA 64 تست حافظه اصلی
AIDA64، پیشتر Everest، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین نرم افزار های سیستمی می باشد. این نرم افزار دارای قسمت های مختلفی برای نمایش کامل مشخصات سیستم (سخت افزاری و نرم افزاری) و مونیتور آنها می باشد. AIDA 64 دارای تست های مختلفی برای محک زدن کارایی پردازنده و حافظه می باشد که شاید مطرح ترین آنها Cache and Memory Benchmark باشد!

Cache and Memory Benchmark
تست های پهنای باند حافظه ( سرعت خواندن ، سرعت نوشتن ، سرعت کپی ) حداکثر پهنای باند حافظه را هنگام انتقال داده ها اندازه گیری می کنند. کدهای مربوط به این داده ها در Assembly نوشته شده اند و به صورت گسترده ایی برای پردازنده های مرکزی AMD و Intel و انواع دیگر پردازنده هایی که هسته های آنها قابلیت محاسبه ی دستوالعمل های x86/X64 ،MMX ،+MMX ،3DNow ،SSE ، SSE2، SSE4.1 ،AVX و AVX2 را دارند، بهینه سازی شده اند. تست های تاخیر زمان حافظه، مدت زمان تاخیر پردازنده ی مرکزی هنگامی که اطلاعات را از حافظه ی سیستم می خواند را اندازه گیری می کنند. تاخیر زمان حافظه به معنای مدت زمانی است که پردازنده دستور خواندن اطلاعات را به حافظه ارسال می کند و سپس حافظه پس از دریافت دستور اطلاعات را برای پردازنده ارسال می کند.

 

مقایسه با رقبا:

 

AIDA64 GPGPU
AIDA64 پيش‌تر Everest، يکي از قديمي‌ترين و شناخته شده‌ترين نرم افزار هاي سيستمي مي‌باشد. اين نرم افزار داراي قسمت‌هاي مختلفي براي نمايش کامل مشخصات سيستم (سخت افزاري و نرم افزاري) و مونيتور آنها مي‌باشد. AIDA64 داراي تست‌هاي مختلفي براي محک زدن کارايي پردازنده و حافظه مي‌باشد که شايد مطرح ترين آنها Cache and Memory Benchmark باشد. علاوه بر موارد ذکر شده قسمتي عنوان AIDA 64 GPGPU در نرم افزار موجود است که قدرت حافظه کارتهاي گرافيک را مانند حافظه اصلي و کش در تست‌هاي خواندن، نوشتن و کپي سنجيده و GPU را در مبحث FP32/64 يا Single-Precision / Double-Precision، رمز نگاري AES-256 و بسياري از موارد ديگر مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید