بررسی کیس Cooler Master MasterBox MB500 TUF Edition

بررسی کیس Cooler Master MasterBox MB500 TUF Edition


با نگاه به قسمت جلویی کیس، اولین نکته‌ای که نظر کاربر را به خود جلب می‌کند عدم وجود شکاف‌های موجود جهت نصب درایوهای نوری داخلی بوده و این مهم بدان معنی است که کیس مذکور از سخت‌افزارهای مذکور پشتیبانی نکرده و استفاده از محصولات خارجی در صورت نیاز باید در دستور کار قرار گیرند. عدم پشتیبانی از درایورهای مذکور اگرچه در یکپارچگی ظاهر محصول و افزایش زیبایی آن مفید واقع شده است، اما خود می‌تواند به‌عنوان یکی از نواقص طراحی کیس مطرح شود. فن‌های خنک‌کننده قرار گرفته در قسمت جلویی کیس در پیکربندی مکنده قرار گرفته و با مکش هوای تازه محیط، جریانی تمیز را در اختیار سخت‌افزارهای داخلی قرار می‌دهد. علاوه بر آن فیلترهای سلولوزی قرار گرفته در قسمت جلویی کیس نیز درزمینهٔ جلوگیری از ورود گرد و غبار به فضای درونی کیس و انباشت آن با انبوهی از آلودگی‌های محیطی بسیار مثمرالثمر واقع شده است. تمام فن های بکار رفته در این کیس دارای نورپردازی RGB هستند تا زیبایی مضاعفی در زمان روشن شدن کیس به نمایش بگذارند.

MasterBox MB500 TUF Edition

با حرکت به قسمت بالایی کیس با پنل جلویی یا به عبارتی دیگر فرانت پنل (Front Panel) و درگاه‌های ورودی و خروجی اطلاعات مواجه می‌شویم. چهارچوب مورد بررسی به‌منظور سهولت در استفاده تعداد سه درگاه USB 3.0 را در قسمت پنل جلویی خود برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است که در حالت کلی کافی به نظر می‌رسند.

MasterBox MB500 TUF Edition

آیتم‌های پیش‌فرض موجود در پنل نامبرده به ترتیب و از سمت چپ به راست دربردارنده تکمه ریست، جک صوتی اتصال هدفون، جک صوتی اتصال میکروفن، تکمه پاور، دو درگاه یو‌اس‌بی نسل سوم و چراغ نشانگر وضعیت عملکرد دیسک سخت می‌باشد. نوار قابل مشاهده در اطراف تکمه پاور در حقیقت میزبان چراغی سفید رنگ در قسمت زیرین خود می‌باشد که هنگام روشن نمودن سیستم به درخشش درآمده و وضعیت رایانه در خصوص عملکرد آن را به اطلاع می‌رساند. علاوه بر آن تکمه ریست نیز در حالت کلی از اندازه کوچکی برخوردار می‌باشد که این خود به‌عنوان یک مزیت می‌تواند در نظر گرفته شود، زیرا علاوه بر اینکه احتمال لمس ناخواسته آن و راه‌اندازی دوباره سیستم با کاهش بیشتری همراه می‌شود، نیاز به ریست رایانه شخصی با توجه به پیشرفت سیستم‌عامل‌های روز دنیا و بهبود چشمگیر زیرساخت‌های آن‌ها و عدم هنگ پیوسته و دائمی نرم‌افزارهای مورد استفاده با کاهش دوچندانی همراه شده و کلید فوق تا حدود فراوانی به‌عنوان یک استاندارد در طراحی چهارچوب‌های کیس در نظر گرفته می‌شود.

MasterBox MB500 TUF Edition

زیبایی قسمت فوقانی کیس با توجه به استفاده از لوگوی اتحاد TUF Gaming و نقش و نگارهای نظامی با افزایش دوچندانی همراه شده و جلوه چشمگیری را به آن بخشیده است. اغلب قسمت‌های بالایی کیس به دلیل وجود در دید رأس کاربران باید از جلوه‌های شکیلی برخوردار باشند که این مهم به‌خوبی در ساختار کیس مورد بررسی رعایت شده است.

MasterBox MB500 TUF Edition

بخش بالایی چهارچوب کیس منافذ کوچکی جهت برقراری تهویه و خروج هوای درونی کیس را نمایانگر می‌باشد. قسمت بالایی کیس متأسفانه از فیلتر سلولوزی برخوردار نبوده و این مهم ممکن است درزمینهٔ ورود گرد و غبار محیطی به فضای درونی کیس تأثیرگذار باشد، اما اگر قوانین دینامیک حرارتی و استاندارد پیکربندی تهویه چهارچوب‌های کیس را در نظر بگیریم، در میابیم که فن‌های قسمت بالایی کیس باید به‌صورت دمنده قرار گرفته و هوای داغ درون کیس را به سمت به بیرون از آن هدایت کنند، بر همین اساس از آنجایی که بخش‌های ورودی هوای تازه کیس (قسمت جلویی و پایینی) توسط فیلترهای سلولوزی محافظت شده‌اند، چرخش پیوسته فن‌ها منجر به عدم ورود گرد و غبار از قسمت بالایی و در نتیجه عدم نیاز به فیلترهای سلولوزی می‌شود (مگر در مواقع خاموش بودن رایانه شخصی). این مهم در حالت کلی خلاقیت طراحان کمپانی کولرمستر و نکته‌سنجی آن‌ها را نمایانگر می‌باشد که کاهش قیمت نهایی محصول را با حذف یکی از آیتم‌های کیس، اما عدم فدا نمودن کارایی آن به ارمغان آورده‌اند.

MasterBox MB500 TUF Edition

بخش پشتی چهارچوب کیس MasterBox MB500 TUF Edition در حالت کلی از تعداد هفت شکاف توسعه جهت نصب سخت‌افزارهایی همچون کارت گرافیک، کارت صدا و …، جایگاه خروجی هوای فن دوازده میلی‌متری، بخش نصب پنل پشتی مادربرد و موقعیت منبع تغذیه قرار گرفته است. طراحی کیس مذکور بر پایه ساختار معکوس صورت پذیرفته و لذا موقعیت نصب سخت‌افزار منبع تغذیه در قسمت پایینی کیس تعبیه شده است. متأسفانه نشانی از حفره‌های ورودی و خروجی لوله‌های رادیاتور جهت استفاده از واحدهای خارجی در بخش پشتی کیس به چشم نخورده و این مهم نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از نکات منفی موجود مطرح شود.

MasterBox MB500 TUF Edition

پنل قرار گرفته در سمت چپ کیس (از دید فرونتال یا روبه‌رو) به‌صورت کامل از طراحی شفاف برخوردار بوده و سخت‌افزارهای نشسته در درون کیس به‌وضوح قابل رؤیت می‌باشند. یکی از تأثیرگذارترین جلوه‌های طراحی چهارچوب کیس که نمایانگر شاهکار مهندسی آن است ساختار یکپارچه پنل و طراحی شیشه‌ای آن می‌باشد که حقیقتاً زیبایی منحصر به فردی را به ‌ظاهر محصول بخشیده است. چهارچوب‌های مشابه اغلب از ساختاری یکپارچه در پنل کناری خود برخوردار نبوده و تنها بخشی از میانه یا حاشیه‌های آن از شفافیت برخوردار است که این خود در کاهش دید به درون کیس تأثیرگذار است. علاوه بر آن استفاده از شیشه سکوریت در پنل مذکور استقامت و پایداری آن را با افزایش دوچندانی همراه کرده و نگرانی‌های موجود از بابت بروز مشکلاتی همچون شکستن و … را کاملاً مرتفع نموده است. نقش و نگارهای نظامی پوسته TUF Gaming درج شده بر روی پنل شیشه‌ای فوق نیز در فزونی زیبایی آن مفید واقع شده و جلوه‌ای منحصر به فرد را به طراحی هم‌اکنون چشم‌نواز آن بخشیده‌اند.

MasterBox MB500 TUF Edition

جداسازی پنل مذکور برخلاف دیگر محصولات مشابه به‌صورت کشویی از بخش پشتی کیس صورت نپذیرفته و تعداد دو پیچ به اتصال آن به بدنه چهارچوب پرداخته‌اند. بخش پایینی سمت چپ کیس در حالت کلی از لبه‌ای باریک برخوردار می‌باشد که با قرارگیری پنل در درون آن، عملیات اتصال صورت می‌پذیرد. در صورت نیاز به‌منظور جداسازی پنل و سرهم‌بندی قطعات، ابتدا باید پیچ‌های بخش بالایی آن باز شده و سپس پنل از بدنه جدا شود.

MasterBox MB500 TUF Edition

با جدا نمودن پنل فوق، اسکلت داخلی کیس نمایان می‌شود. طراحی داخلی چهارچوب MasterBox MB500 TUF Edition در حالت کلی از دو بخش متمایز تشکیل شده است. قسمت پایینی کیس که توسط پوششی از بخش دیگر آن جدا شده است فضای ایمنی را جهت نصب قطعات منبع تغذیه و دیسک‌های سخت فراهم آورده است. همانطور که ملاحضه می‌کنید، نسخه ی TUF GAMING دارای نقش و نگارهایی برای هماهنگی بیشتر با محصولات TUF کمپانی ایسوس است. علاوه بر این، کولر MasterAir MA620P TUF Gaming نیز دارای طراحی هماهنگ با سری TUF GAMING است.

MasterBox MB500 TUF Edition

این مهم علاوه بر عدم تداخل سخت‌افزارها با یکدیگر و زیبایی بیشتر سرهم‌بندی نهایی رایانه، درزمینهٔ راندمان فراتر خنک‌سازی دیسک‌های سخت نیز تأثیرگذار می‌باشد. بخش سمت چپ پوشش حفاظ مذکور به‌منظور نمایش زیبایی منبع تغذیه و جلوه‌های نورپردازی آن (در صورت پشتیبانی) اندکی بریده شده است.

MasterBox MB500 TUF Edition

بخش بالایی کیس فضایی جهت نصب دیگر سخت‌افزارهای تشکیل‌دهنده پیکره اصلی رایانه شخصی همچون مادربرد، کارت گرافیک و … را فراهم آورده است. اگر به خاطر داشته باشید پیشتر اشاره شد که عدم پشتیبانی از درایوهای نوری توسط چهارچوب کیس فوق می‌تواند به‌عنوان نکته‌ای منفی در طراحی لحاظ شود، اما هنگامی‌که اسکلت داخلی آن را مورد بررسی قرار دهیم، در میابیم که مهندسان کمپانی کولر مستر دلیل قانع‌کننده‌ای را در خصوص چنین تصمیمی در پیش گرفته‌اند. عدم استفاده از قفس‌های موجود جهت نصب درایوهای نوری و همچنین انتقال دیسک‌های سخت به محفظه پایینی کیس میزان فضایی کاملاً باز و عریض را در قسمت بالایی کیس فراهم آورده‌اند که این خود درزمینهٔ استفاده از سخت‌افزارهای کارت گرافیک بزرگ و به حداکثر طول 40 سانتی‌متر، راحتی بیشتر کاربر هنگام سرهم‌بندی قطعات و همچنین عدم انسداد جریان هوای ورودی و بهبود راندمان تهویه بسیار مثمرالثمر واقع شده است.

MasterBox MB500 TUF Edition

یکی دیگر از نکات منفی طراحی کیس مورد بررسی، فاصله اندک سخت‌افزار مادربرد تا سقف چهارچوب می‌باشد که این خود امکان استفاده از رادیاتورهای خنک‌کننده‌های مایع در قسمت بالایی کیس را به‌صورت مؤثری غیرممکن ساخته است (به‌خصوص در هنگام استفاده از کولرهای سوم شخص برای پردازنده مرکزی). بر همین اساس بخش بالایی کیس فقط می‌تواند میزبان فن‌های خنک‌کننده دوازده سانتی‌متری بوده و موقعیت رادیاتور باید به قسمت جلویی و یا پشتی کیس منتقل شود. چهارچوب فوق با توجه به طراحی خود امکان استفاده از رادیاتورهای 12، 14، 24، 28 و 36 سانتی‌متری را فراهم می‌آورد؛ البته ذکر این نکته ضروری است که نصب رادیاتورهای 36 سانتی‌متری منوط به ضخامت 50 میلی‌متری (5 سانتی‌متری) آن‌ها و بدون استفاده از فن می‌باشد، در غیر این صورت میزان فضای لازم جهت قرارگیری صحیح کارت گرافیک با محدودیت بیشتری مواجه می‌شود. علاوه بر آن در قسمت پشتی کیس نیز تنها امکان استفاده از رادیاتورهای 12 سانتی‌متری میسر می‌باشد.

MasterBox MB500 TUF Edition

عمق کیس تا پنل شیشه‌ای آن از اندازه قابل قبولی برخوردار بوده و امکان استفاده از کولرهای پردازنده مرکزی 16 سانتی‌متری (160 میلی‌متری) را فراهم آورده است. افزایش ارتفاع کولر خنک‌کننده به برخورد آن با پنل و عدم امکان بستن آن منتهی می‌شود.

MasterBox MB500 TUF Edition

شیارهای مدیریت کابل چهارچوب کیس نیز از لاستیک‌های مسدودکننده دید برخوردار نمی‌باشند. این مهم اگرچه در ماهیت کلی مدیریت کابل و سرهم‌بندی رایانه شخصی هیچ‌گونه اختلالی را ایجاد نمی‌کند، اما درزمینهٔ کاهش زیبایی فضایی درونی کیس می‌تواند تأثیرگذار باشد، زیرا انبوه سیم‌ها و کابل‌های ورودی از شیارهای فوق به‌راحتی قابل مشاهده می‌باشند (به‌خصوص اگر منبع تغذیه مورد استفاده از سیم‌کشی یکپارچه برخوردار نبوده و کابل‌های رنگ و وارنگ آن نیز توسط پوشش‌های محافظ پوشیده نشده باشند.)

MasterBox MB500 TUF Edition

پنل سمت راست چهارچوب کیس (مجدداً از دید روبه‌رو) برخلاف جهت دیگر آن به‌صورت یکپارچه از فولاد طراحی شده و لوگوی اتحاد TUF Gaming به همراه نقش و نگارهای پوسته نظامی زیبایی خاصی را در نگاه اول به آن بخشیده‌اند. ساختار پنل مذکور به‌صورت کاملاً یکدست مشاهده شده و برآمدگی‌های جهت افزایش میزان فضای مدیریت کابل در آن به چشم نمی‌خورد، اما خوشبختانه اسکلت داخلی کیس و سینی مادربرد با فاصله مناسبی (15 تا 23 میلی‌متر) از پنل قرار گرفته و مشکلی از بابت قابلیت مدیریتی نامبرده و قرارگیری کابل‌های ضخیم منبع تغذیه نظیر اتصال 24 پین سخت‌افزار مادربرد وجود ندارد. با باز نمودن پیچ‌های قرار گرفته در قسمت پشتی کیس و استفاده از دستگیره کشویی، پنل از جایگاه خود خارج شده و بخش پشتی اسکلت داخلی چهارچوب نمایان می‌شود.

MasterBox MB500 TUF Edition

با جدا نمودن پنل سمت راست کیس و بررسی بخش پشتی اسکلت چهارچوب، اولین نکته‌ای که نظر کاربر را به خود جلب می‌کند حفره‌ای مربعی بسیار بزرگ قرار گرفته در سینی مادربرد می‌باشد. بریدگی فوق علاوه بر فراهم آوردن امکان گردش جریان هوای تازه در فضای پشتی پردازنده مرکزی و منبع تغذیه سخت‌افزار مادربرد و کاهش میزان حرارت تولیدی در نتیجه آن، عملیات نصب پایه و براکت‌های خنک‌کننده‌های سوم شخص و سفارشی CPU بدون نیاز به برهم زدن اسمبل کیس و باز نمودن مادربرد را نیز امکان‌پذیر می‌نماید که این خود از جمله بزرگ‌ترین ویژگی‌های سهولت در نصب سخت‌افزارهای رایانه‌ای به شمار می‌رود.

MasterBox MB500 TUF Edition

قابلیت مدیریت کابل کیس MasterBox MB500 TUF Edition به‌خوبی فراهم آورده شده و میزان فاصله مناسب اسکلت داخلی از پنل پشتی، به همراه وجود دستگیره‌های جهت اتصال بسط‌های کشی و دسته‌بندی کابل‌ها با یکدیگر تمیزی مناسب و معقولی را در عملیات اسمبل فراهم آورده‌اند.

MasterBox MB500 TUF Edition

قسمت پایین اسکلت داخلی چهارچوب کیس همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد میزبانی منبع تغذیه و دیسک‌های سخت را برعهده گرفته است. سخت‌افزار منبع تغذیه در حالت کلی در سمت چپ محفظه قابل مشاهده بوده و متصل به انتهای کیس قرار گرفته و میزان فضای در دسترس آن برای استفاده از منابع مختلف در سایزهای متفاوت از اندازه مناسبی برخوردار می‌باشد، اما این مهم نیز متأسفانه از محدودیت‌های برخوردار بوده و امکان نصب منابع تغذیه بزرگ‌تر از 180 میلی‌متر (18 سانتی‌متر) در محفظه امکان‌پذیر نمی‌باشد، در غیر این صورت بخش انتهایی سخت‌افزار و کابل‌های آن به قفسه‌های دیسک سخت برخورد کرده و امکان سرهم‌بندی کیس مهیا نمی‌شود.

MasterBox MB500 TUF Edition

محصول MasterBox MB500 TUF Edition چهارچوبی زیبا و پر جلوه، اما محدود برای کاربری‌های خاص محسوب شده و برای آن دسته از افرادی که منابع ذخیره‌سازی فراوانی را در اختیار دارند انتخاب مناسبی به شمار نمی‌رود. این مهم را به‌راحتی می‌توان از شمارش اندک قفسه‌های دیسک‌های سخت قابل نصب در محفظه پایینی و مجاورت منبع تغذیه مشاهده کرد. چهارچوب کیس فوق در حالت کلی از تعداد دو ذخیره‌ساز دیسک سخت 3.5 اینچی و یا تعداد چهار دیسک جامد 2.5 اینچی پشتیبانی کرده و امکان نصب سخت‌افزارهای بیشتر به دلیل محدودیت فضا و عدم وجود موقعیت‌های از پیش تعیین شده میسر نمی‌باشد. بخش سمت چپ محفظه و نزدیک به قسمت جلویی کیس به دلیل وجود فضایی جهت ورود هوای تازه توسط فن‌های مکنده و عدم ایجاد حالتی گرداب‌گونه به‌منظور برقراری جریان هوای تازه و کاهش میزان حرارت تولیدی توسط دیسک‌های سخت و منبع تغذیه با فاصله نسبت به قفسه‌های ذخیره‌سازها قرار گرفته است. علاوه بر آن شیارها و حفره‌های قرار گرفته بر روی قفسه‌های ذخیره‌ساز امکان برقراری جریان هوا در اطراف دیسک‌های سخت و بهبود راندمان تهویه را نیز فراهم آورده‌اند.

بسترهای کشویی قفسه‌های ذخیره‌ساز از جنس پلاستیک فشرده تولید شده و استحکام ویژه‌ای را در برابر فشار و نیروهای بالا به وجود آورده است. طراحی خلاقانه مکانیسم‌های خشاب‌های مذکور امکان نصب دیسک‌های سخت و دیسک‌های جامد را بدون نیاز به تعویض بسترهای کشویی میسر ساخته و جلوه مهندسی کولر مستر را به رخ کشیده است، بر همین اساس تعداد دو دیسک سخت و یا چهار دیسک جامد قابل پشتیبانی توسط چهارچوب کیس تماماً در خشاب‌هایی یکسان قرار می‌گیرند.

MasterBox MB500 TUF Edition

اکنون با مراجعه به قسمت زیرین کیس و بررسی بخش‌های مختلف، در ابتدا با تعداد چهار پایه سه سانتی‌متری جهت افزایش ارتفاع چهارچوب از سطح زمین و امکان عبور هوا از زیر کیس روبه‌رو می‌شویم. وجود پایه‌های مذکور به‌نوعی بسیار حیاتی تلقی می‌شوند، در غیر این صورت امکان برقراری جریان هوای تازه از قسمت زیرین کیس ممکن نبوده و سیستم خنک‌کننده منبع تغذیه با اختلال کامل همراه می‌شود. علاوه بر آن عملیات ورود هوای تازه به فضای درونی کیس برعهده فن‌های جلویی کیس گذاشته شده و بخش زیرین آن به غیر از منبع تغذیه، از منافذ دیگری جهت امکان نصب فن برخوردار نمی‌باشد.

MasterBox MB500 TUF Edition

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، کیس MasterBox MB500 TUF Edition در حالت پیش‌فرض با برخورداری از تعداد سه فن 12 سانتی‌متری در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. فن‌های خنک‌کننده از پیش نصب شده بر روی محصول مذکور از کیفیت ساخت مناسب و قابل قبولی برخوردار بوده و جلوه درونی فضای کیس را با پشتیبانی از قابلیت نورپردازی RGB با زیبایی دوچندانی همراه ساخته‌اند. فن‌های خنک‌کننده مورد استفاده از حداکثر سرعتی برابر با 1000 دور بر دقیقه برخوردار و عملکردی کاملاً ساکت و روان را برای محیط به ارمغان آورده‌اند، اما عدم استفاده از مکانیسم‌های هوشمند جهت کنترل سرعت چرخش آن‌ها متأسفانه در کاهش راندمان تأثیرگذار می‌باشد. فن‌های مذکور می‌توانند با استفاده از اتصالات سه پین تأمین توان خود مستقیماً به سخت‌افزار مادربرد متصل شده و یا با استفاده از کابل مبدل پیش‌فرض به اتصالات مولکس منبع تغذیه متصل شوند.

MasterBox MB500 TUF Edition

در نهایت با سرهم‌بندی سخت‌افزارهای رایانه‌ای و تدارک مدیریت کابل و اعمال لمس‌های نهایی، ظاهری زیبا و منحصر به فرد به همراه اسمبلی بسیار تمیز و عدم انباشتگی فضای درونی چهارچوب و امکان استفاده از چراغ‌های نورپردازی RGB به ارمغان آمده و حقیقت جذابیت و جلوه‌گری محصول را به نمایش می‌گذارد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید