بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)

بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)


اگر به خاطر داشته باشید پیشتر با تدوین دو قسمت از مطلبی، سناریوهایی احتمالی در آینده که در صورت ادامه روند فعلی و عدم ایجاد تغییرات بنیادی در بستر فناوری بدون شک می‌تواند منجر به شکست عظیم ارز دیجیتال بیت‌کوین و بروز ضرر و زیان‌های هنگفت به جیب افراد فعال در حوزه آن شوند را مورد بررسی قرار داده و دانستیم که ورود به زمینه استخراج دارایی مذکور با وجود شرایط جاری به هیچ عنوان عقلانی به شمار نمی‌رود، حال در قسمت پایانی مقاله قصد داریم تا اندکی به لحظه ورود کرده و نشانه‌هایی که هم‌اکنون از زیان‌دهی حفر ارز دیجیتال بیت‌کوین حکایت دارند را مورد بررسی قرار داده و مهر خاتمی را بر جبین نوشته پیشتر شروع کرده اطلاق داریم.

دقت به مباحث درجه سختی و نرخ آزادسازی پاداش

همان‌طور که مستحضر هستید، زنجیره بلوکی منتسب به تراکنش‌های ارز دیجیتال بیت‌کوین به‌منظور ایجاد انگیزه در افراد استخراج‌گر (ماینر) و به پاس قدردانی از خدمات ارائه شده توسط آن‌ها جهت پیشبرد اهداف فناوری اقدام به آزادسازی پاداشی تحت عنوان بیت‌کوین می‌نماید، اما این مهم از میزان ثابتی برخوردار نبوده و با گذشت زمان به دلیل جلوگیری از بروز مشکلاتی با کاهش دو برابری همراه می‌شود.

چاپ و تزریق ارزهای رایج جهانی نظیر دلار، یورو و یا حتی ارزهای محلی نظیر ریال، تومان و … بدون برخورداری از پشتوانه‌ای قدرتمند و مستحکم مانند طلا و … به بروز پدیده‌ای تحت عنوان Inflation یا به عبارتی دیگر تورم منجر می‌شود که تأثیرات آن علاوه بر زندگی قشرهای بسیار آسیب‌پذیر یک کشور، مستقیماً گریبان دولت را نیز خواهد گرفت، زیرا ماهیت اصلی ارزهای مختلف نیازمند گردش پیوسته و دائمی در میان مردم بوده و چاپ بیش از حد منجر به انبار گشتن مبالغ هنگفت در حساب‌های بانکی برخی شده و کاهش ارزش آن را با خود به همراه می‌آورد. حال توسعه‌دهندگان فناوری زنجیره بلوکی و ارز دیجیتال محبوب بیت‌کوین با عنایت به اصل فوق و جلوگیری از بروز پدیده نامبرده در سیستم، با حل تعداد بلوک‌های از پیش تعیین شده و یافتن پاسخ مناسب برای آن‌ها اقدام به کاهش دو برابری میزان جایزه آزاد شده می‌نماید.

میزان پاداش اعمالی به حل‌کنندگان یک بلوک از زنجیره در ابتدای معرفی و آغاز به کار رسمی فناوری از مقدار 50 بیت‌کوین (بر هر بلوک) برخوردار بوده است که تعداد آن با افزودن هر 210 هزار بلوک به زنجیره با کاهش دو برابری همراه و به رقم 25 سکه کاهش پیدا می‌کند (این مهم با توجه به محدودیت در یافتن پاسخ بلوک‌ها در حدود 4 سال به طول می‌انجامد). زنجیره بلوکی منتسب به ارز مذکور در حال حاضر تعداد 524 هزار و 767 بلوک را در بطن خود جای داده است، لذا پاداش آزاد شده بر هر بلوک هم‌اکنون به 12.5 بیت‌کوین کاهش پیدا کرده و پیوسته نیز رو به نزول می‌باشد، حال آیا ورود به حوزه استخراج ارز نامبرده با شرایط فعلی از منطق برخوردار است؟ اگر پاسخ شما بله است، ادامه نوشته را مطالعه بفرمایید.

بیت‌کوین

یک معادله ریاضی ساده را در نظر بگیرید که یک فرد معمولی در کمتر از پنج دقیقه می‌تواند به جواب آن دست پیدا کند؛ حال با افزایش درجه پیچیدگی این مهم، مدت زمان به طول انجامیده جهت یافتن پاسخ سیر صعودی به خود گرفته و ممکن است به چندین ساعت نیز فزونی پیدا نماید؛ موضوعی که در ساختار ارز دیجیتال بیت‌کوین نیز کاملاً از صحت و درستی برخوردار می‌باشد.

همان‌طور که مستحضر هستید، هر بلوک در زنجیره بلاک‌چین به‌منظور احراز هویت توسط سیستم و قبول به‌عنوان یک ورودی تائید شده باید پاسخی منتسب به یک معادله پیچیده را در بطن خود نهفته داشته باشد که فرآیند یافتن جواب مستقیماً بر عهده ماینرها گذاشته شده است. معادلات ریاضی پیچیده نامبرده کاملاً متمایز از یکدیگر بوده و هر معادله خاص تنها یک بلوک می‌باشد که این خود شرایط استفاده از بافر و یا حافظه‌های کش جهت یافتن سریع پاسخ‌ها را کاملاً منتفی می‌سازد. حال به‌منظور درک بیشتر مطلب و جلوگیری از سر در گمی کاربران، درجه پیچیدگی معادلات با پارامتری تحت عنوان نرخ هش یا به عبارتی دیگر Hash Rate سنجیده می‌شود. هر بلوک به‌منظور تائید و احراز هویت توسط زنجیره باید میزان هش مناسب و مطلوبی را با توجه به درجه سختی کلی سیستم در بطن خود دارا باشد که محاسبه مدت زمان به طول انجامیدن این مهم مستقیماً به سخت‌افزار پردازشی مورد استفاده توسط ماینرها باز می‌گردد.

سخت‌افزارهای کارت گرافیک به دلیل بهره‌مندی از قدرت پردازشی بسیار بسیار فراتر در مقایسه با پردازنده‌های مرکزی در میان استخراج‌گران ارز دیجیتال بیت‌کوین از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشند (صرفه نظر از تراشه‌های ASIC و سیستم‌های مختص عملیات ماین). کارت گرافیک محبوب RX 570 قدرتی برابر با 30 مگاهش بر ثانیه (در صورت اورکلاک) را دارا می‌باشد که رقم نهایی آن مساوی با 30.000.000 هش است، این در حالی است که درجه سختی زنجیره بلاک‌چین جهت تائید بلوک‌ها و یافتن پاسخ مناسب در حال حاضر از نرخی معادل 4 تریلیون و 306 میلیارد و 949 میلیون و 573 هزار و 981 یا به عبارتی دیگر 4.306.949.573.981 هش برخوردار می‌باشد؛ این بدان معنی است که تنها یک کارت گرافیک RX 570 جهت یافتن پاسخ مناسب برای هر بلوک به بیش از 40 ساعت نیازمند می‌باشد که افزایش تعداد سخت‌افزارهای پردازشی به کاهش مدت زمان فوق منتهی می‌شود.

فرآیند یافتن پاسخ بلوک‌ها در زنجیره بلوکی مبتنی بر فضای رقابتی می‌باشد. این بدان معنی است که هنگامی‌که تراکنشی جدید در سیستم به ثبت رسد، تمامی ماینرهای حاضر در سیستم قادر به دریافت و افزودن آن به بلوکی که خود هم‌اکنون در حال حل آن هستند بوده و هر شخصی که موفق به یافتن سریع‌تر پاسخ گردد، بلوک وی به‌عنوان یک ورودی تائید شده توسط سیستم احراز شده و سپس به انتهای زنجیره جهت افزایش طول آن متصل می‌شود. همان‌طور که مستحضر هستید تعداد استخراج‌گرهای فعال در زنجیره بلوکی ارز دیجیتال بیت‌کوین از تعداد فراوانی برخوردار بوده و برخی سیستم‌های تحت استفاده آن‌ها نیز از قدرت بسیار بسیار چشمگیرتر و بیشتری نسبت به ریگ ماینینگ کوچک بر پا شده در منزل شما بهره‌مند می‌باشند، حال آیا رقابت شما با آن‌ها از نظر منطقی درست است؟

بیت‌کوین

تصویر فوق نمای یک پایگاه ماینینگ قدرتمند و گسترده را نمایانگر می‌باشد که پردازشگرهای فعال در ساختار آن نه تنها کارت گرافیک نبوده، بلکه متشکل از سیستم‌های ASIC بسیار قدرتمند می‌باشند (یک سیستم اسیک با برخورداری از 30 گیگاهش بر ثانیه قدرت به‌طور میانگین در حدود 1000 برابر قوی‌تر از یک کارت گرافیک با توانی معادل 30 مگاهش بر ثانیه می‌باشد). مراکز مشابه با تصویر فوق در سرتاسر کره زمین از تعداد فراوانی برخوردار بوده و برخی تمامی سرمایه خود را هم‌اکنون در مسیر استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین به کار بسته‌ و بستری را فراهم آورده‌اند که حل یک بلوک را در کمتر از چند ثانیه می‌تواند به انجام رساند، لذا رقابت با این دسته از فعالان، به‌خصوص در کشور ایران با وضع اقتصادی بسیار اسفناک آن امری محال و غیرممکن به شمار می‌رود (مگر پایگاهی با قدرتی فراتر از موارد هم‌اکنون موجود راه‌اندازی گردد).

توسعه‌دهندگان زنجیره بلوکی ارز دیجیتال بیت‌کوین به‌منظور جلوگیری از حل سریع و آزادسازی فزاینده سکه‌ها اقدام به اعمال نوعی محدودیت زمانی در سیستم نموده‌اند که این مهم از ده دقیقه بر هر بلوک برخوردار می‌باشد (فاصله زمانی موجود در بین یافتن پاسخ دو بلوک و افزودن آن‌ها به انتهای زنجیره نباید کمتر از این مقدار باشد)، اما با این وجود رقابت ریگ‌های ماینینگ مبتنی بر سخت‌افزار کارت گرافیک در مقایسه با تراشه‌های ASIC (و یا حتی سیستم‌های برخوردار از تعداد چند صد کارت گرافیک نسبت به ریگ‌های مبتنی بر چند ده کارت گرافیک) بسیار سخت و طاقت‌فرسا و بعضاً غیرممکن می‌باشد.

اکنون با وجود تمامی موارد اشاره شده، افزایش درجه سختی سیستم با گذشت زمان در پیچیده‌تر نمودن معادلات هم‌اکنون پیچیده نیز تأثیرات بیشتری را با خود به ارمغان می‌آورد. شبکه زنجیره بلوکی منتسب به بیت‌کوین در جهت جلوگیری از حل شدن یک‌باره و سریع تمامی بلوک‌ها و رسیدن به انتهای زنجیره اقدام به تغییر و تنظیم درجه سختی معادلات هر بلوک با توجه به تعداد استخراج‌گرهای حاضر در سیستم می‌نماید که این مهم با پیش‌بینی نرخ هش کلی برای سیستم و تطابق آن با هش فعلی در پایان محدودیت از پیش تعیین شده (افزودن تعداد 2016 بلوک به زنجیره) می‌نماید. این بدان معنی است که هر چقدر تعداد افراد ورود یافته به شبکه بیشتر شوند، نرخ هش سیستم در پایان دوره زمانی حل تعداد بلوک‌های نامبرده از پیش‌بینی شبکه بیشتر بوده و لذا درجه سختی به‌صورت خودکار با افزایش همراه می‌شود.

نرخ هش شبکه همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد با یافتن پاسخ مناسب و افزودن تعداد 2016 بلوک به انتهای زنجیره مورد سنجش و تغییر قرار می‌گیرد. این مهم با توجه به محدودیت زمانی ده دقیقه‌ای در نظر گرفته شده در بین هر بلوک در حدود دو هفته به طول می‌انجامد. در حال حاضر تعداد 614 بلوک از رقم نهایی 2016 حل و به زنجیره افزودن گشته و با عنایت به انباشتگی جاری شبکه از ماینرها، افزایش 12.81 درصدی درجه سختی تا کمتر از 9 روز دیگر برای سیستم تخمین زده شده است.

جمع‌بندی:

تمامی توضیحات گردآوری شده در نوشته فعلی تنها حکایت از یک موضوع داشته که زمینه آن به زیان‌دهی بسیار هنگفت و سرسام‌آور در صورت ورود به حوزه استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین (حتی با تهیه و خرید تعداد صدها سخت‌افزار کارت گرافیک) اشاره دارد، زیرا پاداش بسیار اندک دریافتی از این مهم نه تنها جبران‌گر هزینه‌های چشمگیر راه‌اندازی اولیه سیستم نبوده، بلکه رقم سر به فلک کشیده قبض برق در پایان هر ماه نیز باید از جیب پرداخت شده (به‌خصوص در کشور ایران که رقم تبصره‌های موجود همچون آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و … از میزان مصرف حقیقی مشترکان بیشتر می‌باشد) و هیچ‌گونه سودی را از آن فرد نمی‌نماید؛ لذا پیشنهاد می‌شود که تفکر ورود به حوزه استخراج بیت‌کوین را از سر خود بیرون کرده و ارزهای دیجیتال جایگزین و آینده داری همچون اتریم و … را مورد بررسی قرار دهید، زیرا شرایط فعلی با وجود برخی از مشکلات نه تنها بهتر نشده، بلکه با گذشت زمان در حال وخیم‌تر شدن نیز می‌باشد.

جهت مطالعه دو قسمت پیشین مقاله فعلی به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید:

“بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin) – قسمت اول”

“بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin) – قسمت دوم”

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید