بررسی کارت گرافیک GIGABYTE Geforce GTX 1650 GAMING OC

بررسی کارت گرافیک GIGABYTE Geforce GTX 1650 GAMING OC


– سيستم تست ما بر مبنای پلتفرم Z370 از سوکت LGA1151 می‌باشد. مادربورد GIGABYTE Z370 AORUS GAMING 5 نيز ميزبانی پردازنده‌های قدرتمند ما را بر عهده دارد.

– همچنين، پردازنده سيستم ما را INTEL Core i7-8700K تشکیل می‌دهد. برای مرتفع ساختن محدودیت برای کارت‌های گرافیک در طول تست‌ها، فرکانس پردازنده را بر روی 4.7 گیگاهرتز تنظیم کردیم. ولتاژ مورد نیاز پردازنده برای فرکانس برابر با 1.27 ولت است.

– کارت‌ گرافیک GIGABYTE GEFORCE GTX 1650 GAMING OC به عنوان کارت‌ گرافیک اصلی مورد بررسی است.

– حافظه اصلي سيستم تست ما از دو ماژول 8 گيگابايتي G.SKILL TridentZ DDR4 3200Mhz تشکيل شده است. بر اساس پروفايل این حافظه ها، فرکانس 3200 مگاهرتز با ولتاژ 1.35 ولت و زمان تاخير CL14 قابل دسترس است.

_ خمیر حرارتی که مدتی است آن را با CF3 جایگزین کردیم، GREEN GT4-PREMIUM است. بررسی های قبلی ما مربوط به این خمیر حرارتی است که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

– پاور CoolerMaster V850 از زمان بررسي پردازنده TR 1950X وظيفه تامين برق مورد نياز سيستم را بر عهده گرفته است. خنک کننده آبي پرقدرت DeepCool GamerStorm Captain 240EX نيز مثل هميشه وظيفه خنک کنندگي پردازنده را بر عهده دارد.

_ مانيتور ASUS PB287Q 4K UHD يکي از قطعات بسيار مهم ما محسوب مي شود. اين مانيتور، خستگي چشم و آسيب های جانبی را تقريبا به صفر می رساند!

سایر مشخصات سیستم تست به شرح زیر است:

 

بنچمارک ها نیز به شرح زیر است:
1) 1.05 3DMark 11
2) 3DMark 2013
3) AIDA 64 Extreme 5.97.4600
4) HITMAN 2016
5) The Witcher 3: Wild Hunt
6) Rise of the Tomb Raider
7) Tom Clancy’s The Division
8) Far Cry 5
9) Forza Horizon 4
10) Assassin`s Creed: Origins
11) Grand Theft Auto V
12) Middle-earth: Shadw of War

همان‌طور که ملاحضه می‌کنيد، در اين قسمت از 5 بنچمارک برای تست کارت‌های گرافيک استفاده می‌کنيم. ابتدا 3 عدد از سنگين‌ترين بنچمارک‌های موجود برای کارت گرافيک را اجرا می کنيم، اين بنچمارک‌ها بهترين گزينه برای تست کارتهای گرافيک در بين توليدات کمپانی FutureMark هستند. شما نيز پس از دريافت فايل حاوی آنها می‌توانيد به نصب و اجرای هر کدام بپردازيد. بنچمارک AIDA 64 Extreme نيز قدرت کارت‌های گرافيک در محاسبات خام به علاوه مواردی ديگر را می‌سنجد.

پس از بنچمارک‌ها، به سراغ تست کارتهای گرافيک در محيط بازی ها می‌رويم تا مشاهده کنيم نتايج ثبت شده تا چه حد صحيح است؟! در اين قسمت از 9 بازی محبوب استفاده می‌کنیم. همانطور که ملاحضه می‌کنید، تعدادی عناوین که پیش از این باید در تست‌های خود استفاده می‌کردیم و تعدادی از عناوین جدید از قبیل Forza Horizon 4 و Far Cry 5 در تست های ما حضور دارند. تمامی بازی‌های تست شده سنگين بوده و از نسخه يازدهم DirectX استفاده می‌کنند. البته HITMAN ،Rise of Tomb Raider و Division از DirectX12 نيز پشتيبانی کرده که از این به بعد تنها در حالت DX12 به ثبت نتایج می‌پردازیم. تمامی بازی های تست شده به جز Withcer ،Far Cry 5 ،Assassin`s Creed و Shadow of War اورجینال بوده و دارای آخرین آپدیت در زمان هر بررسی هستند. البته این 4 بازی که اورجینال نیستند نیز، دارای آخرین آپدیت های خود هستند و مشکلی از این بابت وجود ندارد. وضوح تصوير در ابتدا 1080p انتخاب شده که اکثر مانیتورهای امروزی از آن برخوردار هستند. رزولیشن 2K یا وضوح 1440p نیز با توجه به اینکه اکثر مانیتورهای حرفه ای از آن برخوردار هستند و کمتر مانیتور 4K در بازار وجود دارد، تست خواهد شد. در نهایت رزولیشن 4K یا وضوح 2160p را تست می‌کنيم تا کارایی آنها در این رزولیشن بسیار سنگین را بسنجیم. بیشترین معیار ما برای ارزیابی رزولیشن 4K است. در این رزولیشن، پردازنده حداقل تاثیر را خواهد گذشت و بیشترین فشار به کارت گرافیک وارد خواهد شد. پس در نتایج این رزولیشن مشکلی از بابت محدودیت پردازنده وجود نخواهد داشت.

مشخصات کارت‌های گرافيک مورد بررسی از زبان GPU-Z به همراه تب سنسور برای مشخص شدن کلاک بوست واقعی آنها (حین اجرای بنچمارک‌ها ثبت شده است):

همانطور که ملاحضه می‌کنید، فرکانس بوست واقعی این کارت گرافیک در لود کامل به 1980 مگاهرتز می‌رسد. این فرکانس بوست دقیقا با فرکانس نمونه‌ی استریکس یکسان است. البته استریکس دارای فرکانس بوست اسمی 1830 مگاهرتز است.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید