ترجمه افکار به متن با استفاده از ایمپلنت BrainGate 2

ترجمه افکار به متن با استفاده از ایمپلنت BrainGate 2


دستگاه کاشتی BrainGate 2 در حالت کلی آرایه‌ای متشکل از الکترودهای مختلف به شمار می‌رود که به ترجمه افکار اشخاص به متن می‌پردازد. دستگاه مذکور تاکنون سه فرد فلج گردن به پایین را قادر کرده است تا با استفاده از تبلت‌های معمولی و بدون برخورداری از تغییرات ویژه به جستجوی اینترنت، ارسال پیغام‌های گوناگون به دوستان و پخش موسیقی مورد علاقه خود مبادرت ورزند. نتایج خروجی فوق درزمینهٔ بهبود زندگی افراد فلج و یا آن‌هایی که از بیماری‌های نورولوژیک رنج می‌برند تأثیرات بسیار فراوانی را می‌تواند به خود اختصاص دهد.

BrainGate 2

دستگاه BrainGate 2 با اتکا به کاشت آرایه‌ای از الکترودهای مختلف در مغز به تدارک عملکرد خود اقدام می‌نمایند. الکترودهای ویژه مذکور می‌توانند به کدنگاری سیگنال‌های الکتریکی وابسته به قصدهایی همچون حرکت اندام‌های بدن به‌صورت کاملاً بلادرنگ و زمان حقیقی بپردازند. افرادی دخیل در مراحل آزمایش الکترودهای مذکور را به عنوان ایمپلنتی در قشر حرکتی مغز خود (بخش مربوطه از مغز که به کنترل حرکات کمک می‌کند) دریافت کرده بوده‌اند.

ایمپلنت مذکور فعالیت‌های عصبی که نمایانگر قصد و غرض فرد از انجام فعالیت‌هایی همچون حرکت یک نشانگر در صفحه نمایش و … بوده‌اند را دریافت کرده است. سیگنال‌های عصبی اشاره شده پس از انجام اقدامات کدنگاری و ترجمه‌های مناسب بر روی آن‌ها به سمت ماوس مجازی که به‌صورت بیسیم با دستگاه تبلت جفت شده بود ارسال گشته و فرآیند حرکت نشانگر را به انجام رسانده‌اند؛ بر همین اساس افراد شرکت‌کننده قادر بوده‌اند تا اقدامات دیجیتال معمول نظیر جستجوی شبکه گسترده وب و پخش موسیقی مورد علاقه را با استفاده از افکار خود به انجام رسانند. یکی از شرکت‌کنندگان حتی قادر بود تا یک پیانوی دیجیتالی را بنوازد!

ماهیت اصلی فناوری مذکور در حالت کلی جدید و نوین به شمار نرفته و نمونه‌هایی از آن چندین سال قبل مورد طراحی و توسعه قرار گرفته‌اند. آنچه که فناوری مذکور را به نسخه‌ای ویژه مبدل کرده است قابلیت انتخاب دستگاه‌های کاملاً معمولی و غیر میزبان تغییرات ویژه و به‌خصوص از قفسه فروشگاه‌ها و سپس استفاده از آن‌ها با عنایت به دریافت کمک از دستگاه کاشتنی اشاره شده می‌باشد.

منبع: Ubergizmo

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید