بررسی کارایی پلتفرم‌های ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبتنی بر فناوری 3D XPoint

بررسی کارایی پلتفرم‌های ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبتنی بر فناوری 3D XPoint


چکیده

ورود حافظه‌های مبتنی بر فناوری 3D XPoint با عنایت به ترکیب فاکتورهایی همچون کارایی بالا و قابلیت غیر فراریت اطلاعات نویدگر ایجاد تغییراتی بنیادین در سلسله مراتب حافظه‌های ذخیره‌ساز در سطوح سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و اپلیکیشنی می‌باشد. حافظه اشاره شده در ابتدا به‌عنوان یک دستگاه ذخیره‌ساز با قابلیت آدرس‌دهی بلوکی که تحت عنوان درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل شناخته می‌شوند عرضه شده و حتی در چنین شکلی نیز به ایجاد دگرگونی‌های پایه‌ای در زیرساخت سیستم منتهی می‌شود.

زمان دسترسی به اطلاعات همواره سریع و یا سریع‌تر از سرعت دیگر سخت‌افزارها و بخش‌های سیستم خط متمایزکننده حافظه‌های اصلی (رم) و ذخیره‌سازهای دائمی را کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌کند. میزان تأخیر پایین به دست آمده از چنین درایوهای جامدی امکان تجدید نظر و باز تفکر حتی پایه‌ای‌ترین مؤلفه‌های علم روش‌شناسی به سمت مسیری با درصد شباهت بیشتر به حافظه‌های اصلی را ممکن می‌سازند. به‌عنوان مثال، روش اندازه‌گیری کارایی حافظه‌های ذخیره‌ساز از فرآیندها/عملیات ورودی و خروجی (IOs) در عمق صفی متناسب با زمان پاسخ‌دهی برای میزان باری از پیش تعیین شده تغییر می‌کند، درست همانند رویه‌ای که حافظه‌های فرار مورد سنجش قرار می‌گیرند. ایجاد تغییرات سیستمی جهت استفاده از مزیت‌های به ارمغان آورده شده توسط چنین درایوهایی هم‌اکنون در حال انجام می‌باشند و در بسیاری از مواقع، زیرساخت‌های مورد نیاز جهت بهره‌مندی بسترهای نرم‌افزاری و اپلیکیشن‌های توسعه یافته از منافع موجود را نیز فراهم آورده‌اند. در موارد دیگر، به‌خصوص در حوزه سیاست‌های تنظیم شده با توجه به‌سرعت پایین ذخیره‌سازهای قدیمی، انجام کارهای اضافی لازم و ضروری می‌باشد.

در ماورای این دسته از سیستم‌های هم‌اکنون توانا کاربردهای حقیقی نهفته شده‌اند. آزمایش‌های تدارک یافته در سطوح سیستمی حکایت از آن دارند که کاربردهایی همچون فرآیندهای ذخیره‌سازی مقدار-کلید (Key-Value) و تجزیه و تحلیل‌های زمان حقیقی بلافاصله می‌توانند به استفاده از مزیت‌های فراهم آورده شده بپردازند. زمان اجرای بسیار سریع‌تر (بیش از سه برابر) و دسترسی به مجموعه داده‌های بزرگ‌تر نسبت به آنچه که در حافظه‌های اصلی دینامیک قابل پشتیبانی می‌باشند از جمله مزیت‌های موجود به شمار می‌روند. مکانیسم‌های قابل اتکای جدید به‌منظور گسترش ردپای کارایی حافظه‌های موجود مواردی از قبیل پشتیبانی پیش‌فرض از اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری یا بسترهای پیجینگ سیستم‌عامل را شامل گشته‌اند که تغییری بسیار عظیم در دنیای درایوهای جامد تلقی می‌شوند. قدم بعدی در همگرایی و تقارب در حال انجام دسترسی به فناوری 3D XPoint از طریق عملیات بارگذاری/ذخیره‌سازی واحد پردازنده مرکزی می‌باشد.

بررسی کارایی پلتفرم‌های ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبتنی بر فناوری 3D XPoint

پشتیبانی عظیم چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل هم‌اکنون در حال انجام می‌باشد. پیامدهای به ارمغان آورده شده توسط ذخیره‌سازی مبتنی بر میزان تأخیر اندک و حافظه‌های ماندگار سریع در حوزه محاسبات بسیار عالی تلقی می‌شوند. حافظه‌های ذخیره‌ساز با وجود پیشرفت زیرساخت‌های سیستمی و نرم‌افزاری جهت استفاده از مزیت‌های فناوری جدید اشاره شده به‌عنوان اولین بستر تکامل یافته محسوب می‌شوند.

1. مقدمه

برای دهه‌ها زمان، حافظه‌های ذخیره‌ساز به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های محدودکننده در کارایی سیستم‌های کامپیوتری مطرح بوده‌اند. سرعت کارایی واحدهای پردازنده مرکزی با گذشت سال‌های پیوسته افزایش با افزایش بیشتری همراه شده است، در حالی که داده‌های موجود در دیسک‌های سخت با فاصله‌ای میلی‌ثانیه‌ای عقب‌تر قرار گرفته‌اند. بسیاری از تحقیقات سیستمی و نوآوری‌های مهندسی اختصاص به ارائه روش‌ها و فناوری‌هایی جهت مرتفع‌سازی فاصله اشاره شده یافته‌اند. اخیراً درایوهای جامد مبتنی بر تراشه‌های حافظه NAND با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود بهبودی 10 برابری را در کاهش میزان تأخیرهای حاضر در سیستم نسبت به دیسک‌های سخت با خود به ارمغان آورده‌اند. حتی با وجود پای در میدان گذاشتن حافظه جامد نامبرده، تعادل اساسی سیستم همچنان در حالت دست نخورده باقی‌مانده است. فناوری حافظه جدید که اغلب تحت عنوان حافظه کلاس ذخیره‌سازی نیز شناخته می‌شود نوید مرتفع‌سازی و یا کاهش تناقض قدیمی موجود در سیستم‌های کامپیوتری را می‌دهد. فناوری جدید اشاره شده با توجه به عرضه خود در قالب درایوهای جامد و یا حافظه‌های ماندگار سرعت فرآیند ذخیره‌سازی اطلاعات را با افزایش مطابق با دیگر بخش‌های سیستم همراه می‌نماید که این مهم در فراهم آوردن فرصت‌های ویژه برای ایجاد تغییراتی بنیادین در زیرساخت‌های سیستمی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. حافظه‌هایی همچون PCM ،MRAM ،ReRAM ،NVDIMM و 3D XPoint از جمله موارد موجود در کلاس ذکر شده و در طبقه‌های مختلفی از بلوغ به شمار می‌روند. در این مقاله، تمرکز مؤلفان بر تأثیرات ایجاد شده بر سیستم توسط درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل و مبتنی بر فناوری 3D XPoint که اخیراً به بازار عرضه شده‌اند معطوف گشته است.

بررسی کارایی پلتفرم‌های ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبتنی بر فناوری 3D XPoint

مؤلفان این نوشته بخشی از تیم مسئول طراحی معماری سیستمی فناوری 3D XPoint نیز به شمار می‌روند. هنگامی‌که کار بر روی توسعه تکنولوژی نامبرده در سال 2008 که زیرساخت‌ها بسترها در حال تغییر به سمت درایوهای جامد NAND بوده شروع شد، باور غالب و عمومی بر این بود که حتی با وجود پای در میدان گذاشتن دیسک‌های مبتنی بر میزان تأخیر اندک، محدودیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حاضر در جلوگیری از کسب مزیت‌های به ارمغان آورده شده توسط اپلیکیشن‌ها تأثیرگذار می‌باشند. بسیاری از محققان تمرکز خود را در طراحی و پیشرفت سیستم‌های انقلابی جدید و دستگاه‌های منحصر به فرد معطوف نمودند؛. اما، با علم به دانستن توسعه و ساخت درایوهای جامد مبتنی بر میزان تأخیر بسیار کمتر، تمرکز ما به ایجاد دگرگونی‌های تکاملی در سیستم جهت ایجاد تغییرات تنها در مواقع مورد نیاز، در عین فراهم ساختن مزیت‌های کارایی حافظه‌های جامد برای اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری معطوف شده است. تیم ما با استفاده از انجام تحلیل و بررسی‌های مختلف جهت یافتن نقاط گلوگاه موجود در مسیرهای ذخیره‌سازی اطلاعات موفق به ارائه مدارکی تجربی به‌منظور هدایت فرآیندهای بهینه‌سازی جهت تضمین سازگاری سرعتی با یکدیگر و جلوگیری از محدود گشتن کارایی درایوهای جامد مبتنی بر میزان تأخیر اندک توسط زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شده است. در این مقاله ما به نمایش آمادگی سیستم برای استفاده توسط اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری و دسترسی مؤثر مزیت‌های به ارمغان آورده شده در قالب ذخیره‌سازی اطلاعات و یا گسترش حافظه سیستم پرداخته‌ایم.

در بخش دوم نوشته، ما به بررسی پیکربندی فراهم آورنده سه مدل کاربردی اصلی برای استفاده در قالب حافظه‌های کلاس ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات از جمله ذخیره‌سازی ماندگار، گسترش حافظه دینامیک غیر ماندگار و حافظه ماندگار پرداخته‌ایم. در این مقاله نشان داده شده است که چگونه درایوهای جامد دارای تأخیر اندک و دستگاه‌های مبتنی بر حافظه ماندگار از پتانسیل لازمه جهت فراهم آوردن زیرساخت هر سه مدل برخوردار می‌باشند.

در بخش سوم تاریخچه تحلیل و بررسی و بهینه‌سازی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که فراهم آور بستر سیستم‌های امروزی جهت کسب حداکثر پتانسیل‌های به ارمغان آورده شده توسط درایوهای جامد NAND مبتنی بر شکاف توسعه PCI Express می‌باشند به‌صورت خلاصه بیان شده است. این مهم در میسر نمودن پایه‌ای برای ارزیابی کارایی و زیرساخت‌های مورد نیاز برای درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل تأثیرگذار می‌باشد.

از آنجایی که امکان ارزیابی صحیح و قابل قبول کارایی درایوهای جامد مبتنی بر میزان تأخیر اندک اکنون امکان‌پذیر می‌باشد، بخش چهارم دربردارنده توضیحاتی در خصوص دلایل عدم انعطاف‌پذیری استفاده از روش بسیار معمول فرآیندهای ورودی و خروجی بر هر ثانیه (IOPS) در سطح عمق صف و به‌کارگیری رویه اندازه‌گیری مبتنی بر زمان پاسخ‌دهی می‌باشد.

در بخش پنجم، مثال‌هایی از مزیت‌های کارایی کار و اندازه تنظیم داده با استفاده از درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل از طریق انجام بنچمارک‌ها و تحلیل مشخصه‌های گوناگون فراهم آورده شده‌اند.

در بخش ششم، سیستم‌های فراهم‌آور زیرساخت‌های استفاده از فناوری 3D XPoint در قالب ماژول‌های حافظه مورد معرفی قرار گرفته‌اند.

2. فناوری 3D XPoint به‌عنوان سخت‌افزارهای حافظه و ذخیره‌سازهای دائمی اطلاعات

تمرکز اصلی این مقاله تحلیل و بررسی مزیت‌های فناوری 3D XPoint می‌باشد که هم‌اکنون در قالب درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل قابل دسترس است. ما به توصیف چنین درایوی در قالب یک سیستم، مدل استفاده و زمینه حافظه ماندگار می‌پردازیم. در حال حاضر سه مدل عمده استفاده سیستمی برای حافظه جدید اشاره شده وجود دارد.

انباره ذخیره‌سازی: دوام و ماندگاری به‌عنوان یک مؤلفه مهم مورد نیاز می‌باشد. اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری در حال حاضر به‌منظور مدیریت خط و مشی‌های موجود و تضمین درستی تراکنش‌های مدیریت به استفاده از سرویس‌های یک سیستم‌عامل و بستر سیستم فایل و یا کدهای داخلی و خود اجرا شوند می‌پردازند. این مهم به‌طور عمومی و در طی دهه‌های مختلف در قالب یک درایو جامد فراهم آورده شده و از طریق یک بستر نرم‌افزاری مدیریت تراکنش قابل استفاده شده است. اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری به دسترسی به حافظه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات از طریق توابعی نظیر read () و write () که در انجام فرآیندهای ورودی و خروجی ناهمگام دخیل هستند می‌پردازند.

گسترش حافظه اصلی دینامیک (DRAM): دوام و ماندگاری به‌عنوان یک مؤلفه حیاتی مورد انتظار نمی‌باشد. چنین مورد استفاده‌ای اغلب از طریق محدودیت‌های مهندسی و یا محدودیت‌های هزینه‌ای نسبت به ظرفیت کل حافظه‌های دینامیک الهام گرفته می‌شود. اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری در حالت کلی به آدرس‌دهی اجسام به‌عنوان بسترهای حافظه با استفاده از دستورالعمل ذخیره‌سازی و بارگذاری می‌پردازند، در حالی که چهارچوب سیستم‌عامل از طریق فرآیندهای پیجینگ به انتقال داده بین حافظه اصلی و سخت‌افزار ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبادرت می‌ورزد.

حافظه‌های ماندگار: دوام و ماندگار به‌عنوان یک مؤلفه مهم مورد نیاز می‌باشد. اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری به آدرس‌دهی اشیاء مختلف در قالب یک حافظه مبادرت می‌ورزند که این مهم در حفظ بستر ماندگاری تأثیرگذار است. بستر حافظه‌های ماندگار به‌صورت مستقیم توسط دستورالعمل‌های بارگذاری و ذخیره‌سازی واحد پردازنده مرکزی قابل استفاده می‌باشند. یک حافظه ماندگار باید از سرعتی متناسب با واحد پردازنده مرکزی برخوردار باشد (البته این مهم به‌طور صریح اعلام نشده است).

2-1. ذخیره‌سازی دائمی

تجربه نشان داده است که با پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین، گرایش مشتریان به سمت استفاده از آن‌ها به‌وسیله حداکثر نمودن توانایی برگشت‌پذیری (با ادامه استفاده از توابع فراخوانی read () و write ()) در ازای اندکی کاهش کارایی به میزان اندک می‌باشند. بر همین اساس، فناوری 3D XPoint در ابتدا به‌عنوان یک ذخیره‌ساز سریع‌تر در درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل مورد استفاده قرار می‌گیرند (عکس 1 (a)).

توان عملیاتی درایوهای جامد Optane اینتل به‌منظور کاهش میزان تأخیر ورود و خروجی مورد بهینه‌سازی قرار گرفته است. تأثیر رابط NVMe حافظه‌های جامد نامبرده در قسمت‌های بعدی این مقاله نشان داده شده است. در بطن ساختار درایو، تراشه کنترلر به‌منظور استخراج توان عملیاتی از قالب سطوح (die) چندین حافظه مختلف و فراهم آوردن تأخیر کمتر برای تنها یک دستور ورودی یا خروجی (IO) به پخش نمودن یک دسته چهار کیلوبایتی از دستورات ورودی و خروجی مختلف در سرتاسر تعداد چندین کانال حافظه 3D XPoint مبادرت می‌ورزد. این موضوع در مقایسه با درایوهای جامد نوع NAND که جهت پاسخ‌گویی به دسته دستورات چهار کیلوبایتی (یا بزرگ‌تر) اشاره شده به تنها یک die دسترسی پیدا می‌کنند در نقطه مقابل آن‌ها قرار دارد. درایوهای جامد Optane از یک مسیر سخت‌افزاری ویژه از میزبان به سیستم برای تدارک عملیات خوانش و نوشت معمولی برخوردار می‌باشند که این مهم در جلوگیری از افزودن تأخیرهای ناشی از فریمور در درایوهای NAND تأثیرگذار است. با استفاده از تعبیه‌سازی فناوری 3D XPoint، درایوهای جامد Optane قادر می‌شوند تا فرآیند نوشت اطلاعات را در مکان ثابت خود به انجام رسانده و از تدارک فرآیندهای پاک‌سازی-نوشت هدایت شده توسط بستر جمع‌آوری زباله مورد نیاز توسط حافظه‌های NAND جلوگیری به عمل آورند. همان‌گونه که در آینده به آن می‌پردازیم، ترکیب اشاره شده از ویژگی‌های منحصر به فرد درایوهای جامد Optane کمپانی اینتل را قادر می‌سازند تا موفق به فراهم آوردن تأخیر میانگین بسیار کمتر نسبت به حافظه‌های نوع NAND شوند.

بررسی کارایی پلتفرم‌های ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبتنی بر فناوری 3D XPoint

درست همانند یک درایو جامد، استفاده از حافظه‌های ماندگار به‌عنوان ذخیره‌سازهای دائمی اطلاعات نیز امکان‌پذیر می‌باشد که این مهم فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم جهت اجرای سالم و غیر تغییر یافته اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری توسط یک سیستم‌عامل با قابلیت پشتیبانی از شبیه‌سازی بلوکی حافظه‌های ماندگار تأثیرگذار می‌باشد. مثالی از این مهم (شبیه‌سازی بلوکی) پشتیبانی بلوکی حافظه‌های ماندگار آپلود شده در نسخه 4.1 هسته کرنل پلتفرم لینوکس می‌باشد. سیستم فایل‌های جدید به‌منظور استفاده کامل از توانایی آدرس‌دهی بایتی حافظه‌های ماندگار و فراهم آوردن زیرساخت به‌کارگیری مجدد معنای جدید برای اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری در حال ظهور هستند. مؤلف Dulloor در جهت فعال‌سازی بستر انجام عملیات استاندارد برای حافظه‌های ماندگار و به ارمغان آوردن مزیت‌های چشمگیر کارایی به توسعه و ساخت سیستم فایل ویژه‌ و منحصر به فردی مبادرت ورزیده است.

2-2. گسترش حافظه دینامیک (DRAM)

علاوه بر توضیحات اشاره شده، فناوری 3D XPoint به‌منظور گسترش و بسط حافظه‌های دینامیک از طریق فرآیندهای پیجینگ (تحت عنوان مبادله نیز شناخته می‌شود) بدون نیاز به ایجاد تغییر در اپلیکیشن‌های نرم‌افزاری نیز می‌تواند به‌صورت مؤثری به‌کار گرفته شود (عکس 1 (b)). اجرای فرآیندهای پیجینگ در جهت گسترش ظرفیت حافظه‌های دینامیک سالیان سال است که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های موجود در مدیریت حافظه مجازی توسط چهارچوب‌های سیستم‌عامل مورد استفاده قرار می‌گیرند. تیم ما دریافت که با عرضه نسخه 3.18 هسته کرنل لینوکس و ورژن‌های آتیه آن، فرآیندهای پیجینگ با سازگاری کاملی نسبت به درایوهای جامد Optane به اجرا در می‌آید (با بهسازی اندکی در پارامتر خط و مشی‌های پیش‌فرض مورد استفاده). علاوه بر آن یک بستر هایپروایزر نیز در فراهم آوردن زیرساخت پیجینگ و مسیری برای بهینه‌سازی بدون نیاز به بهسازی و یا تغییر سیستم‌عامل نیز ممکن است تأثیرگذار باشد.

2-3. حافظه‌های ماندگار (دائمی)

اپلیکیشن‌هایی که هم‌اکنون به استفاده از ذخیره‌سازی مبتنی بر نگاشت حافظه (از طریق تابع برنامه‌نویسی mmap()) که به انجام فرآیند خوانش هنگام نیاز (از طریق تابع برنامه‌نویسی msync()) می‌پردازند در حال حاضر به‌صورت کامل از نوع حافظه‌های ماندگار آگاهی دارند (عکس 1 (c) سمت چپ). تدارک فرآیندهای صحت و درستی و رفع خطاهای موجود در حافظه‌های ماندگان نیازمند ایجاد تغییرات در کدهای برنامه‌نویسی سیستم‌عامل و یا اپلیکیشن مربوطه نمی‌باشد. بهره کارایی در این‌گونه مواقع وابسته به سربار پردازشی است، اما فعالیت اپلیکیشن به‌صورت صحیح انجام پذیرفته و محدودیت‌های مختلفی در سد راه قرار نمی‌گیرند. اطلاعات بیشتر در خصوص این موضوع به همراه اطلاعات مقدار سنجی در بخش III-B ارائه شده‌اند.

بررسی کارایی پلتفرم‌های ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات مبتنی بر فناوری 3D XPoint

عکس 1: مدل‌های استفاده ممکن برای درایوهای جامد و حافظه‌های ماندگار. (a) به عنوان ذخیره‌ساز دائمی اطلاعات؛ (b) به عنوان گسترش حافظه دینامیک و یا (c) به عنوان حافظه ماندگار.

سیستم‌عامل به‌عنوان یک قدم در جهت پشتیبانی پیش‌فرض از حافظه‌های ماندگار، درایورهای راه‌انداز به‌خصوص برای دستگاه‌های مبتنی بر حافظه‌های مذکور به ساختار خود اضافه کرده‌، و امکان افزودن لایه‌های فراتر بر ماورای آن‌ها را فراهم آورده‌اند (عکس 1(c) سمت راست). هسته کرنل سیستم‌عامل لینوکس بلوک لایه دسترسی مستقیم (DAX) را به‌عنوان نوعی فرآیند بهینه‌سازی برای حافظه‌های ماندگار را در زیرساخت خود ادغام کرده است. علاوه بر آن، پشتیبانی از لایه مذکور به فایل‌های سیستمی Ext4 و XFS را نیز اضافه شده است (عکس 1(a) سمت راست). لایه DAX به اپلیکیشن‌های بدون برخورداری از تغییرات ویژه اجازه می‌دهد تا در مقایسه با شبیه‌سازی بلوک کامل به مزیت‌های به ارمغان آورده شده توسط حافظه‌های ماندگان به‌صورت صریح دسترسی پیدا نمایند. توابع سنتی read () و write () در لایه دسترسی مستقیم بستری را جهت نادیده گرفتن صفحات کش زائد و غیرضروری سیستم‌عامل و تعبیه‌سازی آن‌ها به‌عنوان نسخه‌هایی از حافظه را در حافظه‌های ماندگار به ارمغان آورده‌اند.

به‌طور مشابه، برای اپلیکیشن‌‎هایی که به استفاده از فایل‌ها و یا دستگاه‌های مبتنی بر نوع نگاشت حافظه می‌پردازند، لایه دسترسی مستقیم DAX مجدداً به حذف اطلاعات کش صفحات به‌وسیله نگاشت مستقیم اطلاعات حافظه ماندگار به درون فضای آدرس مجازی اختصاص یافته به اپلیکیشن (از حافظه اصلی سیستم) و فراهم آوردن امکان دسترسی مستقیم به آن‌ها با استفاده از دستورالعمل‌های بارگذاری و نگهداری پردازنده مرکزی مبادرت می‌ورزد. اما، دوام و ماندگاری نیازمند تعبیه‌سازی و به‌کارگیری دستورالعمل‌های اضافی جهت از بین بردن اطلاعات فعلی حافظه کش پردازنده مرکزی برای اختصاص داده‌های موجود به حافظه دائمی می‌باشد.

به‌منظور تطبیق اپلیکیشن‌های فعلی با شرایط تغییر یافته، مدیریت درایوهای دائمی مبتنی بر حافظه‌های ماندگار مشابه با فایل‌های سیستمی لازم و ضروری محسوب می‌شود. اگرچه، دسترسی به مزیت‌های حافظه‌های ماندگار با یاری کتابخانه‌های کمکی جهت فراهم آوردن عملکردهای سطح بالاتر جهت تسهیل فرآیند پورت اپلیکیشن‌های موجود نیز میسر می‌باشد. به‌عنوان مثال کتابخانه NVM در حالت کلی مجموعه‌ای از هفت کتابخانه دیگر با هدف فراهم آوردن زیرساخت‌های استفاده از عملکردهایی نظیر نگهداری اجسام تراکنشی، مدیریت مخازن حافظه و دسترسی از راه دور به حافظه‌های ماندگار از طریق پروتکل‌های ارتباطی RDMA به شمار می‌رود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید