بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)

بررسی چشم‌انداز پیش‌روی ارز دیجیتال بیت‌کوین (Bitcoin)


در سال 2009، جناب آقای ساتوشی ناکاموتو با نبوغ و ذکاوت خود خدمتی را به جامعه جهانی عرضه داشت که پتانسیل آن نه سال بعد بر همگان واضح و مبرهن گشت و جهان را به تدارک تحقیقات و عملیات گسترده‌ای پیرامون خود وا داشت. ارز دیجیتال عرضه شده از جانب شخص نامبرده که تحت عنوان بیت‌کوین نام‌گذاری گشت با برخورداری از ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون ساختار غیرمتمرکز و توزیع تراکنش‌های مالی با استفاده از شبکه‌ای متشکل از ماینرها و افراد داوطلب نه تنها انجام اقدامات غیرانسانی همچون تقلب و جعل اسناد را با کاهش بسیار چشمگیری همراه و در حالت تئوری غیرممکن ساخته، بلکه قوانین موجود در پیرامون پارامتر حفظ حریم خصوصی در انجام معاملات مالی را دست‌خوش تغییرات گسترده‌ای کرده و زنگ خطر بزرگی برای سیستم‌های بانکی و بسیاری از بانک‌های قدرتمند فعال در سرتاسر جهان را به صدا در آورد است.

اکنون نه سال از پیاده‌سازی اولیه شبکه بلاک‌چین و ارز دیجیتال بیت‌کوین گذشته و تعداد 24 میلیون کیف پول الکترونیکی در سرتاسر جهان از جانب مشترکان به خدمت گرفته شده‌اند. قیمت تمام شده یک سکه بیت‌کوین با عنایت به هجوم افراد به سمت‌وسوی این مهم و درک ارزش و چشم‌انداز آن از حدود 1 دلار در سال 2011 به بیش از 19 هزار و 700 دلار در اواخر سال 2017 افزایش کرده است، اما همان‌طور که مستحضر هستید، موفقیت در جلب نظر رقیبان و تلاش برای ایجاد سیستمی به‌منظور مقابله کاملاً اجتناب‌ناپذیر به شمار رفته و ارز دیجیتال بیت‌کوین نیز متأسفانه یا خوشبختانه از این قاعده مستثنی نمی‌باشد که از جمله نزدیک‌ترین هم‌آوردهای قدر قدرت آن را می‌توان اتریم (Ethereum) دانست.

اگر اخبار منتشره پیرامون ارز دیجیتال بیت‌کوین و شبکه بلاک‌چین را مورد مطالعه قرار داده باشید، حتماً از بلبشوی موجود در بازار سخت‌افزارهای کارت گرافیک و هجوم بی‌سابقه افراد به سمت‌وسوی حوزه استخراج ارزهای دیجیتال نیز آشنایی داشته و کماکان در جریان حاشیه‌های پیش آمده نیز قرار دارید. برای این منظور کافی است تا گفت‌وگویی کوتاه با دوستان و اطرافیان خود داشته باشید تا پی به این مهم و وجود ریگ ماینینگ کوچک بر پا شده در منزل آن‌ها ببرید، اما آیا تاکنون با خود اندیشیده‌اید که ورود به صنعت استخراج بیت‌کوین در حال حاضر عقلانی به شمار رفته و ارز دیجیتال مذکور با وجود تمام رقبای خود از آینده روشنی برخوردار می‌باشد؟

بیت‌کوین

همان‌طور که مستحضر هستید ساختار ارز دیجیتال بیت‌کوین و فناوری به کار رفته در توسعه آن اگرچه قابلیت جعل تراکنش‌ها را غیرممکن ساخته و درجه حفاظت دارایی افراد را به لطف ماهیت غیرمتمرکز خود با افزایش هنگفتی همراه ساخته است، اما آیا محافظت ارز مذکور در برابر تکثیر ایده و توسعه دیگر فناوری‌های مشابه نیز تضمین شده است؟ مطمئناً پاسخ پرسش خیر است، زیرا در حال حاضر تعداد بیش از هزاران ارز دیجیتال توسط دولت‌ها، سازمان‌ها و یا افرادی در سرتاسر کره زمین توسعه یافته و به‌گونه‌ای وارد شبکه معامله‌ای گشته‌اند. بر همین اساس ازآنجایی‌که چشم‌انداز بیت‌کوین با وجود بازار رقابتی بسیار گسترده پیش روی آن و نیاز به تمهیدات گسترده جهت مقابله از درخشانی آن‌چنان برخوردار نمی‌باشد، لذا تصمیم بر آن شد تا با تدوین مقالاتی به بررسی دلایل عدم گرایش به سمت‌وسوی استفاده از ارز مذکور (در صورت تداوم شرایط فعلی) و انجام تحقیقات پیرامون دیگر موارد مشابه بپردازیم.

تصاحب دولت‌ها

اکنون سال 2018 است، قرنی که بسیاری از معاملات مالی و ارزی کلان دیگر برخلاف گذشته بر پایه کاغذ انجام نشده و مستقیماً توسط سیستم‌ بانکی و به‌صورت دیجیتالی تدارک می‌پذیرند. دریافت مالیات توسط دولت‌‌ها اکنون با استفاده از الگوریتم‌های قدرتمند و گسترده به‌طور کاملاً خودکار انجام پذیرفته و نیاز به مراجعه حضوری و پرداخت آن در قالب سکه و یا چک با کاهش‌ چشمگیری همراه شده است. کیف پول افراد برخلاف قبل دیگر از انواع و اقسام اسکناس‌های کاغذی رنگ و وارنگ انباشته نبوده و حجم عظیم پول‌های کاغذی جای خود را به انواع و اقسام کارت‌های اعتباری و بانکی داده‌اند. مراجعه به فروشگاه جهت خرید مایحتاج روزمره دیگر نیازمند پرداخت ارز سخت نبوده و با استفاده از دستگاه‌های پوز فروشگاهی و در کمتر از چند ثانیه انجام شده و نیاز به انجام محاسبات گوناگون توسط فروشنده با استفاده از چرتکه، ماشین حساب و … نیز نزول هنگفتی را به خود دیده است.

اگر کشور رو به پسرفت ایران را از معادلات کنار گذاشته و ممالک جهان اول و پیشرفته جهان را بررسی نماییم، در میابیم که فرآیند دریافت مالیات در قالب آن‌ها اکنون به‌صورت خودکار و در قالب ارزی تحت عنوان Fedcoin (تا حدودی) صورت می‌پذیرد که در حقیقت نسخه‌ای دیجیتالی از دسته چک‌ها و اسکناس‌های کاغذی به شمار می‌رود. ازآنجایی‌که سیستم مالی در عمق تار و پود زندگی تمامی افراد نفوذ کرده و هدایت آن نیز در دست دولت کشورها قرار دارد، لذا طراحی و توسعه ارزی که بتواند جایگزینی مستقیم برای بیت‌کوین تلقی شده و از قوانین آن نیز تبعیت کند آن‌چنان دور از ذهن نمی‌باشد.

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، کنترل تراکنش‌های مالی در بیت‌کوین و زنجیره بلوکی برعهده ماینرهای مستقل قرار داشته و هیچ ارگانی در هدایت آن نقشی را ایفا نمی‌کند، اما شخص David Andolfatto با انجام تحقیقات خود از طرحی فرضیه‌ای رونمایی کرد که فرآیند آن بر پایه زیرساخت ارز دیجیتال مذکور و فناوری بلاک‌چین توسعه یافته، اما تائید اعتبار بلوک‌ها و تراکنش‌ها در سیستم توسط سازمان‌های رسمی همچون بانک‌ها انجام پذیرد.

در سیستم ارائه شده، یک زنجیره بلوکی در ضبط و ثبت تمامی تراکنش‌ها ایفای نقش کرده و شرایطی مشابه با ارز دیجیتال بیت‌کوین را پدید می‌آورد، اما بار فرآیند احراز بلوک‌ها و لدجر اصلی اکنون از شانه شبکه‌ای از افراد مستقل برداشته و برعهده انجمن‌ها و سازمان‌های مورد تائید بانک فدرال نظیر بانک آمریکا و … گذاشته شده است.

هر گره یا به‌عبارتی‌دیگر بانک موجود در شبکه مسئولیت آدرس‌دهی بخشی از زنجیره بلوکی را برعهده داشته و هنگامی‌که تراکنش جدیدی در سیستم ایجاد شود، بانک مسئول پس از تائید و احراز هویت تراکنش در قالب یک بلوک، به انتقال آن به بانک فدرال که به‌عنوان داوری نهایی جهت بررسی ورودی‌ها و یکپارچه‌ نمودن بلوک‌ها به‌منظور عمومی‌سازی آن‌ها در نسخه دیگری از زنجیره بلوکی ایفای نقش می‌نماید اقدام می‌کند.

استفاده از ارز دیجیتال مورد بحث در سیستم معرفی شده (Fedcoin) نیازمند ارائه مدارکی جهت تائید هویت افراد و افتتاح نوعی کیف پول الکترونیک در بانک فدرال و یا سازمان‌های وابسته می‌باشد که به دنبال آن قابلیت خرید ارز با استفاده از دلار آمریکا با نرخ یک به یک فراهم شده و تحت استفاده قرار می‌گیرد.

بیت‌کوین

طراحی چنین سیستمی بر طبق نظر محققان در صرفه‌جویی هزینه‌ها و حذف اسکناس‌های کاغذی در طی مرور زمان تأثیرات فراوانی را می‌تواند به خود اختصاص دهد، زیرا استفاده از آن با راحتی فراوانی همراه بوده، امنیت به ارمغان آورده شده را با فزونی هنگفتی مواجه و نیاز به حمل کارت‌های اعتباری را نیز مرتفع می‌نماید، زیرا مکانیسم در قالب نرم‌افزاری بر روی دستگاه تلفن همراه نصب و سپس با به‌کارگیری فناوری‌هایی همچون NFC و … به‌راحتی تحت اقتباس قرار می‌گیرد. علاوه بر آن فرآیند حل بلوک‌ها در مقایسه با شبکه همتا به همتای هم‌اکنون نهان در پشت پرده ارز دیجیتال همچنان با بهبودهای بیشتری همراه می‌شود، زیرا بانک مرکزی با ارائه قدرتی تقریباً یکسان با توان ثابتی به انجام عملیات پرداخته و افراد موجود در شبکه با رایانه‌های مختلف و برخوردار از پتانسیل‌های متفاوتی به احراز تراکنش‌ها نمی‌پردازند.

محققان بر این باورند که طراحی و توسعه نسخه‌های مشابه ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و محبوب حال حاضر در مقایسه با ایده اولیه بهبودها و بهینگی‌های بیشتری را با خود به همراه آورده و این مهم تا حدود تقریباً زیادی نیز از صحت برخوردار می‌باشد، زیرا ورود به حوزه استخراج ارزهای دیجیتال مستقل نظیر بیت‌کوین، اتریم و … نیازمند جمع‌آوری اطلاعات اولیه و همچنین تجهیزات ویژه‌ای می‌باشد که بسیاری را از انجام آن منع می‌نمایند، اما سیستم مالی و بانکی یک کشور خواه یا نا خواه با زندگی تمامی افراد جامعه، از کوچک و بزرگ گرفته تا بی‌سواد و دارنده تحصیلات عالیه دانشگاهی عجین شده است که این خود موانع سد راه گسترش یک ارز دیجیتال ملی و دولتی را با کاهش فراوانی همراه می‌سازد. البته آگاهی از گردانندگان موجود در پشت پرده این دسته از رویه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا کافی است تا سازمان‌ها و دولت‌های فاسد و خرابی عنان هدایت سیستم را در دست گرفته تا هدف اولیه طراحی لدجرهای غیرمتمرکز، یعنی عدم جعل اسناد و اسکناس، پول‌شویی، تقلب و … را در کمتر از چند سال به تباهی بکشانند.

ممکن است با خود بگویید که بر طبق نوشته‌های پیشین، جعل اسناد در سیستم‌های غیرمتمرکزی که زنجیره بلوکی نیز بر پایه آن‌ها توسعه یافته غیرممکن است، در پاسخ باید گفت که این مهم در صورتی می‌تواند از صحت برخوردار باشد که تعداد ناظران حاضر بر سیستم متشکل از طیف وسیعی از افراد مختلف بوده و پارامترهای انسانیت در وجود آن‌ها تضمین شده باشد، زیرا ساختار ارائه شده در طرح این نوشته به‌طور کلی با ایجاد یک زنجیره جدید، کلیه بلوک‌ها را با نظارت نهاد رسمی از همان ابتدا در بطن خود جای داده و نیاز به استخراج‌گرها و ماینرهای مستقل را مرتفع می‌سازد.

آینده سیستم‌های مالی و بانکی بدون شک از آن ارزهای دیجیتالی بوده و معاملات کاغذی حتی هم‌اکنون نیز به‌نوعی منسوخ شده به شمار می‌روند. بانک‌های قدرتمند و بزرگ حال حاضر نظیر بانک فدرال، بانک کانادا و … با ارائه شبیه‌سازی‌های گوناگون در حال توسعه فناوری‌های دیجیتالی و منحصر به فرد خود بوده و بستر تحقیقات خود در این زمینه را با گسترش بسیار چشمگیری همراه ساخته‌اند که این خود حکایت از آینده تصاحب ارزهای دیجیتالی دولتی و چشم‌انداز تاریک ارزهای مستقلی همچون بیت‌کوین را دارد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید