بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal


شرکت سیاره سبز در ساخت Z3 Crystal، از آلیاژ فولاد SECC و پلاستیک ABS به عنوان مواد اولیه در توسعه و ساخت اسکلت خارجی کیس استفاده کرده است. در ادامه به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم:

فولاد SECC:
اصطلاح SECC نوعي ماده اوليه مورد استفاده در ساخت اسکلت نگه‌دارنده و محافظ انواع سخت‌افزارها و دستگاه‌هاي گوناگون مي‌باشد که در استاندارد JIS G 3302 مورد تعريف واقع گشته است. استاندارد نامبرده نوعي معيار اوليه مواد فلزي کشور ژاپن مي‌باشد که به‌منظور شناسايي آلياژهاي فولادي فرآوري شده تحت فرآيند گالوانيزاسيون الکتريکي تعريف شده است. آلياژ پيشتر ذکر شده خود نوعي فولاد مي‌باشد که پيش از گالوانيزه سازي يا به‌عبارتي‌ديگر آبکاري، ابتدا از سيم پيچي از مواد نورد سرد تشکيل و سپس در خط آبکاري الکتريکي ويژه با فلز روي پوشيده شده و در آغشته با آن قرار مي‌گيرد. فرآيندهايي همچون اعمال فشار، سوراخ‌کاري، ايجاد شکاف، مهر زني و … مي‌توانند به‌منظور شکل‌دهي به فولادهاي SECC مورد استفاده قرار گيرند، اما تدارک آزمايش‌هاي مختلف و انجام تحقيقات گوناگون پيش از اعمال هرگونه عملياتي بايد به دقت بررسي گردند.

آلياژهاي مورد استفاده در ساخت چهارچوب‌هاي نگه‌دارند کيس اغلب به سه دسته کلي SPCC، SGCC و SECC دسته‌بندي مي‌گردند که نوع سوم يا به‌عبارتي‌ديگر استيل الکتروگالوانيزه در اين بين از سرعت اکسيداسيون کمتري برخوردار بوده و با شدت کمتري تحت فرآيندهاي زنگ زدگي قرار مي‌گيرد. ورقه‌هاي SECC پس از برش در کارخانه‌هاي ورق‌سازي به کمپاني‌هاي فعال در زمينه طراحي و توسعه چهارچوب‌هاي کيس منتقل شده و با اعمال رويه‌هايي همچون فشار و … به قالب‌هاي متفاوت تغيير شکل مي‌دهند. کيس‌هاي مبتني بر آلياژ استيل الکترو گالوانيزه اغلب برخوردار از روکشي به رنگ نقره‌اي مي‌باشند، اما نمونه‌هاي ديگر نيز ممکن است به چشم خورند.

پلاستیک ABS:
Acrylonitrile Butadiene Styrene یا به اختصار ABS که در زبان غنی فارسی تحت عنوان پلاستیک ای بی اس شناخته می‌شود، نوعی پلیمر گرمانرم معمول می‌باشد که در توسعه و ساخت گستره عظیمی از انواع وسایل و دستگاه‌های سرگرمی، محافظتی، علمی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختار ماده اولیه نامبرده بی‌شکل و غیر متبلور بوده و دمای مورد نیاز به منظور انتقال شیشه‌ای آن (فرآیند ذوب ماده بی‌نظم اولیه و تبدیل آن به حالات دیگر (مانند لاستیک) به منظور شکل دهی) تقریباً برابر با 105 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
ساختار پلیمری ABS از تعداد سه مونومر (تراپلیمر) تشکیل شده است و به وسیله فرآیند پلیمراسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور ماده پلی‌بوتادین توسعه پیدا می‌کند. نسبت مواد تشکیل دهنده ساختار مونومری مذکور متغیر بوده و معمولاً مقادیری از جمله 15 تا 35 درصد اکریلونیتریل، 5 تا 30 درصد بوتادین و 40 تا 60 درصد استایرن را در خود گنجانده است. ترکیب مواد فوق با یکدیگر و تغییر بزرگی مقادیر نامبرده در درجات مختلف محصول نهایی تأثیرگذار می‌باشد. ویژگی‌ها و فاکتورهایی نظیر قدرت ایستادگی و دوام بالا در شرایط متنوع، سختی، سبکی وزن، قابلیت تزریق در حالت ذوب‌گون و بدون شکل و … ماده اولیه نامبرده را به گزینه ایده‌آلی جهت استفاده و به کارگیری در توسعه و ساخت انواع وسایل و دستگاه‌های مختلف نظیر دریچه‌های تخلیه زباله، سیستم‌های لوله‌ای، آلات موسیقی، قطعات خودرو، دستگاه‌های پزشکی، قایق‌های آب‌های آزاد و … مبدل ساخته‌اند.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

داخل کیس، 9 پیچ مخصوص برای انواع نصب مادربوردها، با هدف راحتی کاربران به طور پیش فرض در نظر گرفته شده است. منبع تغذیه دارای اتاقی کاملا مجزا است که باعث مخفی ماندن کابل کشی های انجام شده از بیرون کیس می شود. گرین Z3 کریستال، به لطف اختصاص بیشترین فضا در داخل کیس، از کارت های گرافیک عریض با حداکثر طول 390 میلیمتر نیز پشتیبانی می کند. البته، معمولا کارتهای گرافیک رفرنس طولی بیش از 300 میلیمتر دارند.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

یک فن 120 میلیمتری در عقب کیس، جریان هوا را به محیط بیرون هدایت می کند. این فن مشابه فن های قسمت جلوی کیس است و نورپردازی آن به رنگ قرمز می باشد.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

قسمتی از قفسه نصب درایورهای نوری نیز حذف شده، تا در صورت نصب خنک کننده های آبی با رادیات 360 میلیمتری مشکلی ایجاد نشود.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

یکی از چالش های Z3 کریستال، قسمت جلوی آن است. قسمت بالای کیس تنها فضای کافی برای نصب دو فن 120 میلیمتری را دارد و هر گونه خنک کننده آبی باید در قسمت جلوی کیس نصب گردد. از طرفی فن های خود کیس نورپردازی زیبایی دارند و انتقال آنها به بالای کیس، در صورتیکه فن های خنک کننده شما فاقد نورپردازی باشد، جالب نیست و جلوه های بصری در زمان روشن شدن کیس را حذف می کند. راه حل پیش رو، استفاده از حالت دمنده و مکنده (Push and pull) یا در صورتیکه فن های خنک کننده شما دارای نورپردازی هستند، فن های جلوی کیس را به بالای کیس انتقال داده و قسمت جلو رو با فن های خود خنک کننده تعویض کنید. البته، در این حالت برای حفظ زیبایی، بهتر است فن ها بیرون کیس و رادیاتور داخل کیس نصب گردد.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

دور تا دور قسمت کناری کیس دارای نوار ابری مانند است. این موضوع با حذف هر گونه فاصله میان قسمت کناری و درب شیشه ای، باعث عدم ورود هرگونه گرد و غبار به داخل کیس خواهد شد.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

سازنده در بالای کیس شیارهایی را در نظر گرفته است تا در صورت نصب فن در این بخش، هوا گرم به محیط اطراف هدایت گردد.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

پشت کیس، امکان نصب 3 عدد SSD از نوع 2.5 اینچی فراهم شده است که حتی کابران حرفه ای را راضی نگه می دارد. البته تنها یکی از آنها از طریق براکت فلزی نصب شده (پشت سینی مادربورد) و پیچ های دو SSD دیگر باید از داخل کیس بسته شود.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

راهنمای نصب فن های قابل نصب، طبق استاندارد جدید اینتل، در پشت کیس درج شده است.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

بعد از اسمبل سیستم، کابل های پشت کیس فضایی در حدود 2.5 سانتی را در اختیار دارند که این میزان کاملا مطابق با استانداردها می باشد.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

 براکت کشویی و کارامد مشکی رنگ، قابلیت نصب 2 هارد دیسک 3.5 اینچی را به کاربران می دهد. در صورتیکه هارددیسک شما ظرفیت بالای چند ترابایت دارد و ابعاد آن کمی بزرگت است، از براکت بالایی استفاده کنید.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

طریقه نصب منبع تغذیه باید به گونه ای باشد، که فن آن به سمت پایین قرار گیرد و سازنده دریچه ای زیر فن پاور تعبیه کرده است، که دارای یک فیلتر با قابلیت خارج کردن به صورت کشویی برای سهولت در تمیز کردن آن می باشد. بالای این قسمت، فضای زیادی وجود دارد که تمام کابل ها را پس از نصب، می توان در آن قرار داد.

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

 

بررسی کیس GREEN Z3 Crystal

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید