بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)

بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)


اگر به خاطر داشته باشید پیشتر با تدوین مقاله‌ای به بررسی یکی از دلایل موجود در خصوص کاهش ارزش ارز دیجیتال بیت‌کوین و جایگزینی آن با دیگر رقیبان قدر قدرت فعلی (در صورت تداول شرایط حاضر) پرداخته و دانستیم که ورود به حوزه استخراج ارز مذکور با وجود برخی از موارد از چشم‌انداز درخشانی برخوردار نبوده و عدم توجه به فاکتورهای گوناگون بدون شک ضررهای بسیار هنگفتی را متوجه فرد می‌سازد. حال در نوشته فعلی قصد داریم تا با بررسی یکی دیگر از علت‌های مربوطه جهت توجیه این مهم آشنایی بیشتری پیدا کرده و سپس با ارائه توضیحات تکمیلی در مقاله‌ای دیگر حسن ختامی را بر مطلب اعلام داریم.

پای در میدان‌ گذاشتن شبکه‌های اجتماعی قدرتمند و عظیم

حال با یکدیگر به آینده‌ای نزدیک سفر می‌کنیم، اما گستره دید خود را به سال‌های بعد معطوف نکرده و ماه‌ها و یا حتی هفته‌های آتیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم، زیرا سناریویی که قصد پرداختن به مبحث آن در مقاله فعلی را در سر داریم در صورت پشتیبانی افراد متخصص ممکن است حتی همین فردا با شدت رخ دهد.

امروزه مدت زمان بسیار زیادی از زندگی روزمره افراد در شبکه‌های اجتماعی سپری شده و بسترهای فوق تأثیرات فراوانی را در روابط دیگران به خود اختصاص داده‌اند، بنابراین انجام خلاقیتی از جانب یک شبکه به فراگیری بسیار سریع آن به لطف مشترکان منتهی می‌شود. جهت درک بهت موضوع شبکه اجتماعی بسیار محبوب و قدرتمند تلگرام را در نظر بگیرید. همان‌طور که مستحضر هستید شخص پاول دوروف در طی بیانیه‌ای از طراحی ارز دیجیتالی درون برنامه‌ای تحت عنوان Grams پرده برداشت که با توسعه شبکه TON امکان انتقال پول و پرداخت بهای خدمات مختلف عرضه شده درون شبکه تلگرام را با سهولت بسیار فراوانی همراه می‌سازد. بر همین اساس فروش پیشاپیش ارز نامبرده در قالب سکه‌های دیجیتالی (همانند بیت‌کوین) به سرمایه‌گذاران و افراد علاقه‌مند به‌منظور توسعه فناوری منجر به کسب سرمایه‌ای بالغ بر 850 میلیون دلار در ماه فوریه سال جاری گشت که این مهم تا پایان ماه مارس به دریافت 850 میلیون دلار دیگر منتهی شد.

بیت‌کوین

تلگرام از تعداد کاربران فعالی بالغ بر 200 میلیون نفر برخوردار می‌باشد که هر کدام در هنگام راه‌اندازی شبکه کیف پول الکترونیکی مخصوص به خود را دریافت و امکان استفاده از خدمات به‌راحتی برای آن‌ها برقرار می‌شود. حال این مهم را به قالب شبکه‌ای بسیار گسترده‌تر نظیر فیس‌بوک با برخورداری از دو میلیارد و دویست میلیون کاربر (بر طبق ادعای مالکان) بسط داده و گستردگی آن را متصور شوید.

قوانین فعلی موجود در پیرامون عملیات استخراج بیت‌کوین نیازمند رعایت پیش‌نیازهای تقریباً سردرگم کننده‌ای می‌باشد که تعداد افراد بسیاری در پیشبرد آن به ایفای نقش می‌پردازند. برای این منظور تشکیل شبکه‌ای متشکل از ایجادکنندگان تراکنش‌ها (افرادی که به انتقال مبالغ به یکدیگر مبادرت می‌ورزند)، حفارها جهت احراز هویت تراکنش‌های انجام پذیرفته در قالب بلوک‌ها و تائید کنندگان جهت نظارت بر زنجیره و حفظ ایمنی و مصونیت آن بسیار لازم و ضروری به شمار می‌روند. بر همین اساس اتحاد تمامی ایفاکنندگان نقش در شبکه بلاک‌چین جهت پیشبرد فعالیت و یکپارچگی دارایی از جمله اصلی‌ترین پیش‌نیازهای موجود تلقی می‌گردد که این مهم با استفاده از نرم‌افزارهای متقابل صورت می‌پذیرد.

حال هر کدام از زیرمجموعه‌های شبکه فوق در هر زمانی می‌تواند تصمیم به ترک شبکه گرفته و یا حتی نرم‌افزاری دیگر با برخورداری از قوانین ثانویه‌ای را تحت اختیار گیرد که منجر به تشکیل زنجیره‌ای دیگر و ارزی موازی می‌شود (درست همانند تشکیل ارز دیجیتال Bitcoin Cash که از قوانین کاملاً یکسانی با بیت‌کوین بهره برده و به لطف زنجیره دیگر خود امکان پردازش تعداد تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک را فراهم می‌آورد).

اکنون تمامی توضیحات فوق نیازمند فراهم آوردن پیش‌نیازهای هنگفتی از جمله تهیه و خرید تجهیزات بسیار گران قیمت جهت شروع فرآیند استخراج، دانلود نسخه‌ای از تراکنش‌های زنجیره بلوکی که اندازه آن اکنون به بالغ بر 150 گیگابایت افزایش پیدا کرده است، دانلود نرم‌افزارهای ویژه، ساخت نوعی کیف پول دیجیتال جهت نگهداری و ذخیره‌سازی ارزهای دریافتی، پرداخت هزینه‌های هنگفت مصرف انرژی و … می‌باشد که بسیاری را پیش از ورود به حوزه با ترس وافری مواجه کرده و از حرکت در ادامه مسیر باز می‌دارد، اما انجام تمامی موارد فوق با استفاده از دستگاه تلفن همراه آیا سهولت‌های بسیار بیشتری را به ارمغان نمی‌آورد؟

اگر سازندگان فیس‌بوک موفق به ترغیب تعداد کافی از کاربران ارز دیجیتال بیت‌کوین به اجرای نرم‌افزار اختصاصی خود و اعمال عملیات حفر در زنجیره دیگری از شبکه گردند، دگرگونی قوانین فعلی ارز مذکور و تغییر ماهیت آن آن‌چنان مشکل به نظر نمی‌رسد. علاوه بر آن طراحی و توسعه نوعی ارز دیجیتال جدید جهت جایگزینی بیت‌کوین و سرکوب کامل آن از جانب غولی مانند فیس‌بوک بدون حتی آگاهی کاربران نیز به‌هیچ‌عنوان غیرممکن تلقی نمی‌گردد، اما چگونه؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، ساخت حساب‌های کاربری ویژه جهت نگهداری سکه‌های مورد استخراج که تحت عنوان کیف پول دیجیتال شناخته می‌شوند از اولین قدم‌های موجود جهت ورود به حوزه بیت‌کوین ماینینگ به شمار می‌رود که انواع و اقسام کیف‌های فعلی با توجه به پارامترهایی همچون درجه امنیت، سهولت استفاده، ساختار (نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری) متفاوت بوده و انتخاب گزینه مناسب مستقیماً بر پایه نیازهای کاربران صورت می‌پذیرد.

طراحی و ساخت نوعی کیف پول دیجیتال میزبانی شده از جانب شبکه اجتماعی فیس‌بوک با منابع تحت دسترس کمپانی و تیم مهندسی قدرتمند آن به‌هیچ‌عنوان مشکل به شمار نرفته و در کمترین زمان ممکن می‌تواند انجام پذیرد. حال در صبح یک روز زیبا، کاربران شبکه در هنگام مراجعه به حساب کاربری خود جهت بررسی پست‌ها و فعالیت‌ها با کلید کوچک جدیدی تحت برچسب “ارسال بیت‌کوین” مواجه می‌شوند که شب هنگام در اکانت تمامی مشترکان تعبیه شده و امکان انتقال ارز دیجیتال بیت‌کوین (و یا ارز اختصاصی شبکه اجتماعی فیس‌بوک) را به‌راحتی فراهم می‌آورد.

کیف پول دیجیتال فوق علاوه بر مرتفع‌سازی تمامی مشکلات نهان در پشت پرده گزینه‌های فعلی، زمینه استفاده از آن را با سهولت بسیار فراوانی همراه می‌سازد. آن دسته از افرادی که هم‌اکنون به حوزه استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین ورود پیدا کرده‌اند بدون شک با معایب و سختی‌های به‌کارگیری کیف‌های سوم شخص آشنایی داشته و اشخاصی که قصد ورود به آن را در سر داشته و یا حتی نام بیت‌کوین نیز تا به حال به گوش آن‌ها نخورده است به‌هیچ‌عنوان نیازمند فراگیری اطلاعات تخصصی نمی‌باشند.

حال افرادی که هم‌اکنون تعدادی سکه بیت‌کوین در اختیار دارند با توجه به سهولت‌های به ارمغان آورده شده توسط کیف پول دیجیتال فیس‌بوک بلافاصله به انتقال دارایی خود مبادرت می‌ورزند. آن دسته از افرادی که از این نعمت بی‌بهره‌اند نیز با استفاده از ترفندهایی همچون مشاهده آگهی‌های تبلیغاتی، ارسال تعداد مشخصی پست و یا … می‌توانند به دریافت بیت‌کوین در حساب خود مبادرت ورزیده و یا با اشتراک قدرت پردازشی رایانه شخصی خود به فیس‌بوک در فرآیند استخراج ارز دیجیتال نامبرده یاری رسانند. اکنون کمپانی نامبرده با ارائه خلاقیتی کوچک، دیتاسنتری بسیار قدرتمند و جهانی را در اختیار خود دارد که به‌راحتی می‌تواند به استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین مبادرت ورزیده و ماینرهای مستقل را با کمترین هزینه موجود از میدان بیرون کند.

بیت‌کوین

حال به کاربران خود فرصت جذب ابزارهای جدید و گسترش فناوری در زندگی روزمره را اعطا کن و اکنون که طیف وسیعی از افراد در سرتاسر کره زمین در حال استفاده از نرم‌افزارهای اختصاصی شبکه فیس‌بوک بوده و بخش عظیمی از ارز دیجیتال بیت‌کوین نیز در اختیار این کمپانی قرار دارد، تغییر قوانین و یا حتی تعیین ارزش آن در صورت نیاز کاملاً امکان‌پذیر می‌باشد.

ممکن است با خود بگویید این که خیلی خوب است. گرایش بیشتر کاربران به سمت و سوی نرم‌افزارهای کمپانی فیس‌بوک و تشکیل زنجیره‌ای دیگر به معنای کاهش رقابت در شبکه اولیه بلاک‌چین و تراکنش‌های بیشتر برای ماینرهای هم‌اکنون فعال در این بستر می‌باشد. در پاسخ باید گفت که ایفای نقش استخراج‌گرها منوط به ارسال و دریافت مبالغ در شبکه بوده و هنگامی‌که بسیاری از تراکنش‌ها در زنجیره بلوکی منتسب به نرم‌افزارهای فیس‌بوک صورت می‌پذیرند، آیا بلوکی آزاد جهت پردازش توسط ماینرهای زنجیره اولیه وجود دارد؟ این مهم به‌راحتی می‌تواند منجر به سرکوب ارز دیجیتال بیت‌کوین (یا جایگزینی آن با ارزی دیگر) و اعمال ضررهای بسیار هنگفت به ماینرهای هم‌اکنون فعال در شبکه بلاک‌چین وابسته به ارز مذکور شود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید